Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Używasz kropli do nosa? Uważaj, bo możesz się uzależnić!

Nie ruszasz się z domu bez kropli do nosa. Trzymasz je dosłownie wszędzie: w torebce, na szafce przy łóżku, w łazience, w każdej kurtce, w której chodzisz. Gdy się skończą, od razu biegniesz do apteki po kilka opakowań. Wszystko dlatego, że bez użycia kropli nie jesteś w stanie normalnie oddychać. Objawy te świadczą u uzależnieniu. Tak! Uzależnieniu od…kropli do nosa. Konkretnie od zawartej w nich xylometazoliny lub oxymetazoliny. Czym to skutkuje? Jak pozbyć się uciążliwego nałogu? Przeczytaj!

uzależnienie od kropli do nosa

Krople do nosa – co tak naprawdę uzależnia?

Głównymi sprawcami całego zamieszania są dwie substancje – xylometazolina (ksylometazolina) i oxymetazolina (oksymetazolina). Obie działają obkurczająco na naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa. Dzięki temu po ich użyciu zakatarzona osoba odczuwa natychmiastową ulgę. Nos odtyka się i produkuje znacznie mniej wydzieliny. Efekt ten może utrzymywać się od 4 do nawet 8 godzin. Problem polega jednak na tym, że stosowanie kropli do nosa na dłuższą metę może prowadzić do uzależnienia. Śluzówka nosa wysusza się i ulega podrażnieniu. Ponieważ nie zabezpiecza jej odpowiednia ilość śluzu, która w normalnych warunkach chroni przed atakiem patogenów, jest też bardziej narażona na infekcje. No dobrze, ale skąd będziemy wiedzieć, że to już uzależnienie?

Objawy uzależnienia od kropli do nosa

Pierwszym niepokojącym sygnałem jest oczywiście potrzeba coraz częstszego sięgania po krople do nosa. Dzieje się tak, ponieważ nadużywającej ich osobie towarzyszy ciągłe uczucie zatkania. Dlaczego? Jak już wspominaliśmy, substancje zawarte w kroplach do nosa hamują wydzielanie śluzu. Chroniący się przed nadmiernym wysuszeniem nos, pobudza więc komórki błony śluzowej do produkcji większej ilości śluzu, który ma zapewnić odpowiednie nawilżenie. W efekcie katar wraca, a my wpadamy w błędne koło, bo znów sięgamy po krople do nosa.

To jednak nie koniec. U osób uzależnionych od ksylometazoliny lub oksymetazoliny mogą pojawić się także inne dolegliwości, np.:

  • bóle głowy,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia węchu,
  • krwawienie z nosa.

Długie stosowanie kropli z ksylometazoliną lub oksymetazoliną może skutkować także zanikiem błony śluzowej nosa, a nawet perforacją przegrody nosowej!

Zobacz też: Pierwsza pomoc: jak zatamować krwawienie z nosa?

Leczony katar trwa 7 dni, a nieleczony tydzień…

Katar może być powodowany przez alergię, bakterie lub wirusy. Ten ostatni – katar wirusowy – dotyka nas najczęściej i ustępuje samoistnie. W praktyce oznacza to, że niezależnie, czy będziemy go leczyć czy nie, potrwa tyle samo, czyli ok. 7 dni. Warto też pamiętać, że krople do nosa działają jedynie objawowo, nie usuwając przyczyny problemu. Może więc jeśli katar nie jest bardzo uciążliwy, nie próbujmy pozbywać się go na siłę. Przecież pojawienie się kataru jest tak naprawdę odpowiedzią naszego organizmu na panoszącego się w nim wirusa. Objaw ten to sygnał, że organizm walczy z patogenem. Oczywiście jeśli katar jest na tyle intensywny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie, nie daje swobodnie oddychać i uniemożliwia spokojny sen, używajmy kropli do nosa. Róbmy to jednak z głową, pamiętając o jednej prostej zasadzie – by używać ich zgodnie zaleceniami znajdującymi się na ulotce.

Producenci kropli do nosa ostrzegają

Na ulotce dołączonej do każdych kropli do nosa z xylometazoliną lub oxymetazoliną w składzie znajdziemy informację, że mogą być one stosowane nie dłużej niż 5-7 dni przez osoby dorosłe oraz 3-5 dni przez dzieci. No tak, ale kto by tam czytał ulotki…
Jestem uzależniony od kropli do nosa! Co robić?

Przede wszystkim udać się do laryngologa, który pokieruje całym procesem odstawiania kropli do nosa. Najlepiej byłoby, gdybyśmy porzucili je z dnia na dzień. Niestety nie jest to takie łatwe. Osoba zaprzestająca stosowania kropli musi liczyć się z tym, że przez najbliższe dni będzie doskwierać jej permanentne uczucie zatkania. Żeby sobie pomóc, może wówczas sięgnąć po krople z hipertonicznym roztworem soli. Ulgę przynieść mogą również nawilżacze powietrza.

Przeczytaj również: Zaleganie woskowiny usznej – jak prawidłowo czyścić uszy?

Zdarza się, że stopień uszkodzenia błony śluzowej nosa, jest tak zaawansowany, że konieczna jest tzw. mukotomia, czyli zabieg laryngologiczny polegający na plastyce małżowin nosowych dolnych.

Reasumując, krople do nosa potrafią w kilka minut udrożnić zatkany nos. Jeżeli jednak będziemy stosować je zbyt długo, tj. powyżej 7 dni, możemy się od nich uzależnić. Dlatego tak ważne jest, aby każde krople do nosa stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce.

Przez nadużywanie kropli do nosa nie możesz pozbyć się uczucia zatkania? Nie czekaj! Już teraz umów się do poradni laryngologicznej holsäMED, gdzie uzyskasz pomoc.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.