Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Szkarlatyna (płonica) – choroba zakaźna przedszkolaków

Występuje najczęściej zimą oraz wczesną wiosną, gdy organizm jest osłabiony i atakuje głównie dzieci w wieku przedszkolnym oraz nastolatków. Szkarlatyna (płonica), bo tej choroby będzie dotyczył dzisiejszy artykuł, jest chorobą zakaźną o podłożu bakteryjnym. Wywołują ją paciorkowce typu A, czyli te same bakterie, które przyczyniają się do rozwoju ropnej anginy. W przebiegu płonicy dodatkowo występuje jednak wysypka. Czym charakteryzuje się szkarlatyna? Jak się ją leczy oraz jakie powikłania może wywołać u dziecka? Przeczytaj!

szkarlatyna

Skąd u dziecka bierze się szkarlatyna?

Szkarlatyna jest szczególnym rodzajem zakażenia Streptococcus pyogenes. Bakterie te uwalniają aż 40 różnych egzotoksyn, a objawy choroby uwidaczniają się, gdy któraś z nich zacznie rozprzestrzeniać się po organizmie. Nosicielem S. pyogenes jest wyłącznie człowiek. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, poprzez kichanie, kaszel lub kontakt ze skórą objętą zmianami. Brak wdrożenia odpowiedniej antybiotykoterapii sprawia, że chory może zarażać nawet przez kilka tygodni! Jeśli natomiast wdrożymy antybiotyki, zakaźność skraca się do 24 godzin. Fakt, że szkarlatyna występuje u dzieci, nie oznacza, że dorosły nie może na nią zachorować, zdarza się to jednak zdecydowanie rzadziej.

Jak objawia się szkarlatyna?

Okres wylęgania szkarlatyny jest dość krótki i wynosi od 2. do 5. dni. Objawy pojawiają się nagle. Ich nasilenie jest różne w zależności od rodzaju toksyny uwalnianej przez bakterię. U dzieci ze szkarlatyną prawie zawsze obserwujemy jednak następujące objawy:

  • wysoka gorączka (nawet do 40˚C)
  • ból gardła
  • bóle brzucha
  • wymioty
  • powiększone węzły chłonne szyjne
  • wysypka
  • tzw. „malinowy język”

Wysypka w przebiegu szkarlatyny – jak wygląda?

Mniej więcej po 12-36 godzinach od rozpoczęcia choroby (czasem dopiero w 3-4 dobie) ciało dziecka zaczynają pokrywać drobne, czerwone plamki. Wysypka pojawia się najpierw na szyi oraz obojczykach, następnie rozprzestrzenia na pozostałe części ciała: piersi, brzuch, pośladki pachwiny, zgięcia łokciowe i podkolanowe, z ominięciem podeszw stóp i dłoni. Wysypkę płoniczą można poznać również po tym, że blednie pod wpływem ucisku. Ponadto na policzkach dziecka widoczny jest rumień, który nie obejmuje okolicy ust i nosa, tworząc tzw. trójkąt Fiłatowa. Po ok. 2 tygodniach skóra dziecka zaczyna się złuszczać: na twarzy, dłoniach, stopach i małżowinach usznych. Jednak objaw ten nie zawsze występuje.

Czytaj też: Zapalenie krtani u dzieci – dlaczego takie niebezpieczne?

„Malinowy” język przy szkarlatynie – jak go rozpoznać?

Objawem, po którym najłatwiej można rozpoznać szkarlatynę jest charakterystyczny wygląd języka. Początkowo pokrywa go biały nalot. Z czasem język przybiera jednak barwę malinową, a brodawki smakowe powiększają się, co sprawia, że przypomina on truskawkę lub malinę.

Jak wygląda leczenie szkarlatyny?

Leczenie szkarlatyny wymaga podania antybiotyku. Dziecko przyjmuje go nieprzerwanie przez ok. 10-14 dni, zgodnie z zaleceniami lekarza. Ponieważ szkarlatyna jest chorobą bardzo zakaźną, dziecko należy izolować od rówieśników, pozostawiając w domu na okres choroby. Rodzic powinien zadbać również o odpowiednie nawodnienie chorego malucha, aby jego organizm nie odwodnił się. W przypadku ciężkiego przebiegu szkarlatyny konieczna może być niestety hospitalizacja.

Nieleczona szkarlatyna może prowadzić do powikłań!

Szkarlatyna, podobnie jak każda inna choroba zakaźna, może prowadzić do powikłań, jeśli nie jest odpowiednio leczona. Do najczęstszych zaliczamy m.in. zapalenie nerek, ucha środkowego, zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie mięśnia sercowego, powiększenie wątroby i śledziony.

Czytaj też: Odra, ospa, świnka – choroby zakaźne wieku dziecięcego

Podsumowując, szkarlatyna, inaczej płonica, jest chorobą zakaźną o podłożu bakteryjnym, wywołaną przez paciorkowe typu A. Najczęściej występuje u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jednak na szkarlatynę chorują także osoby dorosłe. Płonica objawia się przede wszystkim wysoką gorączką, bólem gardła, bólem brzucha oraz wysypką pokrywającą nieraz całe ciało. Charakterystycznym objawem szkarlatyny jest także zaczerwienienie języka, z widocznymi brodawkami smakowymi (tzw. język „malinowy” lub „truskawkowy”). Leczenie tej choroby polega na stosowaniu odpowiednio dobranych antybiotyków.

Szukasz dobrego pediatry dla swojego dziecka? Już dziś zapisz je do poradni dziecięcej holsäMED. Praca poradni obejmuje konsultacje dzieci chorych i zdrowych, diagnostykę i leczenie chorób wieku dziecięcego, szczepienia ochronne, bilanse zdrowia dziecka oraz ocenę rozwoju fizycznego i psychoruchowego.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.