BADANIE OCT

Optyczna koherentna tomografia (OCT, ang. Optical Coherence Tomography) to rewolucja w dziedzinie obrazowania dna oka. Przy użyciu tej nieinwazyjnej i całkowicie bezpiecznej metody badania możemy oglądać przekroje optyczne rogówki, siatkówki, kąta przesączenia, ocenić stan tarczy nerwu wzrokowego czy ciała szklistego.

OCT jest obecnie jednym z najskuteczniejszych narzędzi w diagnostyce jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej (ADM) czy retinopatii cukrzycowej. Są to choroby, które nieleczone mogą prowadzić do utraty wzroku.

OCT, choć łatwe z punktu widzenia samego pacjenta, jest badaniem bardzo skomplikowanym. Dlatego przeprowadzać je może tylko doświadczony okulista, który będzie potrafił prawidłowo zinterpretować ukazujące się na monitorze przekroje.

NA CZYM POLEGA BADANIE OCT?

Za pomocą OCT uzyskujemy bardzo dokładne przekroje różnych struktur oka, zwłaszcza siatkówki. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu koherentnej (spójnej) wiązki światła podczerwonego, która przechodząc przez poszczególne elementy gałki ocznej, dociera do tylnego bieguna dna oka, odbija od niego, a następnie wraca z powrotem do aparatu, mając już inne parametry.

Uzyskany obraz ma bardzo wysoką rozdzielczość i przypomina obraz mikroskopowy. OCT jest badaniem niezwykle precyzyjnym, mimo że nie ingerujemy w nim w strukturę oka. Nie ma też do niego przeciwwskazań, w związku z czym badanie to jest dostępne zarówno dla osób starszych, jak i kobiet w ciąży. Optyczna koherentna tomografia może być też wykonywana tak często, jak to konieczne. Dzięki temu lekarz jest w stanie ustalić, czy choroba pogłębia się.

OCT, podobnie jak wiele innych badań wykorzystywanych we współczesnej okulistyce, jest badaniem bezkontaktowym. W praktyce oznacza to, że aparatura nie dotyka oka. Głowica pomiarowa znajduje się w odległości 2-3 cm od niego.

WSKAZANIA

  • choroby plamki żółtej – zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (ADM), cukrzycowy obrzęk plamki (makulopatia cukrzycowa, DME), otwór w plamce, zwłóknienie przedplamkowe
  • neuropatia jaskrowa
  • zmiany demielinizacyjne w przebiegu postępujących chorób neurologicznych

ZALETY BADANIA OCT

  • precyzja i dokładność
  • bezpieczeństwo
  • bezbolesny przebieg
  • możliwość wykonania u kobiet w ciąży
  • krótki czas badania
  • możliwość wielokrotnego powtarzania badania
  • brak powikłań

POTRZEBUJESZ OKULISTY?

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.