HOLTER CIŚNIENIOWY
Holter RR ciśnieniowy służy do automatycznego, 24-godzinnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. To badanie, które pozwala w warunkach ambulatoryjnych przeprowadzić diagnostykę, a w dalszej kolejności poddać Pacjenta odpowiedniemu leczeniu kardiologicznemu. Stosowane jest w sytuacjach stałego lub okresowego występowania podwyższonych wartości ciśnienia krwi lub nagłych jego spadków. Bóle głowy w części potylicznej, zawroty głowy, krwotoki z nosa, zaburzenia snu czy szybkie zmęczenie podczas wysiłku jest wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki schorzeń układu sercowo – naczyniowego, w tym holtera ciśnienia.
Holter ciśnieniowy pozwala określić, jak często w ciągu doby Pacjent ma nieprawidłowe wartości ciśnienia oraz odróżnić utrwalone nadciśnienie tętnicze od tzw. „nadciśnienia białego fartucha”. Dzięki badaniu Pacjent ze stwierdzonym nadciśnieniem tętniczym może dowiedzieć się również, czy zastosowane u niego leczenie przynosi efekty.

NA CZYM POLEGA HOLTER RR
Holter RR ciśnieniowy to przenośny aparat służący do całodobowego monitorowania ciśnienia tętniczego. Wyposażony jest w mankiet zakładany na ramię i urządzenie rejestrujące, które zapisuje w pamięci każdy kolejny pomiar. Urządzenie to można przez cały czas nosić swobodnie przy pasie. W trakcie trwających 24 godziny pomiarów mankietu nie wolno ściągać ani przekładać na drugą rękę. Mankiet napompowuje się automatycznie w regularnych odstępach czasu – w ciągu dnia co 15, a w ciągu nocy co 30 minut. Urządzenie dodatkowo wyposażone jest też w przycisk umożliwiający pomiar ciśnienia w sytuacjach nagłych, np. gdy pacjent źle się poczuje.
CEL HOLTERA RR
- Wykluczenie nadciśnienia lub niedociśnienia tętniczego
- Odróżnienie utrwalonego nadciśnienia tętniczego od tzw. „nadciśnienia białego fartucha”
- Ocena ciśnienia tętniczego w czasie codziennej aktywności
- Ocena zastosowanego leczenia hipotensyjnego (obniżającego ciśnienie)
- Znalezienie przyczyny występujących u Pacjenta objawów
PRZEBIEG HOLTERA RR
Dla prawidłowego przebiegu badania ważne jest, aby w trakcie badania Pacjent funkcjonował normalnie i wykonywał codzienne czynności. Powinien też przyjmować wszystkie zażywane leki – chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. Jedyne czego Pacjent nie może robić w trakcie 24 godzin badania to zamoczyć urządzenia podczas codziennej higieny osobistej. Badany może zostać poproszony również o prowadzenie dzienniczka, w którym będzie zapisywał wszystkie wykonywane przez siebie czynności, pory snu, pory zażywania leków, jak również wszelkie pojawiających u niego dolegliwości.
SKUTECZNOŚĆ HOLERA RR
Pojedynczy pomiar ciśnienia tętniczego może nie ujawnić rzeczywistych wartości ciśnienia, ponieważ w ciągu doby ulega ono wahaniom. Ponadto dla wielu osób wizyta w gabinecie lekarskim jest stresująca, co może powodować wzrost ciśnienia tętniczego. Takie zjawisko nazywamy „nadciśnieniem białego fartucha”. Występuje ono wyłącznie w sytuacji, gdy pomiaru dokonuje lekarz. Holter ciśnieniowy pozwala to zjawisko wyeliminować, zmniejszając tym samym ryzyko uzyskania błędnych wyników.
SPRAWDŹ, CZY MASZ PRAWIDŁOWE CIŚNIENIE TĘTNICZE
