USG

Nowoczesne, nieinwazyjne i bezpieczne badanie obrazowe

Ultrasonografia (USG) jest badaniem obrazowym umożliwiającym oglądanie tkanek i narządów ludzkiego ciała przy użyciu fal ultradźwiękowych. Badanie to jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne dla Pacjenta. Ze względu na swoje zalety ultrasonografię wykorzystuje się dziś w różnych dziedzinach medycyny – nie tylko w celu wykrywania chorób, ale również do oceny stanu zdrowia dziecka w życiu płodowym.

Badanie ultrasonograficzne jest badaniem diagnostycznym, które umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości w obrębie narządów wewnętrznych: wątroby, nerek, trzustki, śledziony, tarczycy czy piersi. Przy pomocy USG można ocenić wielkość, położenie, kształt i strukturę danego organu i zauważyć patologiczne zmiany. Na obrazie ultrasonograficznym jesteśmy w stanie dostrzec wszelkiego rodzaju guzy, mięśniaki, torbiele, stany zapalne oraz zmiany zanikowe. USG pozwala również ocenić stan rozwijającego się płodu.

JAKIE BADANIA USG WYKONUJEMY?

USG TARCZYCY

Jedno z podstawowych badań wykonywanych u osób z podejrzeniem chorób tarczycy umożliwiające ocenę położenia, wielkości oraz budowy gruczołu tarczycowego, a także znaleźć występujące w nim ogniska zapalne, guzki czy torbiele.

USG JAMY BRZUSZNEJ

Podstawowe badanie diagnostyczne jamy brzusznej pozwalające sprawdzić, czy narządy wewnętrzne wyglądają prawidłowo i nie występują w nich żadne niepokojące zmiany, np. guzy, torbiele czy urazy. Może być wykonane u każdego pacjenta bez względu na wiek.

USG PIERSI

Nieinwazyjne i bardzo czułe diagnostycznie badanie, które stanowi podstawę wczesnej profilaktyki raka piersi. Regularnie wykonywane pozwala wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie rozwoju, zarówno te łagodne, jak i nowotwory złośliwe.

USG BIODEREK

Jedno z podstawowych badań wykonywanych u dziecka w pierwszych tygodniach życia. Pozwala wykryć anomalie w budowie stawów biodrowych, przede wszystkim dysplazję. Badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych jest badaniem szybkim, nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym dla dziecka.

USG DOPPLER

Badanie diagnostyczne chorób układu krążenia mające na celu ocenę stanu naczyń krwionośnych i przepływu krwi w tętnicach i żyłach. Badanie przeprowadza się za pomocą aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego tzw. efekt Dopplera i rejestrującego zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi.

USG NARZĄDU RUCHU

Badanie diagnostyczne mające na celu ocenę stanu mięśni, więzadeł i stawów. Pozwala zidentyfikować stany zapalne oraz zmiany po urazach, a także ocenić skuteczność podjętego. USG umożliwia ustalenie patologii będących przyczyną dolegliwości bólowych w obrębie dłoni, nadgarstka, łokcia, barku, stopy, kolana, biodra.

USG ŚLINIANEK

Bezpieczna i nieinwazyjna metoda obrazowej diagnostyki w obrębie gruczołów ślinowych. Ma na celu ocenę ich wielkości, potwierdzenie lub wykluczenie patologicznych zmian i chorób ślinianek. Wskazaniem do badania jest długotrwały ból zlokalizowany w okolicach uszu albo poniżej. USG ślinianek może być wykonywane u Pacjentów w każdym wieku, wielokrotnie.

USG WĘZŁÓW CHŁONNYH

Podstawowe badanie, w którym ocenia się wielkość, kształt i strukturę miąższu węzłów chłonnych oraz stosunek do otaczających tkanek. Badanie pozwala na zdiagnozowanie nieprawidłowości struktur układu limfatycznego i rozróżnienie zmian nowotworowych, stanów zapalnych, zmian martwiczych oraz przestrzeni ropnych.

