HOLTER EKG

Holter EKG Katowice to bezbolesna, nieinwazyjna i bezpieczna dla badanego diagnostyka serca za pomocą specjalnego urządzenia monitującego jego pracę 24 godziny na dobę. Na klatce piersiowej Pacjenta umieszcza się elektrody, do których podłącza się aparat rejestrujący. Badanie może trwać dobę, albo kilka dni w zależności od wskazań lekarskich.

Urządzenie automatycznie rejestruje dobową aktywność elektryczną serca i pozwala na wykrycie patologicznych zmian. Monitoring prowadzony jest nie tylko w czasie spoczynku, ale również w trakcie ruchu, snu, pracy czy odpoczynku. EKG spoczynkowe wykazuje jedynie wycinek obrazu zmian.

Holter EKG pozwala wykryć wiele nieprawidłowości w pracy serca, m.in. bradykardię, tachykardię czy migotanie przedsionków. Za pomocą tego badania można zweryfikować także pracę wszczepionego rozrusznika serca albo ustalić przyczynę omdleń czy zasłabnięć.

NA CZYM POLEGA HOLTER EKG?

Holter EKG działa na takiej samej zasadzie jak standardowe EKG, z tą jednak różnicą, że zapis kardiograficzny pochodzi z 24 godzin. Dla porównania zwykłe EKG trwa zaledwie kilka minut. Co więcej Holter EKG rejestruje pracę serca również w nocy. Badanie jest więc dużo bardziej dokładne i pozwala wykryć szereg nieprawidłowości w sposób całkowicie bezpieczny i bezbolesny dla Pacjenta. Holter EKG standardowo zakładany jest na 24 godziny. Czas można jednak wydłużyć. Wskazaniem do holtera EKG są: zasłabnięcia, omdlenia i zawroty głowy, kołatanie serca, choroba wieńcowa, leczenie arytmii i monitorowanie skuteczności zastosowanej terapii oraz wszczepiony rozrusznik serca.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO HOLTERA EKG?

Do założenia holtera EKG Pacjent nie musi przygotowywać się w żaden  sposób. Skóra na klatce piersiowej powinna być jednak dobrze oczyszczona. Przed badaniem nie należy smarować jej żadnymi kremami lub balsamami. Panowie dodatkowo powinni pozbyć się również owłosienia. Aby sprawdzić, jak pracuje serce, na klatce piersiowej umieszcza się 5 elektrod, połączonych kablami z rejestratorem. Można go swobodnie przypiąć do paska spodni.

CAŁODOBOWY POMIAR EKG – W JAKIM CELU?

EKG holterowskie pozwala ujawnić przede wszystkim arytmie. Na przykład bradykardię, czyli stan, w którym serce wykonuje mniej niż 60 uderzeń / minutę. Przy bradykardii możemy odczuwać zmęczenie, zawroty głowy i mieć problemy z równowagą. Stanem odwrotnym do bradykardii jest tachykardia. Mówimy o niej wtedy, gdy serce osiąga ponad 100 uderzeń na minutę, a więc bije za szybko. Tachykardii mogą towarzyszyć duszności i bóle w klatce piersiowej, a także zawroty głowy i kołatanie serca. Ją również możemy wykryć przy pomocy Holtera EKG. Tak samo jak migotanie przedsionków, czyli zaburzenie polegające na nieregularnych skurczach przedsionków serca. Jest to częste i jednocześnie bardzo groźne schorzenie, które nieleczone może prowadzić powikłań, m.in. udaru niedokrwiennego mózgu.

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ W TRAKCIE HOLTERA EKG?

W żadnym wypadku nie należy rezygnować z dotychczasowych aktywności i rytmu dnia. Bardzo ważne, aby w trakcie trwającego dobę badania Pacjent funkcjonował normalnie i robił wszystko to, co zwykle – chodził do pracy, sprzątał, gotował, bawił się z dziećmi, uprawiał sporty itp. Dzięki temu wynik badania będzie wiarygodny, a urządzenie zarejestruje reakcję serca na różnego typu normalne aktywności Pacjenta. Jedyne ograniczenie dotyczy kąpieli, czy pływania, bowiem urządzenia nie można zmoczyć.

SPRAWDŹ, CZY TWOJE SERCE BIJE PRAWIDŁOWO

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.