DENSYTOMETRIA

diagnostyka osteoporozy

Densytometria, czyli badanie gęstości kości. Jest przeprowadzana w celu wykrycia zrzeszotnienia kości – czyli osteoporozy, a także do oceny poziomu zaawansowania choroby i jej rozwoju w przyszłości. Dzięki temu badaniu można wskazać tempo zaniku kośćca, określić wskazanie do terapii, a także monitorować przebieg leczenia.

Osteoporoza powoduje, że kości stopniowo tracą swoją gęstość. Przez to są słabsze i bardziej narażone na złamania. Podstawowym narzędziem służącym do diagnostyki osteoporozy jest badanie densytometryczne.

CZYM JEST OSTEOPOROZA

Osteoporoza jest to choroba charakteryzująca się stopniowo zmniejszającą się gęstością kości co prowadzi do zwiększonej podatności na urazy. Najbardziej narażone są na nią kobiety w okresie menopauzalnym, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, w tym spadkiem poziomu estrogenów, które regulują m.in. gospodarkę wapniową. Podstawowym badaniem przesiewowym w kierunku osteoporozy jest densytometria.

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia badania gęstości kości jest wiek. Ze względu na możliwość dziedziczenia predyspozycji do wystąpienia osteoporozy badanie gęstości kości powinien wykonać każdy pacjent po 40 roku życia, w którego rodzinie występowała ta choroba.

NA CZYM POLEGA DENSYTOMETRIA

Densytometria jest metodą wykorzystującą niskie dawki promieniowania rentgenowskiego. Badanie wykonuje się  przy pomocy tzw. densytometru, który mierzy ilość promieni rentgenowskich przechodzących przez tkankę kostną. Pozwala to ocenić porowatość oraz kruchość tkanki kostnej, a tym samym podatność na złamania. Informacje z detektora są następnie przetwarzane na dane liczbowe, które pozwalają lekarzowi na dokonanie oceny gęstości mineralnej kości. Do badania wybiera się te kości, które są najbardziej narażone na zmiany chorobowe i złamania tj. lędźwiowy odcinek kręgosłupa, głowę kości udowej, kości nadgarstka i przedramienia.

JAK PRZEBIEGA BADANIE

Przed wykonaniem samego badania densytometrem dokonuje się pomiaru wzrostu i masy ciała. Do badania należy zdjąć wszystko, co zawiera metal (np. biżuterię). Pomiar wykonuje się w różnych pozycjach, w zależności od tego, która kość ma zostać prześwietlona. Jeśli badany jest kręgosłup lub głowa kości udowej pacjent kładzie się specjalnym blacie, do którego przymocowane jest ramię aparatu. Przy ocenie kości nadgarstka i przedramienia, badanie wykonywane jest na siedząco.

Densytometria trwa ok. 15 minut. W tym czasie pacjent powinien w miarę możliwości pozostawać bez ruchu. Densytometria to badanie całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, a przy tym szybko pozwala na uzyskanie oceny stanu kośćca. Im gęstsze są kości tym są mocniejsze, a duża porowatość świadczy o rozwoju osteoporozy, oraz podatności na złamania.

Przeciwskazaniem do wykonania densytometrii jest ciąża lub jej podejrzenie. Poza tym nie powinno się wykonywać tego zabiegu w ciągu 2 dni od podania kontrastu (np. w trakcie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej), a także w przypadkach wystąpienia dużych zmian zwyrodnieniowych lub posiadania endoprotez w miejscu badania, gdyż te czynniki uniemożliwiają właściwą interpretację wyników.

BADANIE DENSYTOMETRYCZNE JEST ZALECANE:

 • Kobietom w okresie menopauzy i pomenopauzalnym
 • Kobietom, które kilkukrotnie rodziły w krótkich odstępach czasu
 • Kobietom, które zaczęły późno miesiączkować
 • Kobietom stosującym hormonalną terapię zastępczą (HTZ)
 • Mężczyznom po 70. roku życia
 • Osobom o niskiej masie ciała
 • Osobom, u których niewielki uraz prowadzi do złamania
 • Osobom prowadzącym siedzący tryb życia
 • Osobom, u których w rodzinie występowały przypadki osteoporozy
 • Osobom chorym na nadczynność tarczycy, chorobę wrzodową, zespoły złego wchłaniania, niewydolność wątroby czy nerek
 • Osobom mającym niską zawartość wapnia i witaminy D w diecie
 • Osobom nadużywającym alkoholu
 • Palaczom

CHCESZ UMÓWIĆ SIĘ NA DENSYTOMETRIĘ?

  ZAREZERWUJ TERMIN
  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Holsa Medical Sp. z o.o. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000).
  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Holsa Medical Sp. z o.o. "informacji handlowych"w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

  CENNIK

  Densytometria szyjki kości udowej (prawej lub lewej) 60 zł
  Densytometria kręgosłupa (odcinek lędźwiowy) 60 zł
  Densytometria 2 układów 100 zł
  Densytometria przedramienia 60 zł
  Densytometria całe ciało 130 zł
  Morfometria 120 zł

  Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.