Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

STREFA WIEDZY

odwodnienie organizmu
13 maja 2022

Odwodnienie organizmu – co musisz o nim wiedzieć?

Dorosły człowiek w niemal 60% składa się z wody. Nic więc dziwnego, że do utrzymania zdrowia i promiennego wyglądu niezbędne jest ciągłe nawadnianie organizmu. Niestety z badań wynika, że znaczna część Polaków w ogóle nie pije wody, a reszta spożywa jej zdecydowanie za mało. Ponadto często sięgamy po nią dopiero wtedy, gdy chce nam się pić. Tymczasem uczucie pragnienia to pierwsza oznaka odwodnienia organizmu. Czym dokładnie ono jest? Jakie są objawy odwodnienia? Sprawdź!

przewlekły wyprysk rąk
9 maja 2022

Przewlekły wyprysk rąk – problem nie tylko medyczny!

Już na samą myśl o konieczności uściśnięcia komuś dłoni ogarnia Cię przerażenie? Z powodu łuszczącej się skóry na rękach i swędzących pęcherzyków unikasz fizycznego kontaktu z ludźmi? Jeśli tak, to wiedz, że z podobnymi obawami boryka się prawdopodobnie ok. 10% społeczeństwa. Tyle bowiem choruje na przewlekły wyprysk rąk. Co to za choroba? Jak wygląda jej diagnostyka oraz leczenie? Sprawdź!

mgła mózgowa
27 kwietnia 2022

Czym jest mgła mózgowa i jak się jej pozbyć?

Temat mgły mózgowej ostatnio pojawiał się dość często w kontekście powikłań po COVID-19. Pacjenci zakażeni wirusem SARS-Cov-2 nawet po wielu miesiącach od zachorowania doświadczali przewlekłego zmęczenia, zaników pamięci, problemów z koncentracją i logicznym myśleniem czy trudności z budowaniem zdań. Skąd u ozdrowieńców tego typu objawy? Czy istnieje sposób na pozbycie się umysłowego zamglenia? Sprawdź!

nagły zgon sercowy
22 kwietnia 2022

Gdy serce niespodziewanie się zatrzyma…Czym jest nagła śmierć sercowa?

Najczęściej dotyczy osób w sile wieku, którym z pozoru nic nie dolega. Każdego roku w Europie i Stanach Zjednoczonych ofiarą nagłego zgonu sercowego, bo o nim mowa, pada aż 900 000 osób. Mimo ogromnego postępu medycyny nagły zgon sercowy wciąż stanowi poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Co sprawia, że serce człowieka nagle przestaje bić? Czy niespodziewanej śmierci można w jakiś sposób zapobiec? Dowiedzmy się!

zgaga
20 kwietnia 2022

Zgaga: skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Znasz to uczucie pieczenia i palenia za mostkiem, niekiedy promieniujące do przełyku, które pojawia się niedługo po spożytym posiłku? To zgaga, czyli objaw chorobowy będący efektem cofania się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku (tzw. refluks żołądkowo-przełykowy). Jakie są najczęstsze przyczyny zgagi? Czy możemy w jakiś sposób poradzić sobie z tym „palącym problemem”? Przeczytaj!

choroba parkinsona
13 kwietnia 2022

Parkinson – choroba drżących rąk: objawy, diagnostyka, leczenie

Choć choroba Parkinsona nie jest chorobą śmiertelną, to potrafi znacznie obniżyć jakość życia chorego. Statystycznie cierpi na nią ok. 10 mln osób na całym świecie. Schorzenie to upośledza funkcjonowanie układu nerwowego i głównie kojarzy się nam z drżeniem rąk oraz spowolnieniem ruchów. Jak się za chwilę przekonasz, nie są to jednak jedyne objawy choroby Parkinsona. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

afazja
8 kwietnia 2022

Afazja – dlaczego odbiera zdolność mowy?

Kilka dni temu świat obiegła smutna wiadomość na temat stanu zdrowia Bruce’a Willisa. Rodzina aktora potwierdziła, że cierpi on na afazję, a nie jak wcześniej spekulowano na wczesną postać demencji. Z powodu swojej choroby odtwórca głównej roli w „Szklanej Pułapce” zmuszony jest zakończyć karierę, ponieważ zaburzenia pamięci i mowy uniemożliwiają mu pracę na planie. Czym jest afazja? Jak się objawia i czy można ją leczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

łysienie plackowate
5 kwietnia 2022

Łysienie plackowate – czy można je powstrzymać?

Na tegorocznej gali Oscarów podczas wręczania jednej z nagród doszło do incydentu. Aktor Will Smith w pewnym momencie wkroczył na scenę i spoliczkował Chrisa Rocka, który zadrwił z ogolonej głowy jego żony – Jady Pinkett Smith. „ G.I. Jane 2 – nie mogą doczekać się, żeby go zobaczyć”. Tymi słowami nawiązał do filmu Ridleya Scotta, w którym główna bohaterka miała ogoloną głowę. Żonie Smitha nie było jednak do śmiechu, od lat choruje bowiem na łysienie plackowate. Co to za schorzenie?

Alzheimer
1 kwietnia 2022

Demencja starcza czy już Alzheimer – jak to rozróżnić?

Dzięki rozwojowi medycyny nasze życie się wydłuża. Niestety z tego powodu z roku na rok będzie rosła też liczba osób cierpiących na chorobę Alzheimera i inne formy demencji. No właśnie…Alzheimer, demencja, otępienie – niby sporo je łączy, a jednak każdy z tych stanów oznacza coś innego. Co dokładnie? Skąd mamy wiedzieć, czy objawy występujące u nas lub naszych bliskich to demencja starcza czy choroba Alzheimera?

koronawirus zniesienie obostrzeń
24 marca 2022

Od 28 marca bez maseczek, kwarantanny i izolacji!

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłasza zniesienie obowiązku noszenia maseczek, nakładania izolacji oraz kwarantanny od 28 marca br. Czy to oznacza, że koronawirus nareszcie odpuścił? Poluzowanie obostrzeń ma związek ze spadającą liczbą zakażeń i hospitalizacji w ostatnim czasie. „Nadszedł moment, w którym należy traktować wirusa jako jedną z chorób, które po prostu istnieją w naszym otoczeniu” – podkreślił kilka dni temu Niedzielski.

pomiar ciśnienia w oku tonometria katowice cena
18 marca 2022

Ciśnienie wewnątrzgałkowe – dlaczego warto je badać?

Podczas każdej profilaktycznej wizyty u okulisty pacjent powinien mieć wykonany pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli tzw. tonometrię. Nadciśnienie oczne jest bowiem głównym czynników rozwoju jaskry – bardzo poważnej choroby, która może prowadzić nawet do trwałej utraty wzroku. Jakie są normy ciśnienia wewnątrzgałkowego i na czym polega wspomniana tonometria? Przeczytaj?

angina
4 marca 2022

Biały nalot na migdałkach i ból gardła – ANGINA!

Od kilku dni nieznośnie boli Cię gardło, masz problemy z połykaniem i gorączkę powyżej 38°C. W dodatku zauważyłeś białe naloty na migdałkach. Prawdopodobnie są to objawy anginy, czyli ostrego zapalenia błony śluzowej gardła i migdałków podniebiennych. Tej z pozoru niegroźnej choroby nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczona może prowadzić do powikłań. Co wywołuje anginę? W jaki sposób powinno się diagnozować i leczyć tę chorobę?