Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

STREFA WIEDZY

19 sierpnia 2024

Leczenie biologiczne hamujące IL-13: Nowoczesne podejście do terapii

Leczenie biologiczne, zwłaszcza te ukierunkowane na interleukinę 13 (IL-13), stanowi nowoczesne i skuteczne podejście w terapii wielu chorób zapalnych i autoimmunologicznych. IL-13 jest kluczową cytokiną zaangażowaną w procesy zapalne, a jej nadmierna aktywność jest związana z patogenezą chorób takich jak astma i atopowe zapalenie skóry (AZS). Jak wygląda nowoczesne podejście do terapii?

31 lipca 2024

Pokrzywka idiopatyczna: dlaczego często nie znamy przyczyny jej występowania?

Pokrzywka idiopatyczna (przewlekła) to choroba skóry charakteryzująca się nagłym pojawieniem się swędzących bąbli na skórze, przypominających ślady po oparzeniu, którym często towarzyszą świąd, pieczenie i obrzęk, bez wyraźnej, możliwej do zidentyfikowania przyczyny. Dlaczego często nie znamy przyczyn jej występowania?

19 lipca 2024

Zaostrzenia w astmie – co oznacza, że astma jest źle kontrolowana?

Astma jest przewlekłą chorobą dróg oddechowych, która może znacząco wpływać na jakość życia. Jednym z kluczowych aspektów zarządzania tą chorobą jest kontrola jej objawów. Czym jest zaostrzenie astmy i co oznacza, że astma jest źle kontrolowana?

mężczyzna przed komputerem przecierający oczy
20 maja 2024

Jak dbać o zdrowie oczu na co dzień: Proste nawyki dla dobrego widzenia

Oczy są naszym oknem na świat. Gdyby nie one, nie moglibyśmy podziwiać piękna otaczającej nas przyrody czy rozpoznawać twarzy bliskich osób, a nasze życie stałoby się o wiele trudniejsze. Mimo to każdego dnia szkodzimy naszym oczom poprzez nieodpowiednie nawyki. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera czy telefonu, praca przy złym oświetleniu, promieniowanie UV, wiatr, pył, klimatyzacja, zanieczyszczenia – to tylko niektóre czynniki negatywnie wpływające na wzrok. Jak możemy pomóc naszym oczom i zapewnić sobie dobre widzenie? Odpowiedz w artykule.

lekarz trzymający w dłoniach model serca
20 maja 2024

Znaczenie profilaktyki sercowo-naczyniowej: Jak unikać chorób serca i udarów mózgu

Choroby sercowo-naczyniowe i udary mózgu stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Niestety bardzo często fundujemy je sobie sami, niestosując się do zasad zdrowego stylu życia. Jak zatem skutecznie zapobiegać tym groźnym schorzeniom? Warto poznać i wdrożyć kluczowe zasady profilaktyki, które pomogą utrzymać serce i układ krwionośny w dobrej kondycji. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz rezygnacja z używek to najważniejsze kroki, jakie należy podjąć, by zminimalizować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i udarów mózgu. Więcej na ten temat w artykule.

kobieta w toalecie cierpiąca na infekcję układu moczowego
17 maja 2024

Zapobieganie infekcjom układu moczowego: Jak dbać o zdrowie nerek i pęcherza?

Układ moczowy pełni kluczową rolę w organizmie człowieka, produkując i odprowadzając mocz. Dlatego potrzebuje szczególnej troski z naszej strony. Niestety różnego typu infekcje dróg moczowych, w tym zapalenie cewki moczowej, pęcherza czy nerek, są bardzo częstym powodem wizyt pacjentów w gabinecie lekarza rodzinnego. Jednak poprzez odpowiednie nawyki i styl życia możemy im zapobiegać. Jak w prosty sposób uchronić się przed infekcjami układu moczowego? Przeczytaj!

dietetyk rozpisujący dietę pacjentowi z chorobą przewlekłą
14 maja 2024

Jaką rolę pełni dietetyk kliniczny w leczeniu chorób przewlekłych?

Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy różnego typu nietolerancje pokarmowe. Pozwala kontrolować ich przebieg oraz nie dopuszczać do ich dalszego rozwoju. Znaczącą rolę w procesie „zarządzania” chorobą przewlekłą odgrywa dietetyk kliniczny, którego zadaniem jest przede wszystkim opracowanie spersonalizowanego planu dietetycznego, dostosowanego do potrzeb i preferencji żywieniowych danego pacjenta. W jaki sposób dietetyk kliniczny pomaga zminimalizować negatywne skutki choroby przewlekłej? Przeczytaj!

oko kobiety z wadą wzroku
26 kwietnia 2024

Najczęstsze problemy ze wzrokiem: objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Wzrok jest jednym z najcenniejszych zmysłów, jaki otrzymaliśmy od natury. Pozwala nam nie tylko cieszyć się pięknem otaczającego nas świata, ale również wykonywać codzienne czynności i prowadzić aktywny tryb życia. Niestety czasem i on zawodzi. Na różnego typu wady wzorku i choroby oczu cierpi znaczna część naszej populacji. Co to za schorzenia? Jak wygląda ich diagnostyka oraz leczenie? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w artykule.

cząsteczka wirusa pod szkłem powiększającym
24 kwietnia 2024

Badania laboratoryjne a diagnostyka chorób zakaźnych: jakie testy są wykonywane?

Diagnostyka chorób zakaźnych odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu, kontrolowaniu i leczeniu infekcji. Przeprowadza się ją przy użyciu różnorodnych testów laboratoryjnych, które identyfikują patogeny odpowiedzialne za rozwój choroby. Jakie to testy? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.

czerwone serce ze stetoskopem leżące na wyniku EKG
22 kwietnia 2024

Choroby serca a styl życia: jakie nawyki mogą pomóc w ich zapobieganiu?

Choroby serca to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Tymczasem badania naukowe pokazują, że eliminując niezdrowe nawyki z naszego życia, moglibyśmy uniknąć nawet 80% chorób układu krążenia. To dowodzi tylko, jak wiele zależy od nas samych. W tym artykule podpowiadamy, co możesz zrobić, aby Twoje serce było w jak najlepszej kondycji na długie lata.

lekarz trzymający w rękach model serca
8 kwietnia 2024

Nowoczesne podejścia do diagnostyki chorób serca: Co powinieneś wiedzieć?

Jak pokazują statystyki, choroby układu krążenia wciąż stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Ryzyko wystąpienia choroby serca wzrasta jednak nie tylko wraz z wiekiem. Dzieje się tak również u osób stroniących od aktywności fizycznej, dotkniętych nadwagą lub otyłością, palących papierosy, spożywających alkohol oraz jedzących dużo wysoko przetworzonej żywności. Swój udział w rozwoju chorób sercowo-naczyniowych będą miały również czynniki genetyczne. Na szczęście rynek medyczny dostarcza wielu nowoczesnych narzędzi pozwalających szybko je zdiagnozować. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

pacjentka oddająca próbkę do badań krwi
4 kwietnia 2024

Badania krwi w profilaktyce: Dlaczego regularne testy są ważne dla zdrowia?

Regularne badania krwi pozwalają kontrolować stan zdrowia oraz umożliwiają wczesne wykrycie niektórych schorzeń. Dlatego powinniśmy je wykonywać przynajmniej raz w roku – i to niezależnie od wieku. W diagnostyce których chorób badania krwi odgrywają tak kluczową rolę? Jakie konkretnie testy warto robić w ramach profilaktyki zdrowotnej? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.