STREFA WIEDZY
Szkarlatyna (płonica) – choroba zakaźna przedszkolaków
Występuje najczęściej zimą oraz wczesną wiosną, gdy organizm jest osłabiony i atakuje głównie dzieci w wieku przedszkolnym oraz nastolatków. Szkarlatyna (płonica), bo tej choroby będzie dotyczył dzisiejszy artykuł, jest chorobą zakaźną o podłożu bakteryjnym. Wywołują ją paciorkowce typu A, czyli te same bakterie, które przyczyniają się do rozwoju ropnej anginy. W przebiegu płonicy dodatkowo występuje jednak wysypka. Czym charakteryzuje się szkarlatyna? Jak się ją leczy oraz jakie powikłania może wywołać u dziecka? Przeczytaj!
Ciało obce w uchu lub w nosie – zasady postępowania
Małe dzieci mają szczególną tendencje do wkładania sobie różnych przedmiotów do buzi, nosa czy ucha. Najliczniejszą grupą pacjentów trafiających na SOR z powodu obecności ciała obcego są właśnie dzieci w wieku od 0 do 3 lat, choć oczywiście z podobnymi problemami na szpitalne oddziały ratunkowe zgłaszają się również dorośli. Co robić w takiej sytuacji? W artykule przedstawiamy najważniejsze zasady postępowania.
Ciemieniucha – czym jest i jak dbać o skórę głowy dziecka?
Żółte łuski pokrywające główkę dziecka, zwane potocznie ciemieniuchą, to problem, z którym boryka się wielu rodziców. Skąd się biorą? Są objawem fizjologicznym? Świadczą o alergii? A może to efekt błędów w pielęgnacji niemowlęcia? No i wreszcie jak radzić sobie z ciemieniuchą? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na wszystkie te pytania, zapraszamy do lektury!
Żółtaczka noworodkowa – fizjologia czy patologia?
Żółte zabarwienie oczu, skóry i błon śluzowych jest objawem żółtaczki i ma związek z nadmiernym odkładaniem się bilirubiny we krwi. U noworodków jest to objaw fizjologiczny. W ten sposób układ pokarmowy dziecka przystosowuje się do warunków, w jakich przyjdzie mu funkcjonować już poza organizmem matki. Czasem jednak żółtaczka u noworodka nie przebiega tak, jak powinna. Kiedy możemy mówić o fizjologii, a kiedy o patologii? Przeczytaj!
Mamusiu, bolą mnie nóżki! Bóle wzrostowe u dzieci
Twoje dziecko skarży się na nocne lub wieczorne bóle nóg? Prawdopodobnie są to tzw. bóle wzrostowe. Występują one u nawet 40% dzieci w wieku od 3. do 12 lat. Czy bóle wzrostowe powinny budzić nasz niepokój? Jak pomóc dziecku, które doświadcza tego typu dolegliwości? Odpowiedz na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
Osteoporoza u dziecka – jak leczyć ją za pomocą diety?
Czy wiesz, że osteoporoza to choroba, która może rozwinąć się już w dzieciństwie! Jeśli w diecie dziecka zabraknie białka, wapnia i witaminy D, jego kości będą kruche i podatne na złamania. Dzięki odpowiednim nawykom żywieniowym maluch może uniknąć w przyszłości wielu problemów zdrowotnych. Warto pamiętać, że są choroby, na które „pracujemy” sobie życie. Osteoporoza do takich chorób należy.
Gdy kości dziecka się łamią – to może być osteoporoza!
Osteoporozę postrzega się jako chorobę ludzi dorosłych, która dotyczy głównie kobiet w podeszłym wieku. Jednak, co może zaskakiwać, choroba ta występuje także u dzieci i młodzieży. Ponieważ osteoporoza przez długi czas nie daje żadnych widocznych objawów, nazywa się ją często „cichym złodziejem kości”. Choroba polega bowiem właśnie na stopniowej utracie masy kostnej. Co stoi za tym procesem? I co sprawia, że osteoporoza coraz częściej dotyka najmłodszych?
Ocena rozwoju niemowlaka – o czym należy pamiętać?
„Czy moje dziecko rozwija się prawidłowo?” To pytanie zadaje sobie chyba większość świeżo upieczonych rodziców. Bo choć każdy noworodek rozwija się w swoim indywidualnym tempie, to możemy wyróżnić tzw. rozwojowe „kamienie milowe”, czyli umiejętności, które dziecko powinno nabyć w określonym momencie życia. Jak przebiega rozwój dziecka miesiąc po miesiącu? Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł.
Bilans zdrowia dziecka – co sprawdza i dlaczego jest taki ważny?
Bilanse zdrowia dziecka to okresowe badania lekarskie. W Polsce wykonuje się je od 1976 roku, a ich celem jest ocena stanu zdrowia dziecka oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w jego rozwoju. Dzięki tak wczesnej diagnostyce możemy wdrożyć działania, które nie dopuszczą do ich dalszego postępu. Ile takich bilansów czeka nasze dziecko? Co dokładnie sprawdzają? I właściwie dlaczego są aż takie ważne? Rodzicu, przygotuj się na sporą dawkę informacji!
Badanie USG – w trosce o dziecięce bioderka
W Polsce 1 na 200 dzieci rodzi się z dysplazją stawu biodrowego. Choć schorzenie to stanowi poważny problem ortopedyczny, to jednak dzięki programowi badań przesiewowych zostaje najczęściej szybko wykryte i maluszek już na bardzo wczesnym etapie rozwoju może otrzymać pomoc. Podstawowym badaniem w profilaktyce dysplazji stawów biodrowych u niemowląt jest tzw. USG bioderek. Kiedy się je wykonuje i w jakich przypadkach? Czy badanie to jest bolesne dla dziecka? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w artykule.
Odra, ospa, świnka – choroby zakaźne wieku dziecięcego
Choroby zakaźne (infekcyjne) to choroby powodowane przez różne drobnoustroje: wirusy, grzyby, bakterie, a także wytwarzane przez nie toksyny. Możemy się nimi bardzo łatwo zarazić poprzez kontakt z chorą osobą. Z uwagi na niedojrzały układ odpornościowy oraz częste przebywanie w dużych skupiskach ludzkich, takich jak żłobki i przedszkola, najbardziej narażone na choroby zakaźne są dzieci. Najczęściej spotykane choroby wieku dziecięcego to odra, ospa, świnka, ale też szkarlatyna, różyczka i tzw. trzydniówka. Co warto o nich wiedzieć?
Rehabilitacja dzieci – metody Bobath, Vojty, Peto
Każde dziecko z dysfunkcją narządu ruchu powinno być poddane rehabilitacji i to najlepiej już od pierwszych miesięcy życia. Dzięki temu istnieje szansa, że nieprawidłowe wzorce ruchu uda się skorygować i dalszy rozwój ruchowy dziecka będzie przebiegał już normalnie. Istnieje wiele różnych metod pracy z małymi pacjentami. Wśród nich najpopularniejsze są metody Bobath, Vojty oraz PETO. Specjalnie dla naszych Czytelników postanowiliśmy je omówić.