Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

STREFA WIEDZY

badania wstępne
14 stycznia 2022

ABC medycyny pracy: badania wstępne

Niebawem zaczynasz nową pracę? Jeśli tak, to pamiętaj, że zgodnie z aktualnymi przepisami Kodeksu pracy pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy, jeśli nie posiada ważnego zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków na danym stanowisku. Aby uzyskać takie zaświadczenie, przyszły pracownik musi przejść badania wstępne u lekarza medycyny pracy, z którym pracodawca podpisał umowę. Jak takie badania przebiegają? Odpowiedź poniżej.

ciemieniucha
7 stycznia 2022

Ciemieniucha – czym jest i jak dbać o skórę głowy dziecka?

Żółte łuski pokrywające główkę dziecka, zwane potocznie ciemieniuchą, to problem, z którym boryka się wielu rodziców. Skąd się biorą? Są objawem fizjologicznym? Świadczą o alergii? A może to efekt błędów w pielęgnacji niemowlęcia? No i wreszcie jak radzić sobie z ciemieniuchą? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na wszystkie te pytania, zapraszamy do lektury!

żółtaczka noworodkowa
31 grudnia 2021

Żółtaczka noworodkowa – fizjologia czy patologia?

Żółte zabarwienie oczu, skóry i błon śluzowych jest objawem żółtaczki i ma związek z nadmiernym odkładaniem się bilirubiny we krwi. U noworodków jest to objaw fizjologiczny. W ten sposób układ pokarmowy dziecka przystosowuje się do warunków, w jakich przyjdzie mu funkcjonować już poza organizmem matki. Czasem jednak żółtaczka u noworodka nie przebiega tak, jak powinna. Kiedy możemy mówić o fizjologii, a kiedy o patologii? Przeczytaj!

urazy stawu skokowego
24 grudnia 2021

Staw skokowy – urazy, leczenie, profilaktyka

Staw skokowy jest stawem o wyjątkowo skomplikowanej budowie. Składa się bowiem nie z jednej, a z dwóch struktur – stawu skokowego górnego oraz dolnego. W dodatku każdego dnia staw skokowy musi znosić niemałe obciążenia. To z kolei powoduje, że jest on bardziej niż inne stawy narażony na wszelkiego rodzaju urazy i kontuzje. Jakie to urazy? Jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia i co robić, gdy już się nam przytrafią? Przeczytaj!

urazy ścięgna achillesa
17 grudnia 2021

Ścięgno Achillesa – najczęstsze schorzenia i urazy

Ścięgno Achillesa (inaczej piętowe) jest największym i najmocniejszym ścięgnem w ludzkim ciele. Mierzy ok. 15 cm i ciągnie od pięty aż do połowy łydki. Ścięgno Achillesa zapewnia nam prawidłową lokomocję. Dzięki niemu możemy swobodnie chodzić, biegać, skakać czy stawać na palcach. Niestety przez to, że tak mocno je eksploatujemy, dotykają go różne schorzenia i urazy. W tym artykule postanowiliśmy się im przyjrzeć.

clitoroplastyka
10 grudnia 2021

Seks nie sprawia Ci przyjemności? Odzyskasz ją dzięki clitoroplastyce!

Seks powinien sprawiać przyjemność. Z założenia, bo niestety nie każda kobieta tej przyjemności doświadcza. Niekiedy staje się on nawet źródłem bólu. Przyczyną braku satysfakcji seksualnej mogą być dwa odmienne stany – zbyt osłonięta łechtaczka lub jej przerost. Zabiegiem, który może rozwiązać oba te problemy jest clitoroplastyka, czyli plastyka łechtaczki. Więcej szczegółów na temat zabiegu znajdziesz w artykule.

hymenotomia i hymenoplastyka
3 grudnia 2021

Hymenotomia i hymenoplastyka – coraz bardziej popularne!

Ginekologia estetyczna jest szczególną dziedziną medycyny, bo odpowiada na szczególne potrzeby kobiet. Dzięki niej panie mają szansę znów poczuć się atrakcyjne, odzyskać pewność siebie i komfort podczas współżycia. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się hymenotomia i hymenoplastyka – zabiegi polegające wycięciu (nacięciu) i odbudowie błony dziewiczej. Jak to wszystko się odbywa? Dlaczego zabiegi te są tak popularne?

jak wybrać lekarza poz
26 listopada 2021

Jak wybrać lekarza POZ? Najważniejsze wskazówki

Wybór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) może być sporym wyzwaniem. Ważne są bowiem nie tylko jego kompetencje, ale też lokalizacja placówki, w której przyjmuje, dostępność terminów oraz podejście do pacjenta. Chcąc zdobyć jak najwięcej informacji o lekarzu, przeglądamy opinie w internecie, pytamy znajomych, sąsiadów, rodziny. Ostateczna decyzja zawsze należy jednak do nas. Czym zatem kierować się przy wyborze lekarza POZ? Podpowiadamy w artykule.

plamienia międzymiesiączkowe
19 listopada 2021

Plamienia międzymiesiączkowe – skąd się biorą?

Krwawienie menstruacyjne powinno trwać przez kilka dni w ciągu całego cyklu. Niektórym kobietom zdarza się jednak krwawić także poza terminem spodziewanej miesiączki. Czy jest to zjawisko prawidłowe, czy należy je traktować jako patologię? Skąd bierze się krawienie/ plamienie międzymiesiączkowe? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

stenoza kanału kręgowego
12 listopada 2021

Masz nogi jak z waty? To może być stenoza kanału kręgowego

Po przejściu kilkuset metrów nogi odmawiają Ci posłuszeństwa? Czujesz, jakby były z waty? To mogą być objawy zwężenia kanału kręgowego (stenozy), czyli tego miejsca w obrębie kręgosłupa, gdzie znajduje się rdzeń kręgowy. Na skutek zwężenia kanału kręgowego rdzeń jest bez przerwy uciskany, co powoduje ból i utrudnia chodzenie. Dlaczego w ogóle dochodzi do stenozy? Jak diagnozuje się i leczy to schorzenie? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

uzależnienie od kropli do nosa
5 listopada 2021

Używasz kropli do nosa? Uważaj, bo możesz się uzależnić!

Nie ruszasz się z domu bez kropli do nosa. Trzymasz je dosłownie wszędzie: w torebce, na szafce przy łóżku, w łazience, w każdej kurtce, w której chodzisz. Gdy się skończą, od razu biegniesz do apteki po kilka opakowań. Wszystko dlatego, że bez użycia kropli nie jesteś w stanie normalnie oddychać. Objawy te świadczą u uzależnieniu. Tak! Uzależnieniu od…kropli do nosa. Konkretnie od zawartej w nich xylometazoliny lub oxymetazoliny. Czym to skutkuje? Jak pozbyć się uciążliwego nałogu? Przeczytaj!

astygmatyzm
29 października 2021

Przewodnik po wadach wzroku: astygmatyzm

Astygmatyzm, inaczej niezborność oka, jest jedną z najczęstszych, obok krótkowzroczności i dalekowzroczności, wad wzroku w naszej populacji. Dotyczy nawet 40% ludzi na świecie. Astygmatyzm powoduje, że świat przed naszymi oczami staje się nieostry i zamglony. Dlaczego? Na czym polega to schorzenie? Czy do skorygowania astygmatyzmu wystarczą zwykłe okulary? Sprawdź!