Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

ABC medycyny pracy: badania okresowe

Jesteś zatrudniony już jakiś czas i niebawem kończy Ci się ważność wstępnych badań lekarskich? Jeśli tak, to spodziewaj się, że Twój przełożony skieruje Cię na kolejne. Tym razem będą to okresowe badania lekarskie, tak samo jak w pierwszym przypadku przeprowadzone przez lekarza medycyny pracy. Co takie badania mają zweryfikować? Sprawdź!

badania okresowe

Okresowe badania lekarskie – czym są i kiedy się je wykonuje?

Zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy podczas wstępnych badań lekarskich, potwierdzające zdolność pracownika do wykonywania zadań na danym stanowisku, mają zawsze określony termin ważności. Termin ten może być różny i wynosić np. 2, 3, albo 5 lat w zależności od specyfiki danego stanowiska pracy i zagrożeń, jakie stwarza dla pracownika.

Po upływie terminu ważności zaświadczenia ze wstępnych badań lekarskich pracodawca zobowiązany jest wystawić kolejne skierowanie. Okresowe badania lekarskie wykonywane są więc w trakcie zatrudnienia, w sytuacji, gdy zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza medycyny pracy podczas wstępnych badań lekarskich traci ważność. Badania okresowe mają przede wszystkim zweryfikować, czy w trakcie zatrudnienia stan Twojego zdrowia nie uległ zmianie i czy nadal jesteś w stanie wykonywać swoje obowiązki na nadanym Ci stanowisku pracy.

Badania okresowe – kto za nie zapłaci?

Koszt okresowych badań lekarskich pracownika zawsze pokrywa pracodawca. Samo skierowanie na badania powinno być wydane w dwóch kopiach. Jedną oddasz lekarzowi medycyny pracy w trakcie wizyty, druga zostanie wpięty do Twoich akt osobowych. Na skierowaniu powinna znaleźć się informacja o:

  • rodzaju badania (czy jest to badanie wstępne, okresowe czy kontrolne);
  • stanowisku pracy, na którym jesteś zatrudniony;
  • warunkach pracy z uwzględnieniem wszystkich czynników szkodliwych, uciążliwych czy niebezpiecznych, z jakimi ma styczność pracownik, np. hałas, promieniowanie, substancje chemiczne, grzyby, pleśnie, pyły, materiał zakaźny, drgania, bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury.

Przeczytaj też: ABC medycyny pracy: badania wstępne

Co czeka Cię podczas badań okresowych?

Podczas wizyty lekarz medycyny pracy tak samo jak poprzednio przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny. Zapyta Cię więc o przebyte i aktualne choroby, operacje, którym się poddałeś, o leki, które regularnie przyjmujesz lub przyjmowałeś oraz stosowane używki (alkohol, papierosy, inne). Lekarz najpewniej zmierzy Ci także ciśnienie krwi oraz posłucha serca i płuc. W razie konieczności poprosi Cię o wykonanie morfologii i badania moczu. Są to oczywiście tylko podstawowe badania, na jakie lekarz medycyny pracy może skierować pracownika. Pozostałe zależą już od specyfiki danego stanowiska. Co to oznacza?

Do jakiego specjalisty może wysłać Cię lekarz medycyny pracy?

To do jakiego specjalisty zostaniesz wysłany zależy od charakteru Twojej pracy. Jeśli jesteś nauczycielem, który przez kilka godzin dziennie pracuje głosem, lekarz medycyny pracy skieruje Cię na konsultacje do laryngologa. Jeśli natomiast jesteś pracownikiem biurowym, czeka Cię wizyta u okulisty i badanie wzroku. Jeśli na Twoim stanowisku pracy masz nieustanny kontakt z pyłami, kurzem lub pleśnią, prawdopodobnie będziesz musiał udać się RTG płuc oraz spirometrię.

Podsumowując, okresowe badania lekarskie wykonuje się w momencie wygaśnięcia ważności zaświadczenia wydanego podczas wstępnych badań lekarskich. Skierowanie na takie badania ponownie wystawia pracodawca. Pracodawca jest także zobowiązany pokryć ich koszt. Zakres badań, jakie musi przejść pracownik zależy od stanowiska jego pracy. Im bardziej jest ono skomplikowane i wymagające, im bardziej wystawia go na działanie szkodliwych czynników, tym szczegółowsze badania okresowe. Poza wywiadem medycznym, pomiarem ciśnienia tętniczego może to być również konsultacja laryngologiczna, badanie wzroku, RTG klatki piersiowej czy spirometria.

Zatrudniasz pracowników? Chcesz zapewnić im profilaktyczną opiekę zdrowotną? Zapraszamy do nawiązania współpracy z holsäWORK. W ramach naszej oferty wykonujemy badania wstępne, okresowe, kontrolne, badania dla kierowców oraz do celów sanitarno-epidemiologicznych. Oferujemy także po-COVIDOWY PAKIET OCHRONNY dla pracowników.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.