STREFA WIEDZY
Powrót do pracy po L4 – czy muszę iść na badania?
Od kilku tygodni przebywasz na L4 i niebawem planujesz wrócić do pracy? Zastanawiasz się, czy musisz w związku z tym ponownie udać się na badania lekarskie? A jeśli tak, to kto wystawi na nie skierowanie i pokryje koszty realizacji? W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.
Medycyna pracy – jakie badania należy wykonać?
Niebawem idziesz do nowej pracy lub zmieniasz stanowisko? A może pracujesz w swojej firmie od dłuższego czasu i zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy za chwilę straci ważność? Bez względu na to, która z sytuacji Cię dotyczy, musisz poddać się obowiązkowym badaniom lekarskim u lekarza medycyny pracy. Jak takie badania wyglądają? Czego możesz spodziewać się podczas wizyty? Czy lekarz może nie dopuścić Cię do pracy z uwagi na zły stan zdrowia? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule.
ABC medycyny pracy: badania okresowe
Jesteś zatrudniony już jakiś czas i niebawem kończy Ci się ważność wstępnych badań lekarskich? Jeśli tak, to spodziewaj się, że Twój przełożony skieruje Cię na kolejne. Tym razem będą to okresowe badania lekarskie, tak samo jak w pierwszym przypadku przeprowadzone przez lekarza medycyny pracy. Co takie badania mają zweryfikować? Sprawdź!
ABC medycyny pracy: badania wstępne
Niebawem zaczynasz nową pracę? Jeśli tak, to pamiętaj, że zgodnie z aktualnymi przepisami Kodeksu pracy pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy, jeśli nie posiada ważnego zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania obowiązków na danym stanowisku. Aby uzyskać takie zaświadczenie, przyszły pracownik musi przejść badania wstępne u lekarza medycyny pracy, z którym pracodawca podpisał umowę. Jak takie badania przebiegają? Odpowiedź poniżej.