Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

STREFA WIEDZY

jak prawidłowo czyścić uszy
11 czerwca 2021

Zaleganie woskowiny usznej – jak prawidłowo czyścić uszy?

Niewielka ilość woskowiny usznej zawsze powinna znajdować się w przewodach słuchowych. Niestety mamy tendencję do nadmiernego czyszczenia uszu. Co więcej, wielu z nas robi to źle, wpychając do przewodów słuchowych patyczki kosmetyczne. W ten sposób możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jak zatem prawidłowo czyścić uszy i pozbyć się nadmiaru zalegającej woskowiny? Oto kilka praktycznych wskazówek.

zespół suchego oka
28 maja 2021

Swędzą i pieką Cię oczy? To może być zespół suchego oka!

Obecnie coraz więcej czasu spędzamy wpatrzeni w ekrany komputerów i smartfonów. W pracy przez wiele godzin przebywamy też w klimatyzowanych pomieszczeniach. To wszystko sprawia, że nasze oczy nie otrzymują odpowiedniego nawilżenia i rozwija się tzw. zespół suchego oka (ZSO). Jest to schorzenie wieloczynnikowe, na które cierpi coraz więcej, coraz młodszych osób. Jak się objawia i jak możemy sobie z nim radzić? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

próba wysiłkowa
21 maja 2021

Masz bóle w klatce piersiowej? Zrób próbę wysiłkową!

Próba wysiłkowa jest badaniem kardiologicznym i służy do oceny wydolności fizycznej pacjenta. Dzięki niemu możemy sprawdzić, jak nasze serce radzi sobie w warunkach zwiększonego wysiłku. Badanie to pozwala zdiagnozować wiele schorzeń układu krążenia, m.in. chorobę wieńcową. Elektrokardiograficzną próbę wysiłkową wykonuje m.in. się u pacjentów z bólami w klatce piersiowej, z niedomykalnością zastawki aortalnej serca, po zawale czy wszczepieniu rozrusznika.

celiakia
30 kwietnia 2021

Celiakia – gdy organizm broni się przed glutenem

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez pieczywa, ciasta czy makaronu. Choć w piramidzie zdrowego żywienia produkty mączne ustąpiły już miejsca warzywom i owocom, to wciąż stanowią podstawę diety większości Polaków. Niestety nie każdemu jedzenie produktów wyrabianych ze zbóż wychodzi na zdrowie. Są osoby, które muszą ich bezwzględnie unikać. Chodzi o osoby z trwałą nietolerancją glutenu, czyli celiakią. Co takiego dzieje się w organizmie chorego, że zjedzenie nawet najmniejszej ilości glutenu może być dla niego szkodliwe? Przeczytaj!

wysiłkowe nietrzymanie moczu
9 kwietnia 2021

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – choroba XXI wieku!

Znasz to uczucie zażenowania, gdy w towarzystwie znajomych lub w trakcie ćwiczeń na siłowni zdarza Ci się popuścić niewielką ilość moczu? Jeśli tak, to wiedz, że nie tylko Ty masz ten problem. Według Światowej Organizacji Zdrowia nietrzymanie moczu jest jednym z największych problemów zdrowotnych XXI wieku. Zyskało nawet status choroby społecznej. W krajach rozwiniętych na tę przypadłość cierpi 200 milionów ludzi, w tym ok. 2,5 miliona Polaków. Istnieje kilka rodzajów nietrzymania moczu, a wśród nich najpowszechniejsze jest wysiłkowe nietrzymanie moczu.

kroplówki witaminowe
2 kwietnia 2021

Kroplówki witaminowe – skuteczna suplementacja

Kroplówki witaminowe to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich dbających o zdrowie i dobrą kondycję. Szczególnie zaleca się je osobom po intensywnym wysiłku fizycznym lub umysłowym, osobom aktywnie uprawiającym sport, cierpiącym na przewlekłe zmęczenie i stany depresyjne. Ponadto zawarte w nich składniki mogą skutecznie zniwelować stres oraz postawić na nogi po mocno zakrapianej imprezie. Jak działa taka kroplówka witaminowa i co możemy w niej znaleźć?

