Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

STREFA WIEDZY

tarczyca
23 lipca 2021

Tarczyca – gruczoł, który rządzi! Działanie, najczęstsze choroby

Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów w ciele człowieka. Hormony, które wydziela są niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. To dzięki nim nasz układ pokarmowy, rozrodczy, krwionośny i nerwowy działają tak, jak należy. I choć chorująca tarczyca nie boli, to niedobór wydzielanych przez nią hormonów może być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jak działa tarczyca i na co może chorować? Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

fizjoterapia uroginekologiczna
16 lipca 2021

Fizjoterapia uroginekologiczna – dla kobiet w ciąży i po porodzie

O problemach uroginekologicznych na ogół wolimy nie rozmawiać, ponieważ dotyczą bardzo intymnej sfery naszego życia. Często zwlekamy też z wizytą u specjalisty, aż w końcu problem staje się na tyle duży, że już nie da się go tak po prostu zignorować. To błąd! Tym bardziej, że nieprzyjemne objawy, które występują przy tego typu schorzeniach można łagodzić za pomocą odpowiednio dobranej fizjoterapii uroginekologicznej. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na jej temat, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

grzybica stóp
9 lipca 2021

Zadbaj o stopy latem, pozbądź się grzybicy paznokci!

Przez znaczną część roku ukrywamy nasze stopy w pełnym obuwiu. To powoduje, że nie zwracamy uwagi na rozwijającą się u nas grzybicę paznokci. O problemie przypominamy sobie zwykle dopiero wtedy, gdy zaczyna robić się ciepło i przychodzi czas na założenie letniego obuwia. Grzybica paznokci nie tylko nieładnie wygląda, ale też zagraża naszemu zdrowiu. Jak się objawia? Jak ją leczyć, by podczas urlopu cieszyć się widokiem pięknych stóp? Sprawdź!

antykoncepcja
2 lipca 2021

Antykoncepcja – nie wiesz, którą wybrać? Przeczytaj!

Prezerwatywa, antykoncepcja hormonalna, środek plemnikobójczy czy wreszcie tzw. „kalendarzyk małżeński”. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele różnych metod zapobiegania ciąży. Każda z nich działa na nieco innych zasadach i ma inną skuteczność. Jak zatem wybrać coś najodpowiedniejszego dla siebie? Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy krótki przewodnik po najpopularniejszych metodach antykoncepcyjnych.

pieprzyki badanie
25 czerwca 2021

Pieprzyki i zmiany barwnikowe – zbadaj je, zanim wyjedziesz na urlop!

Sezon plażowy właśnie się rozpoczął. Z niecierpliwością wyczekujesz pierwszych kąpieli słonecznych. Ale UWAGA! Opalanie, choć przyjemne, ma bardzo niekorzystny wpływ na skórę. Zwłaszcza u osób o jasnej karnacji, z dużą ilością pieprzyków i zmian barwnikowych. Przed wyjazdem na urlop powinnaś więc zaopatrzyć się w krem z wysokim filtrem UV i koniecznie odwiedzić dermatologa, który zbada Twoje znamiona. Za chwilę dowiesz się, dlaczego jest to takie ważne.

fizjoterapia w ciąży
18 czerwca 2021

Bezpieczna fizjoterapia w ciąży – najważniejsze zasady

Ciąża to czas intensywnych zmian w ciele kobiety, zarówno hormonalnych jak i fizycznych. Wraz z powiększającym się brzuszkiem, zmienia się środek ciężkości i postawa ciała przyszłej mamy. Biodra, kolana, kręgosłup muszą też znosić znacznie większe obciążenia. W efekcie kobieta może odczuwać dolegliwości bólowe o różnej sile i umiejscowieniu. Złagodzić je mogą zabiegi fizjoterapeutyczne. Czy taka fizjoterapia w ciąży jest bezpieczna dla mamy i dziecka? Przekonajmy się!

jak prawidłowo czyścić uszy
11 czerwca 2021

Zaleganie woskowiny usznej – jak prawidłowo czyścić uszy?

Niewielka ilość woskowiny usznej zawsze powinna znajdować się w przewodach słuchowych. Niestety mamy tendencję do nadmiernego czyszczenia uszu. Co więcej, wielu z nas robi to źle, wpychając do przewodów słuchowych patyczki kosmetyczne. W ten sposób możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jak zatem prawidłowo czyścić uszy i pozbyć się nadmiaru zalegającej woskowiny? Oto kilka praktycznych wskazówek.

ocena rozwoju niemowlęcia
4 czerwca 2021

Ocena rozwoju niemowlaka – o czym należy pamiętać?

„Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?” To pytanie zadaje sobie chyba większość świeżo upieczonych rodziców. Bo choć każdy noworodek rozwija się w swoim indywidualnym tempie, to możemy wyróżnić tzw. rozwojowe „kamienie milowe”, czyli umiejętności, które dziecko powinno nabyć w określonym momencie życia. Jak przebiega rozwój dziecka miesiąc po miesiącu? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł.

zespół suchego oka
28 maja 2021

Swędzą i pieką Cię oczy? To może być zespół suchego oka!

Obecnie coraz więcej czasu spędzamy wpatrzeni w ekrany komputerów i smartfonów. W pracy przez wiele godzin przebywamy też w klimatyzowanych pomieszczeniach. To wszystko sprawia, że nasze oczy nie otrzymują odpowiedniego nawilżenia i rozwija się tzw. zespół suchego oka (ZSO). Jest to schorzenie wieloczynnikowe, na które cierpi coraz więcej, coraz młodszych osób. Jak się objawia i jak możemy sobie z nim radzić? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

próba wysiłkowa
21 maja 2021

Masz bóle w klatce piersiowej? Zrób próbę wysiłkową!

Próba wysiłkowa jest badaniem kardiologicznym i służy do oceny wydolności fizycznej pacjenta. Dzięki niemu możemy sprawdzić, jak nasze serce radzi sobie w warunkach zwiększonego wysiłku. Badanie to pozwala zdiagnozować wiele schorzeń układu krążenia, m.in. chorobę wieńcową. Elektrokardiograficzną próbę wysiłkową wykonuje m.in. się u pacjentów z bólami w klatce piersiowej, z niedomykalnością zastawki aortalnej serca, po zawale czy wszczepieniu rozrusznika.

waga w ciąży
14 maja 2021

Waga w ciąży – ile powinna przytyć przyszła mama?

Przyrost kilogramów w czasie ciąży jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Powoduje go nie tylko rosnący w brzuchu maluch. Wody płodowe także ważą swoje, podobnie jak rozciągająca się macica czy rozwijające łożysko. Ale czy to oznacza, że przyszła mama może tyć bez ograniczeń? Jaki przyrost masy ciała w czasie ciąży uznaje się za prawidłowy? I dlaczego jest to aż tak istotne? Usiądź wygodnie i przygotuj się na sporą dawkę wiedzy!

bilans zdrowia dziecka
7 maja 2021

Bilans zdrowia dziecka – co sprawdza i dlaczego jest taki ważny?

Bilanse zdrowia dziecka to okresowe badania lekarskie. W Polsce wykonuje się je od 1976 roku, a ich celem jest ocena stanu zdrowia dziecka oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jego rozwoju. Dzięki tak wczesnej diagnostyce możemy wdrożyć działania, które nie dopuszczą do ich dalszego postępu. Ile takich bilansów czeka nasze dziecko? Co dokładnie sprawdzają? I właściwie dlaczego są aż takie ważne? Rodzicu, przygotuj się na sporą dawkę informacji!