USG

Nowoczesne, nieinwazyjne i bezpieczne badanie obrazowe

Ultrasonografia (USG) jest badaniem obrazowym umożliwiającym oglądanie tkanek i narządów ludzkiego ciała przy użyciu fal ultradźwiękowych. Badanie to jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne dla Pacjenta. Ze względu na swoje zalety ultrasonografię wykorzystuje się dziś w różnych dziedzinach medycyny – nie tylko w celu wykrywania chorób, ale również do oceny stanu zdrowia dziecka w życiu płodowym.

Badanie ultrasonograficzne jest badaniem diagnostycznym, które umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości w obrębie narządów wewnętrznych: wątroby, nerek, trzustki, śledziony, tarczycy czy piersi. Przy pomocy USG można ocenić wielkość, położenie, kształt i strukturę danego organu i zauważyć patologiczne zmiany. Na obrazie ultrasonograficznym jesteśmy w stanie dostrzec wszelkiego rodzaju guzy, mięśniaki, torbiele, stany zapalne oraz zmiany zanikowe. USG pozwala również ocenić stan rozwijającego się płodu.

INFOLINIA

32 506 50 85
pon. – pt. 8:00 – 20:00
info@holsaMED.pl

KATOWICE - LIBERO

LIBERO Katowice
poziom +2
ul. Kościuszki 229

KATOWICE - KOTLARZA

ul. Kotlarza 6

JAKIE BADANIA USG WYKONUJEMY?

USG TARCZYCY

Jedno z podstawowych badań wykonywanych u osób z podejrzeniem chorób tarczycy umożliwiające ocenę położenia, wielkości oraz budowy gruczołu tarczycowego, a także znaleźć występujące w nim ogniska zapalne, guzki czy torbiele.

USG JAMY BRZUSZNEJ

Podstawowe badanie diagnostyczne jamy brzusznej pozwalające sprawdzić, czy narządy wewnętrzne wyglądają prawidłowo i nie występują w nich żadne niepokojące zmiany, np. guzy, torbiele czy urazy. Może być wykonane u każdego pacjenta bez względu na wiek.

USG PIERSI

Nieinwazyjne i bardzo czułe diagnostycznie badanie, które stanowi podstawę wczesnej profilaktyki raka piersi. Regularnie wykonywane pozwala wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie rozwoju, zarówno te łagodne, jak i nowotwory złośliwe.

USG BIODEREK

Jedno z podstawowych badań wykonywanych u dziecka w pierwszych tygodniach życia. Pozwala wykryć anomalie w budowie stawów biodrowych, przede wszystkim dysplazję. Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych jest badaniem szybkim, nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym dla dziecka.

USG DOPPLER

Badanie diagnostyczne chorób układu krążenia mające na celu ocenę stanu naczyń krwionośnych i przepływu krwi w tętnicach i żyłach. Badanie przeprowadza się za pomocą aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego tzw. efekt Dopplera i rejestrującego zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi.

USG NARZĄDU RUCHU

Badanie diagnostyczne mające na celu ocenę stanu mięśni, więzadeł i stawów. Pozwala zidentyfikować stany zapalne oraz zmiany po urazach, a także ocenić skuteczność podjętego. USG umożliwia ustalenie patologii będących przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie dłoni, nadgarstka, łokcia, barku, stopy, kolana, biodra.

USG ŚLINIANEK

Bezpieczna i nieinwazyjna metoda obrazowej diagnostyki w obrębie gruczołów ślinowych. Ma na celu ocenę ich wielkości, potwierdzenie lub wykluczenie patologicznych zmian i chorób ślinianek. Wskazaniem do badania jest długotrwały ból zlokalizowany w okolicach uszu albo poniżej. USG ślinianek może być wykonywane u Pacjentów w każdym wieku, wielokrotnie.

USG WĘZŁÓW CHŁONNYH

Podstawowe badanie, w którym ocenia się wielkość, kształt i strukturę miąższu węzłów chłonnych oraz stosunek do otaczających tkanek. Badanie pozwala na zdiagnozowanie nieprawidłowości struktur układu limfatycznego i rozróżnienie zmian nowotworowych, stanów zapalnych, zmian martwiczych oraz przestrzeni ropnych.

JAK DZIAŁA USG?

Ultrasonograf emituje i odbiera falę ultradźwiękową o określonej częstotliwości (w przedziale od 1 do 10 MHz). Fala ta odbija się od granicy badanego narządu (ośrodka), rozchodzi w nim i wraca z powrotem do urządzenia. W ten sposób powstaje obraz, który po odpowiednim przetworzeniu (na impulsy elektryczne) wyświetla się na monitorze. Fali ultradźwiękowej nie zobaczymy gołym okiem, nie możemy jej też usłyszeć. Nie jest ona jednak w żaden sposób szkodliwa dla ludzkiego organizmu.

JAK PRZEBIEGA USG?

Pacjent kładzie się na kozetce i odsłania część ciała, która ma zostać zbadana. Lekarz nakłada na skórę badanego specjalny żel ułatwiający przewodzenie. Następnie przykłada głowicę ultrasonografu, co jakiś czas delikatnie ją przesuwając. Badanie nie wiąże się z bólem ani dyskomfortem dla Pacjenta.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO USG?

Co do zasady badanie USG nie wymaga szczególnego przygotowania się Pacjenta. W zależności od badanego narządu czasem wymagane jest przestrzeganie kilku warunków, umożliwiających przeprowadzenie wiarogodnego wyniku badania USG. Przykładowo, USG jamy brzusznej wykonywane jest na czczo, a na 2 dni przed terminem badania USG Pacjent powinien stosować dietę lekkostrawną. Na USG pęcherza moczowego należy zgłosić się z pełnym pęcherzem, po to, aby był on lepiej widoczny w badaniu. USG gruczołu sutkowego nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Jeśli jednak kobieta zmaga się z dużą bolesnością piersi przed miesiączką, powinna przyjść na to badanie w pierwszej połowie cyklu, najlepiej pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu.

ZASTOSOWANIE USG

 • Dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej
 • Choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
 • Choroby wątroby
 • Choroby trzustki (w tym cukrzyca)
 • Choroby nerek
 • Choroby naczyń krwionośnych
 • Choroby jąder i dolegliwości w obrębie jąder
 • Schorzenia w obrębie układu kostno-stawowego
 • Patologiczne zmiany w obrębie gruczołów piersiowych
 • Kamica nerkowa i kamica pęcherza moczowego
 • Choroby tarczycy
 • Guzy i mięśniaki w obrębie narządów rodnych kobiety
 • Podejrzenie ciąży
 • Stwierdzona ciąża

ZALETY USG

 • Badanie jest bezbolesne
 • Badanie jest bezinwazyjne
 • Badanie jest bezpieczne
 • Pozwala na obrazowanie wielu narządów wewnętrznych
 • Pozwala wykryć wiele patologii
 • Pozwala monitorować rozwój płodu
 • Nie wymaga podania środka cieniującego
 • Wynik dostępny jest bezpośrednio po badaniu
 • Badanie może być wielokrotnie powtarzane

MASZ WSKAZANIE DO BADANIA USG?

  ZAREZERWUJ TERMIN:

  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.

  SPECJALIŚCI PRZYJMUJĄCY W PRACOWNI USG

  DR N. MED. WOJCIECH WASILEWSKI

  pracownia USG

  CENNIK

  Interesuje Cię koszt badania USG?