STREFA WIEDZY
Zapalenie krtani u dzieci – dlaczego takie niebezpieczne?
Choć na zapalenie krtani możemy zachorować w każdym wieku, to dzieci są na nie najbardziej narażone. Większość małych pacjentów przechodzi infekcje łagodnie. Czasem jednak zapalenie krtani doprowadza do zagrażającej życiu niedrożności dróg oddechowych i dziecko wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Dlaczego dzieci chorują na zapalenie krtani częściej i ciężej niż dorośli? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj nasz artykuł.
Zapalenie krtani u dorosłych – czym jest i jak z nim walczyć?
Mierząca ok. 4-6 cm długości krtań jest częścią górnego odcinka układu oddechowego i leży pomiędzy gardłem a tchawicą. To dzięki niej jesteśmy w stanie wydawać dźwięki o różnej wysokości i natężeniu. Niestety krtań, tak jak i inne narządy w ciele człowieka, może być objęta stanem zapalnym. Co jest najczęstszą przyczyną zapalenia krtani? Jak objawia się ten stan i jak możemy go leczyć? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w artykule.
Jęczmień i gradówka – miej na nie oko!
Chyba każdemu z nas zdarzyło się obudzić rano z bolącym zgrubieniem na powiece. Powstający na skutek ropnego zapalenia gruczołów łojowych jęczmień jest bardzo nieprzyjemnym i jednocześnie najczęstszym schorzeniem w obrębie powiek. Co powoduje tworzenie się jęczmieni? Jak się je leczy? No i czym taki jęczmień różni się od gradówki? Odpowiedź poniżej!