Zadzwoń +32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

CZYTASZ I WIESZ

zespół metaboliczny
31 lipca 2020

Nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, dyslipidemia

Zwykle zaczyna się od otyłości. Później dochodzą kolejne problemy – nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i zaburzenia lipidowe. Tak rozwija się zespół metaboliczny, czyli zbiór współwystępujących ze sobą schorzeń metabolicznych zwiększających ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. W 1989 r. amerykański profesor Norman Kaplan określił go mianem „śmiertelnego kwartetu”. Co jest przyczyną zespołu metabolicznego?

nawadnianie organizmu latem
29 lipca 2020

Seniorze, nawadniaj się! O znaczeniu wody latem

W okresie letnim, kiedy towarzyszą nam wysokie temperatury, jesteśmy bardziej narażeni na odwodnienie. Zbyt małe spożycie płynów, ale także warzyw i owoców będących źródłem wody w ciągu doby może być przyczyną nie tylko przykrych dolegliwości, ale i groźnych powikłań. W artykule podpowiadamy, dlaczego odpowiednie nawodnienie organizmu jest w okresie letnim tak istotne, w szczególności dla osób starszych.

cieśń nadgarstka, łokieć tenisisty, ostroga piętowa, haluksy
24 lipca 2020

Cieśń nadgarstka, łokieć tenisisty, haluksy – częste choroby Polaków

Nieestetyczne haluksy, bolesne ostrogi, uprzykrzający codzienne życie łokieć tenisisty czy zespół cieśni nadgarstka. To jedne z najczęstszych schorzeń ortopedycznych występujących wśród Polaków. Zapewne już o nich słyszałeś/aś, ale czy wiesz, co tak naprawdę oznaczają? Przekonaj się, czytając nasz najnowszy artykuł!

niewydolność żylna kończyn dolnych
17 lipca 2020

Niewydolność żylna kończyn dolnych – problem nie tylko estetyczny

Pod koniec dnia czujesz, jakby Twoje nogi ważyły tonę? W dodatku pokrywają je nieestetyczne „pajączki”? To mogą być objawy niewydolności żylnej. Problem ten dotyczy ponad połowy Polaków. Jest tak powszechny, że niewydolność żylną uważa się już za chorobę cywilizacyjną. Jej powstawaniu sprzyjają czynniki genetyczne, zaawansowany wiek oraz siedząca praca.

16 lipca 2020

Zdrowe grillowanie – czy to w ogóle możliwe?

Lato to czas, kiedy dużo czasu spędzamy poza domem na świeżym powietrzu, w tym także gotując razem z rodziną i przyjaciółmi. Grillowanie stało się częstym elementem naszego weekendu czy wakacji. Nie zawsze jednak wiemy, jak to robić prawidłowo, by nie narazić się na działanie szkodliwych substancji powstałych podczas grillowania. W tym artykule podpowiemy Ci, jak możesz przygotować zdrowy posiłek z grilla.

kleszcze
10 lipca 2020

Uwaga: Kleszcze w natarciu! Dlaczego takie niebezpieczne?

Wreszcie nadeszły cieplejsze dni, a wraz z nimi…sezon na KLESZCZE! Te niewielkie żyjątka o nieco okrągławym kształcie to jedne z najgroźniejszych pasożytów zewnętrznych człowieka. Przenoszą bardzo poważne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.
W jaki sposób atakują kleszcze? Gdzie możemy się na nie natknąć? No i czy istnieje jakiś sposób, aby się przed nimi uchronić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

dziewczynka ma jęczmień na oku
3 lipca 2020

Jęczmień i gradówka – miej na nie oko!

Chyba każdemu z nas zdarzyło się obudzić rano z bolącym zgrubieniem na powiece. Powstający na skutek ropnego zapalenia gruczołów łojowych jęczmień jest bardzo nieprzyjemnym i jednocześnie najczęstszym schorzeniem w obrębie powiek. Co powoduje tworzenie się jęczmieni? Jak się je leczy? No i czym taki jęczmień różni się od gradówki? Odpowiedź poniżej!

szumy uszne
26 czerwca 2020

Szszszsz…Co robić, gdy szumi nam w uszach?

Dzwonienie, brzęczenie, piski, świsty i szelesty. Tak pacjenci cierpiący na szumy uszne opisują słyszane przez siebie dźwięki. Niektórzy potrafią z nimi normalnie funkcjonować. Dla innych są tak uciążliwe, że stają się przyczyną bezsenności, nerwicy, a nawet depresji. Skąd biorą się szumy uszne? Czy istnieje jakiś sposób, aby się ich pozbyć? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

męty ciała szklistego
19 czerwca 2020

Latające „muszki” przed oczami? To męty ciała szklistego!

Widzisz dziwne latające „muszki”przed oczami za każdym razem, gdy spojrzysz na białą ścianę, kartkę papieru lub w niebo w słoneczny dzień? To prawdopodobnie męty ciała szklistego, czyli zmiany polegające na nagromadzeniu się różnych substancji w ciele szklistym oka. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.

wada wzroku a cięcie cesarskie
12 czerwca 2020

Czy wada wzroku jest wskazaniem do cięcia cesarskiego?

Jesteś w ciąży i masz stwierdzoną wadę wzroku? Zastanawiasz się, czy jest ona wskazaniem do cięcia cesarskiego? Odpowiedzi na to pytanie udzieli Ci jedynie okulista. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek problemy z narządem wzroku, powinnaś udać się do niego na konsultację.

niedoczynność tarczycy a dieta
9 czerwca 2020

Niedoczynność tarczycy – dieta może pomóc!

Niedoczynność tarczycy to choroba układu hormonalnego związana z niedoborem lub nieprawidłowym działaniem hormonów tarczycy (tyroksyny – T4 oraz trójjodotyroniny – T3). Niedoczynność tarczycy jest jedną z najczęściej występujących chorób gruczołu tarczowego. Dotyczy 4-5 razy częściej kobiet niż mężczyzn, a chorobowość rośnie z wiekiem.

Alergia na pyłki
5 czerwca 2020

Alergia na pyłki – jak sobie radzić z wiosennym koszmarem?

Wiosna to czas, kiedy przygoda budzi się do życia. Nie dla wszystkich jest to jednak powód do radości. Pylące w okresie wiosenno-letnim trawy, drzewa i krzewy zamieniają życie alergików w prawdziwy koszmar. Które rośliny uczulają najbardziej? Co zrobić, aby pozbyć się uciążliwych objawów alergii? No i jakie zagrożenie dla alergików niesie ze sobą trwająca obecnie pandemia koronawirusa?