MASZ WSKAZANIE DO BADANIA USG?

  ZAREZERWUJ TERMIN
  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Holsa Medical Sp. z o.o. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000).
  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Holsa Medical Sp. z o.o. "informacji handlowych"w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

  JAK DZIAŁA USG?

  Ultrasonograf emituje i odbiera falę ultradźwiękową o określonej częstotliwości (w przedziale od 1 do 10 MHz). Fala ta odbija się od granicy badanego narządu (ośrodka), rozchodzi w nim i wraca z powrotem do urządzenia. W ten sposób powstaje obraz, który po odpowiednim przetworzeniu (na impulsy elektryczne) wyświetla się na monitorze. Fali ultradźwiękowej nie zobaczymy gołym okiem, nie możemy jej też usłyszeć. Nie jest ona jednak w żaden sposób szkodliwa dla ludzkiego organizmu.

  JAK PRZEBIEGA USG?

  Pacjent kładzie się na kozetce i odsłania część ciała, która ma zostać zbadana. Lekarz nakłada na skórę badanego specjalny żel ułatwiający przewodzenie. Następnie przykłada głowicę ultrasonografu, co jakiś czas delikatnie ją przesuwając. Badanie nie wiąże się z bólem ani dyskomfortem dla Pacjenta.

  JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO USG?

  Co do zasady badanie USG nie wymaga szczególnego przygotowania się Pacjenta. W zależności od badanego narządu czasem wymagane jest przestrzeganie kilku warunków, umożliwiających przeprowadzenie wiarogodnego wyniku badania USG. Przykładowo, USG jamy brzusznej wykonywane jest na czczo, a na 2 dni przed terminem badania USG Pacjent powinien stosować dietę lekkostrawną. Na USG pęcherza moczowego należy zgłosić się z pełnym pęcherzem, po to, aby był on lepiej widoczny w badaniu. USG gruczołu sutkowego nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Jeśli jednak kobieta zmaga się z dużą bolesnością piersi przed miesiączką, powinna przyjść na to badanie w pierwszej połowie cyklu, najlepiej pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu.

  ZASTOSOWANIE USG

  • Dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej
  • Choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
  • Choroby wątroby
  • Choroby trzustki (w tym cukrzyca)
  • Choroby nerek
  • Choroby naczyń krwionośnych
  • Choroby jąder i dolegliwości w obrębie jąder
  • Schorzenia w obrębie układu kostno-stawowego
  • Patologiczne zmiany w obrębie gruczołów piersiowych
  • Kamica nerkowa i kamica pęcherza moczowego
  • Choroby tarczycy
  • Guzy i mięśniaki w obrębie narządów rodnych kobiety
  • Podejrzenie ciąży
  • Stwierdzona ciąża

  ZALETY USG

  • Badanie jest bezbolesne
  • Badanie jest bezinwazyjne
  • Badanie jest bezpieczne
  • Pozwala na obrazowanie wielu narządów wewnętrznych
  • Pozwala wykryć wiele patologii
  • Pozwala monitorować rozwój płodu
  • Nie wymaga podania środka cieniującego
  • Wynik dostępny jest bezpośrednio po badaniu
  • Badanie może być wielokrotnie powtarzane

  MASZ WSKAZANIE DO BADANIA USG?

   ZAREZERWUJ TERMIN
   Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl
   Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Holsa Medical Sp. z o.o. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000).
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Holsa Medical Sp. z o.o. "informacji handlowych"w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

   CENNIK

   USG bioderek niemowląt z konsultacją 200 zł
   USG przezciemiączkowe 180 zł
   USG narządu ruchu 200 zł
   USG brzucha 120 zł
   USG tarczycy 120 zł
   USG ślinianek 120 zł
   USG węzłów chłonnych 120 zł
   USG piersi – kobieta/mężczyzna/dziecko 150 zł
   USG tkanek miękkich (tłuszczak, włókniak, przepuklina, ropień) 120 zł
   USG nerwów obwodowych – 1 kończyna 120 zł

   Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.