CYTOLOGIA PŁYNNA

Wykrywa zmiany chorobowe szyjki macicy

Cienkowarstwowa cytologia na podłożu płynnym LBC, (ang. Liquid Based Cytology) to nowa technika wykonywania przesiewowych badań w kierunku raka szyjki macicy. Jest dokładniejsza i bardziej czuła niż tradycyjna cytologia.

Wymaz z szyjki macicy w tej metodzie pobierany jest na specjalne podłoże płynne. W przeciwieństwie do stosowanego w klasycznej cytologii szkiełka. Jest to zabieg mający na celu zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia komórek. Pozwala również na wyeliminowanie z pobranego materiału niepożądanych elementów, które utrudniają dalszą ocenę mikroskopową.

Badania porównawcze cytologii klasycznej oraz LBC wykazały większą wykrywalność komórek atypowych oraz spadek odsetka wadliwych próbek podczas, gdy zastosowana została cytologia płynna. Cytologia płynna charakteryzuje się wysoką jakością i wiarygodnością wyniku.

Zalety cytologii płynnej (LBC):

 • Uzyskanie większej liczby i lepszej jakości komórek do diagnostyki
 • Zdecydowanie lepsza jakość uzyskanego preparatu, zwiększająca skuteczność i wiarygodność badania
 • Ograniczenie liczby wyników nieczytelnych oraz fałszywie negatywnych
 • Dwukrotnie większa wykrywalność zmian śródnabłonkowych w stosunku do klasycznej cytologii
 • Możliwośc wykonania dodatkowych badań z jednego wymazu tj.: DNA HPV, CINtec PLUS Cytology

WSKAZANIA DO BADANIA

Cytologię powinny regularnie wykonywać wszystkie kobiety. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonywanie przesiewowych badań cytologicznych oraz testu na obecność DNA HPV. Cytologia płynna jest dokładniejsza i ma większą wiarygodność. Z tego powodu jest skierowana przede wszystkim do kobiet, które są zakażone wirusem HPV oraz tych, które w przeszłości były leczone z powodu raka szyjki macicy lub śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy. Jest to metoda rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, jako badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy.

UMÓW SIĘ NA BADANIE

  ZAREZERWUJ TERMIN:

  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.

  CENNIK

  Interesuje Cię koszt cytologii płynnej?