choroby strun głosowych
19 marca 2021

Gdy struny głosowe chorują: najczęstsze schorzenia

Struny głosowe, zwane też fałdami lub więzadłami głosowymi, odgrywają kluczową rolę w procesie powstawania głosu. Dzięki temu, jak funkcjonują i jak są ułożone, możemy wydawać dźwięki o różnej wysokości i tym sposobem komunikować się ze światem. Niestety i strunom głosowym zdarza się zaniemóc. Na choroby więzadeł głosowych narażone są przede wszystkim osoby, których codzienna praca wymaga ciągłego ich używania, czyli nauczyciele, piosenkarze czy śpiewacy operowi. Jakie to schorzenia?

poradnia okulistyczna kiedy się udać
12 marca 2021

Poradnia okulistyczna – jakie choroby diagnozuje?

Wzrok to nasz najważniejszy zmysł, z związku z czym powinniśmy dbać o niego w szczególny sposób. Dlatego, jeśli notorycznie swędzą lub pieką cię oczy, jeśli zauważyłeś u siebie pogorszenie ostrości wzroku albo obraz jest przymglony, niezwłocznie udaj się do poradni okulistycznej, w której uzyskasz fachową pomoc. Okulista dobierze Ci odpowiednie okulary, przepisze krople do oczu albo wykona specjalistyczne badania. Jakie? Jeśli chcesz znać odpowiedź, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

przewlekła niewydolność żylna
5 marca 2021

Pokonać grawitację – diagnoza i leczenie niewydolności żylnej

Ból, uczucie zmęczenia i ciężkości nóg, mrowienie, obrzęki, poszerzenie naczyń. To najczęstsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej, choroby, na którą cierpi nawet 1/3 naszego społeczeństwa! W wielu przypadkach sami jesteśmy sobie winni, bo przeważnie jest ona pokłosiem niezdrowego stylu życia. Bywa jednak, że choroba rozwija się z przyczyn od nas niezależnych. Więcej na temat niewydolności żylnej, jej diagnostyki oraz metod leczenia, dowiesz się z artykułu.

budowa oka
19 lutego 2021

Anatomia oka – budowa, diagnostyka chorób

Oczy są naszym oknem na świat. To dzięki nim poznajemy otaczającą nas rzeczywistość, możemy cieszyć się widokiem najbliższych czy podziwiać piękne krajobrazy. Nie bez powodu wzrok nazywany nawet królem wśród zmysłów. Powstawanie obrazu to jednak bardzo skomplikowany proces, wymagający sprawnych oczu i mózgu. Niestety narząd wzroku, tak jak każdy narząd w ludzkim ciele, może chorować. Abyśmy więc mogli zachować dobry wzrok na długie lata, musimy o niego dbać. Jak to robić?

próbka krwi do badania na koronawirusa
15 lutego 2021

Badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 – w ofercie holsäMED!

Wirus SARS-CoV-2 okazał się wirusem wyjątkowo zakaźnym. Na przestrzeni minionego roku zdążył zainfekować miliony osób na całym świecie. Ponieważ objawy infekcji SARS-CoV-2 są mało charakterystyczne, aby ją potwierdzić, potrzebne są badania laboratoryjne. Drugim obok testów genetycznym przydatnym narzędziem diagnostycznym są testy serologiczne w kierunku przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Znajdziesz je także w ofercie centrum medycznego holsäMED! Oto, co warto o nich wiedzieć.

kobieta odmawiająca wypicia mleka krowiego
12 lutego 2021

Alergia na białko mleka krowiego – objawy, diagnostyka

Mleko jest ważnym elementem naszej diety. Jednak poza tym, że dostarcza sporych ilości dobrze przyswajalnego wapnia i składników mineralnych, zawiera także ok. 20-30 białek, które mogą wywoływać uczulenie. Alergia na białko mleka krowiego dotyczy głównie niemowląt i małych dzieci, ale może występować także u dorosłych. Dlaczego mleko nas uczula? Jakie towarzyszą temu objawy i jak rozpoznać, że to właśnie ono nam szkodzi? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania, przeczytaj nasz artykuł.