Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

STREFA WIEDZY

mężczyzna przed komputerem przecierający oczy
20 maja 2024

Jak dbać o zdrowie oczu na co dzień: Proste nawyki dla dobrego widzenia

Oczy są naszym oknem na świat. Gdyby nie one, nie moglibyśmy podziwiać piękna otaczającej nas przyrody czy rozpoznawać twarzy bliskich osób, a nasze życie stałoby się o wiele trudniejsze. Mimo to każdego dnia szkodzimy naszym oczom poprzez nieodpowiednie nawyki. Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera czy telefonu, praca przy złym oświetleniu, promieniowanie UV, wiatr, pył, klimatyzacja, zanieczyszczenia – to tylko niektóre czynniki negatywnie wpływające na wzrok. Jak możemy pomóc naszym oczom i zapewnić sobie dobre widzenie? Odpowiedz w artykule.

lekarz trzymający w dłoniach model serca
20 maja 2024

Znaczenie profilaktyki sercowo-naczyniowej: Jak unikać chorób serca i udarów mózgu

Choroby sercowo-naczyniowe i udary mózgu stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Niestety bardzo często fundujemy je sobie sami, niestosując się do zasad zdrowego stylu życia. Jak zatem skutecznie zapobiegać tym groźnym schorzeniom? Warto poznać i wdrożyć kluczowe zasady profilaktyki, które pomogą utrzymać serce i układ krwionośny w dobrej kondycji. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz rezygnacja z używek to najważniejsze kroki, jakie należy podjąć, by zminimalizować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i udarów mózgu. Więcej na ten temat w artykule.

kobieta w toalecie cierpiąca na infekcję układu moczowego
17 maja 2024

Zapobieganie infekcjom układu moczowego: Jak dbać o zdrowie nerek i pęcherza?

Układ moczowy pełni kluczową rolę w organizmie człowieka, produkując i odprowadzając mocz. Dlatego potrzebuje szczególnej troski z naszej strony. Niestety różnego typu infekcje dróg moczowych, w tym zapalenie cewki moczowej, pęcherza czy nerek, są bardzo częstym powodem wizyt pacjentów w gabinecie lekarza rodzinnego. Jednak poprzez odpowiednie nawyki i styl życia możemy im zapobiegać. Jak w prosty sposób uchronić się przed infekcjami układu moczowego? Przeczytaj!

dietetyk rozpisujący dietę pacjentowi z chorobą przewlekłą
14 maja 2024

Jaką rolę pełni dietetyk kliniczny w leczeniu chorób przewlekłych?

Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla pacjentów z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy różnego typu nietolerancje pokarmowe. Pozwala kontrolować ich przebieg oraz nie dopuszczać do ich dalszego rozwoju. Znaczącą rolę w procesie „zarządzania” chorobą przewlekłą odgrywa dietetyk kliniczny, którego zadaniem jest przede wszystkim opracowanie spersonalizowanego planu dietetycznego, dostosowanego do potrzeb i preferencji żywieniowych danego pacjenta. W jaki sposób dietetyk kliniczny pomaga zminimalizować negatywne skutki choroby przewlekłej? Przeczytaj!

oko kobiety z wadą wzroku
26 kwietnia 2024

Najczęstsze problemy ze wzrokiem: objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Wzrok jest jednym z najcenniejszych zmysłów, jaki otrzymaliśmy od natury. Pozwala nam nie tylko cieszyć się pięknem otaczającego nas świata, ale również wykonywać codzienne czynności i prowadzić aktywny tryb życia. Niestety czasem i on zawodzi. Na różnego typu wady wzorku i choroby oczu cierpi znaczna część naszej populacji. Co to za schorzenia? Jak wygląda ich diagnostyka oraz leczenie? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w artykule.

czerwone serce ze stetoskopem leżące na wyniku EKG
22 kwietnia 2024

Choroby serca a styl życia: jakie nawyki mogą pomóc w ich zapobieganiu?

Choroby serca to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Tymczasem badania naukowe pokazują, że eliminując niezdrowe nawyki z naszego życia, moglibyśmy uniknąć nawet 80% chorób układu krążenia. To dowodzi tylko, jak wiele zależy od nas samych. W tym artykule podpowiadamy, co możesz zrobić, aby Twoje serce było w jak najlepszej kondycji na długie lata.

lekarz trzymający w rękach model serca
8 kwietnia 2024

Nowoczesne podejścia do diagnostyki chorób serca: Co powinieneś wiedzieć?

