Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Laserowa korekcja wzroku: Czy to dobry wybór dla każdego?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że z zaburzeniami widzenia boryka się już ok. 2,2 miliarda ludzi na świecie, czyli prawie 30% całej populacji. Co więcej, z uwagi na coraz większą ekspozycję naszego wzroku na emitowane przez ekrany smartfonów i komputerów światło niebieskie, problem ten prawdopodobnie będzie się pogłębiał. Wady wzroku potrafimy oczywiście skutecznie korygować za pomocą okularów czy szkieł kontaktowych. Alternatywę dla tych metod stanowi ponadto chirurgia refrakcyjna, do której zalicza się laserowa korekcja wzroku. Dzięki niej niejeden krótkowidz czy dalekowidz odzyskał ostrość widzenia. Pojawia się jednak pytanie, czy jest ona odpowiednia dla każdego. Więcej na temat laserowej korekcji wzroku, jej specyfiki oraz przebiegu znajdziesz w artykule.

laserowa korekcja wzroku

Spis treści:

Jakie wady leczy laserowa korekcja wzroku?
Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
Kto nie może poddać się laserowej korekcji wzroku?
Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?
Jak przygotować się do laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod korygowania wad wzroku, oferując wielu osobom możliwość odzyskania klarownego widzenia i wyeliminowania konieczności noszenia okularów czy szkieł kontaktowych. Czemu staje się ona tak popularna? Przede wszystkim Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że z zaburzeniami widzenia boryka się już ok. 2,2 miliarda ludzi na świecie, czyli prawie 30% całej populacji. Co więcej, z uwagi na coraz większą ekspozycję naszego wzroku na emitowane przez ekrany smartfonów i komputerów światło niebieskie, problem ten prawdopodobnie będzie się pogłębiał. Wady wzroku potrafimy oczywiście skutecznie korygować za pomocą okularów czy szkieł kontaktowych. jednak na szczególną uwagę zasługuje alternatywa dla tych metod, czyli chirurgia refrakcyjna, do której zalicza się laserowa korekcja wzroku. Dzięki niej niejeden krótkowidz czy dalekowidz odzyskał ostrość widzenia. Pojawia się jednak pytanie, czy jest ona odpowiednia dla każdego. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule. Odkryj, czym jest laserowa korekta wzroku.

Laserowa korekcja wzroku – jakie wady leczy?

Początki laserowej korekcji wzroku sięgają lat 90. XX w. Metoda ta ma już więc przeszło 30 lat. Aktualnie jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych, dzięki któremu możemy pozbyć się:

  • krótkowzroczności,
  • dalekowzroczności,
  • astygmatyzmu,
  • wad mieszanych.

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Zanim korekcja wzroku będzie możliwa, pacjent przechodzi wizytę kwalifikacyjną. W trakcie takiej wizyty okulista określa rodzaj oraz wielkość wady. Badając pacjenta, uwzględnia także szereg innych parametrów, na podstawie których dobiera najodpowiedniejszą metodę leczenia. Istotna będzie dla niego budowa oka, krzywizna oraz grubość rogówki. Celem wizyty kwalifikacyjnej jest też wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do operacji oczu. Tu wracamy do pytania z początku naszego artykułu, a więc, czy laserowa korekcja wzroku jest metodą odpowiednią dla każdego? Okazuje się, że nie. U niektórych pacjentów zabieg ten nie może być wykonywany. Co decyduje o dyskwalifikacji?

Czytaj też: Przewodnik po wadach wzroku: krótkowzroczność

Kto nie może poddać się laserowej korekcji wzroku?

Ważnym kryterium kwalifikacji do zabiegu laserowej korekcji wzroku jest wiek. Nie wykonuje się go u pacjentów przed ukończeniem 21. roku życia, ponieważ ich wada może być jeszcze nieustabilizowana. Powodem dyskwalifikacji bywa również sama wielkość wady. Dalekowidz nie podda się laserowej korekcji wzroku, jeśli jego wada przekracza -12 dioptrii, krótkowidz +6 dioptrii, natomiast w przypadku astygmatyzmu operacja oczu nie jest wykonywana, gdy pacjent ma wadę przekraczającą 6 dioptrii.

Przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wzroku będą również różnego rodzaju choroby współistniejące – zarówno ogólnoustrojowe jak i okulistyczne:

CHOROBY OGÓLNOUSTROJOWE:

  • cukrzyca,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby tarczycy,
  • infekcje wirusowe,
  • niektóre choroby skóry,
  • choroby serca.

CHOROBY OKULISTYCZNE:

  • zespół suchego oka,
  • zaćma,
  • jaska,
  • stany zapalne w obrębie narządu wzroku,
  • zmiany na dnie oka,
  • odwarstwienie rogówki,
  • oko po urazie.

Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku polega na zmianie kształtu (wymodelowaniu) rogówki w taki sposób, by wpadające do oka promienie świetlne ogniskowały (skupiały się) dokładnie na siatkówce, nie zaś jak ma to miejsce w krótkowzroczności przed siatkówką, lub w dalekowzroczności – za siatkówką. Oko znieczulane jest do zabiegu korekcji wzroku za pomocą specjalnych kropli, a sam zabieg trwa od 15 do 40 minut. Jeszcze tego samego dnia pacjent wychodzi do domu.

Warto pamiętać, że istnieje wiele metod laserowej korekcji wzroku, wykorzystujących różne techniki. Trudno wskazać, która z nich jest lepsza, ponieważ wszystko zależy bowiem od potrzeb danego pacjenta – parametrów jego oka, rodzaju wykonywanej pracy czy stopnia aktywności fizycznej. Poza techniką poszczególne metody laserowej korekty wzroku różnią się przede wszystkim czasem rekonwalescencji. W niektórych metodach może być ona krótsza, w innych dłuższa. Metoda powierzchowna wymaga usunięcia nabłonka (wierzchniej warstwy rogówki), a następnie chirurg modeluje laserem właściwy kształt rogówki. Jej nabłonek regeneruje się samoistnie. Jest to metoda wymagająca dość długiej rekonwalescencji, trwającej nawet cztery tygodnie. Metoda płatkowa polega natomiast na odchyleniu płatka rogówki, wymodelowaniu rogówki oraz ponownym nałożeniu płatka. Jest to metoda wymagająca dużo krótszej rekonwalescencji, szybciej też widoczne są efekty samego zabiegu – już następnego dnia pacjent zauważa poprawę ostrości widzenia.

Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku polega na zmianie kształtu (wymodelowaniu) rogówki w taki sposób, by wpadające do oka promienie świetlne ogniskowały (skupiały się) dokładnie na siatkówce, nie zaś jak ma to miejsce w krótkowzroczności przed siatkówką, lub w dalekowzroczności – za siatkówką. Oko znieczulane jest do zabiegu za pomocą specjalnych kropli, a sam zabieg trwa od 15 do 40 minut. Jeszcze tego samego dnia pacjent wychodzi do domu.

Warto pamiętać, że istnieje wiele metod laserowej korekcji wzroku, wykorzystujących różne techniki. Trudno wskazać, która z nich jest lepsza, ponieważ wszystko zależy bowiem od potrzeb danego pacjenta – parametrów jego oka, rodzaju wykonywanej pracy czy stopnia aktywności fizycznej. Poza techniką, poszczególne metody laserowej korekcji wzroku różnią się przede wszystkim czasem rekonwalescencji. W niektórych metodach może być ona krótsza, w innych dłuższa. Metoda powierzchowna wymaga usunięcia nabłonka (wierzchniej warstwy rogówki), a następnie chirurg modeluje laserem właściwy kształt rogówki. Jej nabłonek regeneruje się samoistnie. Jest to metoda wymagająca dość długiej rekonwalescencji, trwającej nawet cztery tygodnie. Metoda płatkowa polega natomiast na odchyleniu płatka rogówki, wymodelowaniu rogówki oraz ponownym nałożeniu płatka. Jest to metoda wymagająca dużo krótszej rekonwalescencji, szybciej też widoczne są efekty samego zabiegu – już następnego dnia pacjent zauważa poprawę ostrości widzenia.

okulistka pokazująca pacjentowi przed laserową korekcją wzroku model budowy oka

Jak przygotować się do laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku, choć bezbolesna, szybka i małoinwazyjna, wymaga poczynienia pewnych przygotowań. Na szczęście nie są one szczególnie skomplikowane. Już dwa tygodnie przed planowanym terminem zabiegu pacjent powinien zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych miękkich. Jeśli nosi tzw. soczewki twarde, okres ten powinien wydłużyć nawet do czterech tygodni. Przed operacją oczu nie należy też wykonywać makijażu oczu oraz rozpylać w okolicach twarzy żadnych środków zawierających w składzie alkohol, np. perfum. Nie należy też pić kawy, alkoholu oraz napojów energetycznych.

Czytaj też: Przewodnik po wadach wzroku: dalekowzroczność

Podsumowując, laserowa korekta wzroku staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród osób dotkniętych różnymi wadami wzroku, choć nie jest to zabieg dostępny dla każdego. Pacjent chcący skorygować wadę wzroku przy pomocy lasera przechodzi obowiązkową kwalifikację, w której brana jest pod uwagę wielkość wady wzroku, jak również szereg innych czynników, m.in. wiek i ogólny stan zdrowia. Sam zabieg polega na odpowiednim wymodelowaniu rogówki w celu poprawy ostrości widzenia. Przy pomocy laserowej korekcji wzroku możemy skutecznie usunąć krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz wady mieszane.

Autor: Redakcja holsäMED.

Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Interesuje Cię okulistyka w Katowicach? Zapraszamy do poradni okulistycznej holsäMED, w której nasi specjaliści kompleksowo zatroszczą się o Twój wzrok.

Zadzwoń: 32 506 50 85

Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.