PROFILAKTYKA NOWOTWOROWA

Badania przesiewowe w kierunku nowotworów

Nowotwory są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów w Polsce. Rokowania pacjenta oraz wynik leczenia zależą od stopnia zaawansowania choroby nowotworowej.

W walce z rakiem istotne znaczenie ma profilaktyka, której celem jest zminimalizowanie ryzyka zachorowania na raka oraz wykrycie choroby w fazie, pozwalającej na jej całkowite wyleczenie. Ważne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych oraz dbanie o zdrowy tryb życia.

Osobom, w rodzinie których występowały przypadki zachorowania na nowotwory złośliwe, zaleca się również wykonanie badania w kierunku predyspozycji genetycznych do rozwoju raka. Świadomość obciążenia genetycznego pozwala na podjęcie właściwych działań profilaktycznych oraz skuteczne leczenie w przyszłości.

Odkryj możliwości diagnostyczne i badawcze w naszym Laboratorium Katowice – miejsce, gdzie precyzja spotyka się z zaawansowaną technologią.

BADANIA PROFILAKTYCZNE W KIERUNKIU NOWOTWORÓW

BRCA1 I BRCA2

Testy genetyczne pozwalają wykryć nieprawidłowości w DNA i ocenić ryzyko zachorowania na raka.  Obecność mutacji BRCA1 u kobiet, może zwiększyć ryzyko raka piersi aż do 50-80%, a raka jajnika do 44%. Także mutacja w genie BRCA2 zwiększa ryzyko nowotworu piersi. Zmiany te wiążą się także ze zwiększonym ryzykiem raka jajników oraz nowotworu przewodu pokarmowego – żołądka, jelita grubego i trzustki, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

MAMMOGRAFIA

Masz 50-69 lat? Zapraszamy bezpłatną mammografię, realizowaną w ramach Programu profilaktyki raka piersi. Aby wykonać badanie, nie potrzebujesz skierowania – wystarczy, że zgłosisz się do holsäMED w celu ustalenia terminu badania.

CYTOLOGIA PŁYNNA

Cienkowarstwowa cytologia na podłożu płynnym LBC, to podstawowe badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Jest dokładniejsza i ma większą skuteczność niż tradycyjna metoda. Cytologię powinny regularnie wykonywać wszystkie kobiety od podjęcia aktywności seksualnej lub w przypadku kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, od 21. roku życia.

TEST HPV

Zakażenie wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) typu onkogennego jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Test genetyczny pozwala wykryć DNA wirusa HPV w próbce. Badanie wykonywane jest metodą PCR,  która ma najwyższy poziom  czułości w wykrywaniu wirusa w badanych próbkach.

CINTEC PLUS CYTOLOGY

CINtec PLUS Cytology to zaawansowany test immunocytochemiczny, który pozwala na ocenę komórek w bardzo wczesnej fazie zmian nowotworowych. Badanie to wykazuje bardzo wysoką czułość i specyficzność, dlatego powinno stanowić uzupełnienie standardowej diagnostyki raka szyjki macicy.

NIE DAJ SIĘ RAKOWI, UMÓW SIĘ NA BADANIA

  ZAREZERWUJ TERMIN:

  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.

  CENNIK

  Interesuje Cię koszt konkretnego badania?