Jak pokazują statystyki, choroby układu krążenia wciąż stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce. Ryzyko wystąpienia choroby serca wzrasta jednak nie tylko wraz z wiekiem. Dzieje się tak również u osób stroniących od aktywności fizycznej, dotkniętych nadwagą lub otyłością, palących papierosy, spożywających alkohol oraz jedzących dużo wysoko przetworzonej żywności. Swój udział w rozwoju chorób sercowo-naczyniowych będą miały również czynniki genetyczne. Na szczęście rynek medyczny dostarcza wielu nowoczesnych narzędzi pozwalających szybko je zdiagnozować. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.

laserowa korekcja wzroku
2 kwietnia 2024

Laserowa korekcja wzroku: Czy to dobry wybór dla każdego?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że z zaburzeniami widzenia boryka się już ok. 2,2 miliarda ludzi na świecie, czyli prawie 30% całej populacji. Co więcej, z uwagi na coraz większą ekspozycję naszego wzroku na emitowane przez ekrany smartfonów i komputerów światło niebieskie, problem ten prawdopodobnie będzie się pogłębiał. Wady wzroku potrafimy oczywiście skutecznie korygować za pomocą okularów czy szkieł kontaktowych. Alternatywę dla tych metod stanowi ponadto chirurgia refrakcyjna, do której zalicza się laserowa korekcja wzroku. Dzięki niej niejeden krótkowidz czy dalekowidz odzyskał ostrość widzenia. Pojawia się jednak pytanie, czy jest ona odpowiednia dla każdego. Więcej na temat laserowej korekcji wzroku, jej specyfiki oraz przebiegu znajdziesz w artykule.

pacjentka na wizycie lekarskiej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej
7 grudnia 2023

Jakie usługi oferuje Podstawowa Opieka Zdrowotna?

Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) stanowi kluczowy element systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju. Umożliwia dostęp do profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia w ramach kontraktu z NFZ lub prywatnie. W Polsce funkcjonuje wiele przychodni świadczących usługi z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w których pacjenci mogą odbywać wizyty lekarskie, otrzymywać recepty na leki oraz skierowania do specjalistów i na badania diagnostyczne. Co dokładnie oferuje Podstawowa Opieka Zdrowotna? Jak wygląda realizacja tych świadczeń w Centrum Medycznym holsäMED? Odpowiedź w artykule.

10 listopada 2023

Jak wypełnić deklarację NFZ na podstawową opiekę zdrowotną krok po kroku

Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) stanowi podstawę systemu ochrony zdrowia w Polsce, zapewniając dostęp do podstawowej opieki medycznej. Aby skorzystać z usług POZ, konieczne jest wypełnienie deklaracji wyboru lekarza internisty, pediatry oraz pielęgniarki i położnej, którzy będą zajmowali się nami np. w razie choroby. W dzisiejszym artykule przedstawimy krok po kroku, jak poprawnie wypełnić taką deklarację, by umożliwić sobie dostęp do korzystania ze świadczeń medycznych w ramach POZ w Centrum Medycznym holsäMED w Katowicach, które oprócz realizowania prywatnych wizyt leczy również pacjentów na NFZ.

kaszak
5 maja 2023

Masz guzek na twarzy, szyi lub skórze głowy? To może być kaszak!

Zauważyłeś na swojej skórze mały, bezbolesny guzek o cielistym lub żółtawym zabarwieniu? To może być kaszak! Jest on rodzajem torbieli (cysty), która tworzy się na różnych częściach ciała: twarzy, szyi, karku, skórze głowy, wargach sromowych czy mosznie. Choć kaszak nie jest poważną dolegliwością i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jego obecność może powodować pewien dyskomfort. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o kaszakach – czym są, jak powstają oraz co powinieneś zrobić, gdy już zagoszczą na Twojej skórze.

kamica-nerkowa
11 kwietnia 2023

Skąd w nerkach biorą się kamienie? Wszystko o kamicy nerkowej

Kamica układu moczowego jest chorobą polegającą na powstaniu złogów, potocznie zwanych kamieniami, w nerkach oraz przewodach odprowadzających mocz. Jest to choroba dość powszechna. W krajach uprzemysłowionych dotyka nawet 5-10% populacji, częściej mężczyzn niż kobiet. Mechanizm powstawania kamicy moczowej nie został do końca poznany. Wiadomo natomiast, że złogi tworzą się ze składników obecnych w moczu. Czym charakteryzuje się kamica moczowa? Jakie są jej rodzaje? Jak diagnozuje się i leczy to schorzenie? Odpowiedź w artykule.