BLOKADA DO STAWU

Blokada ortopedyczna stosowana przez lekarzy ortopedów, to nic innego jak dostawowe wstrzyknięcie leku przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Sprawdza się w schorzeniach takich  jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa. Sama blokada nie usuwa bezpośredniej przyczyny problemu, z którym boryka się pacjent. Potrafi jednak zahamować stan zapalny i na pewien czas złagodzić dolegliwości bólowe.

Blokadę ortopedyczną można wstrzyknąć praktycznie w dowolny staw: łokciowy, kolanowy, barkowy, skokowy czy staw nadgarstka

JAK DZIAŁA BLOKADA DOSTAWOWA?

Lek potocznie zwany „blokadą” to w rzeczywistości mieszanina dwóch substancji – syntetycznego kortyzolu i leku o działaniu znieczulającym. Pierwsza z wymienionych jest sterydem o właściwościach przeciwzapalnych, produkowanym w nadnerczach.

Blokada sterydowa zaczyna działać już po kilku dniach od podania. Ból albo zmniejsza się, albo ustępuje całkowicie. Lek działa zwykle kilka tygodni, czasem efekt utrzymuje się dłużej. Bywa, że pacjent dzięki blokadzie zapomina o bólu nawet na kilka miesięcy. Wszystko zależy od rodzaju schorzenia i stopnia dolegliwości bólowych. Bywa że zastrzyk trzeba powtórzyć. O tym jednak zawsze decyduje lekarz.

Blokada oprócz celu terapeutycznego (przeciwbólowego) może mieć również cel diagnostyczny lub prognostyczny. Blokady diagnostyczne stosuje się, by określić dokładne źródło bólu, a prognostyczne pozwalają przewidzieć efekt zabiegu operacyjnego.

 

WSKAZANIA

 • Zapalenie stawu
 • Choroba zwyrodnieniowa
 • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
 • Zapalenie kaletki, np. podbarkowej
 • Konflikt kości trójkątnej
 • Zmiany przeciążeniowe: „łokieć tenisisty”, „łokieć golfisty”, „kolano skoczka”

ZALETY BLOKADY

 • Działa przeciwbólowo
 • Działa przeciwzapalnie
 • Ból zmniejsza się już po kilku dniach od podania
 • Działanie przeciwbólowe utrzymuje się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy
 • Wstrzyknięcie blokady jest praktycznie bezbolesne
 • Podanie zastrzyku trwa kilka minut

JAK WYGLĄDA PODANIE BLOKADY DO STAWU?

Miejsce wstrzyknięcia jest najpierw spryskiwane środkiem odkażającym. Następnie lekarz w okolice bolącego stawu lub struktury wchodzącej w jego skład, czyli więzadła, ścięgna albo torebki stawowej, wbija cienką igłę i naciskając tłok strzykawki, wprowadza lek.

W kolejnym kroku usuwa igłę i przykłada do ostrzykniętego miejsca jałowy gazik. Jest to zabieg krótki i w większości przypadków niebolesny. Lekki dyskomfort może pojawić się jedynie w momencie wbijania igły. Odczuwalne może być również rozpieranie, co ma związek z wprowadzaniem sterydu do wnętrza stawu.

Bardzo ważne jest, aby lek trafił dokładnie tam, gdzie powinien, dlatego zaleca się, aby blokadę zawsze wstrzykiwał doświadczony lekarz.

POTRZEBUJESZ ORTOPEDY?

  ZAREZERWUJ TERMIN
  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Holsa Medical Sp. z o.o. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000).
  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Holsa Medical Sp. z o.o. "informacji handlowych"w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.