Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Ciało obce w uchu lub w nosie – zasady postępowania

Małe dzieci mają szczególną tendencje do wkładania sobie różnych przedmiotów do buzi, nosa czy ucha. Najliczniejszą grupą pacjentów trafiających na SOR z powodu obecności ciała obcego są właśnie dzieci w wieku od 0 do 3 lat, choć oczywiście z podobnymi problemami na szpitalne oddziały ratunkowe zgłaszają się również dorośli. Co robić w takiej sytuacji? W artykule przedstawiamy najważniejsze zasady postępowania.

ciało obce w uchu lub w nosie

Ciało obce w nosie lub w uchu – po czym poznać?

Do utknięcia ciała obcego w uchu czy w nosie dziecka przeważnie dochodzi podczas zabawy. Jakie to mogą być ciała obce? Najczęściej drobne zabawki: koraliki, klocki lego, zwitek papieru, ale też groch, fasola czy pestka z owocu. Zdarza się, że dziecko wkłada sobie do nosa / ucha bateryjkę z zabawki zasilanej na baterię, co jest sytuacją najpoważniejszą, ale o tym powiemy nieco więcej w dalszej części artykułu.

Rodzice najczęściej nie są świadkami całego zdarzenia i dopiero po objawach, jakie widzą lub na jakie uskarża się dziecko spostrzegają, że coś jest nie tak. Jeśli ciało obce utknęło w uchu dziecka, pierwszym sygnałem może być jego pocieranie i płacz. Maluch może zgłaszać również ból ucha. O dostaniu się ciała obcego do nosa będzie świadczyć ] niedrożność jednej z dziurek oraz jednostronny wyciek ropnej wydzieliny z nosa.

Ciało obce w nosie dziecka – co robić?

Jeśli próba przedmuchania nosa nie przynosi rezultatu, należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do otolaryngologa, ponieważ zaleganie ciała obcego w przewodzie nosowym może stanowić sytuację niebezpieczną. Dlaczego? Ciała obce możemy podzielić na nieorganiczne, czyli np. drobne zabawki, koraliki itp. – oraz organiczne, takie jak groch, fasola, pestki owoców. Te drugie są o tyle bardziej kłopotliwe, że po zetknięciu z naturalną wydzieliną z nosa mogą pęcznieć, zwiększając swoje rozmiary, a wtedy znacznie trudniej jest je usunąć. Rodzic nie powinien robić tego jednak samodzielnie, ponieważ w ten sposób może wepchnąć ciało obce jeszcze głębiej, nawet w kierunku dróg oddechowych, co stanowi już realne zagrożenie.

Skutki zalegania ciała obcego w nosie

Długotrwałe zaleganie ciała obcego w nosie może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego, np. zapalenia zatok, wywołać krwawienie z nosa, a także szereg innych powikłań. Szczególnie niebezpieczną sytuacją jest dostanie do przewodów nosowych baterii. Jej zawartość może bowiem wylać się w nosie, silnie podrażniając śluzówkę, a nawet doprowadzić do perforacji przegrody nosowej. Dlatego tak ważne jest, aby zalegające w nosie ciało obce zostało jak najszybciej z niego usunięte. Otolaryngolog używa do tego celu różnych narzędzi, a zabieg odbywa się w gabinecie lekarskim. W bardzo rzadkich przypadkach konieczna jest hospitalizacja i wykonanie tzw. rynotomii.

Czytaj też: Mamusiu, bolą mnie nóżki! Bóle wzrostowe u dzieci

Ciało obce w uchu dziecka – co robić?

Jeśli zauważymy, że do ucha naszego dziecka dostało się ciało obce, możemy próbować je wytrząsnąć, pochylając jego głowę na bok oraz delikatnie naciągając małżowinę uszną. Pod żadnym pozorem nie należy wkładać do zatkanego ucha żadnych przedmiotów, gdyż mogłoby to spowodować przepchnięcie ciała obcego w głąb kanału słuchowego, co tylko pogorszy sytuacje. Jeśli więc próba wytrząśnięcia ciała obcego nie przyniesie rezultatu, ucho jak najszybciej powinien zobaczyć otolaryngolog. Po zbadaniu ucha przy pomocy otoskopu, ustaleniu rodzaju ciała obcego oraz jego umiejscowienia lekarz sięga po odpowiednie narzędzia – pęsetę, kleszczyki, haczyki lub ssak i za ich pomocą – delikatnie i z odpowiednią precyzją – próbuje usunąć ciało obce z ucha dziecka.

Konsekwencje zalegania ciała obcego w uchu

Zaleganie ciała obcego w uchu przez dłuższy czas również może zakończyć się rozwojem stanu zapalnego. Ponadto jeśli ciałem obcym jest bateria, to zawarta w nich substancja chemiczna może wyciec, doprowadzając do uszkodzenia przewodu słuchowego, a nawet do utraty słuchu.

Rodzicu, obserwuj, czym bawi się Twoje dziecko!

Chcąc uchronić swoją pociechę przed dostaniem się ciała obcego do ucha czy nosa, pamiętaj o tym, że:

  • Ograniczenia wiekowe na zabawkach nie są jedynie wymysłem producentów. Obecne w nich małe części mogą zostać połknięte lub dostać się do ucha lub nosa dziecka. Dlatego dawaj mu zabawki adekwatne do jego wieku.
  • Wszelkimi ozdobami z koralików, np. bransoletkami, naszyjnikami dziecko powinno bawić się wyłącznie pod Twoim nadzorem.

Podsumowując, obecność ciała obcego w nosie czy w uchu to problem, z którym zetknąć może się każdy z nas. Zwłaszcza jeśli jesteśmy rodzicami małych dzieci, gdyż to one mają zwyczaj wkładania sobie różnych drobnych przedmiotów do nosa czy uszu. Ciało obce powinno zostać możliwie jak najszybciej usunięte, by nie rozwinęło się zapalenie lub inne groźne powikłania. Jeśli próba samodzielnego wyciągnięcia ciała obcego nie przyniesie rezultatu, z dzieckiem należy niezwłocznie udać się do poradni otolaryngologicznej lub na SOR.

Do ucha lub nosa Twojego dziecka dostało się ciało obce? Laryngolog dziecięcy z poradni holsäKIDS pomoże je usunąć!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.