Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Najczęstsze problemy ze wzrokiem: objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Wzrok jest jednym z najcenniejszych zmysłów, jaki otrzymaliśmy od natury. Pozwala nam nie tylko cieszyć się pięknem otaczającego nas świata, ale również wykonywać codzienne czynności i prowadzić aktywny tryb życia. Niestety czasem i on zawodzi. Na różnego typu wady wzorku i choroby oczu cierpi znaczna część naszej populacji. Co to za schorzenia? Jak wygląda ich diagnostyka oraz leczenie? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w artykule.

oko kobiety z wadą wzroku

Spis treści:

Skąd biorą się wady wzroku i choroby oczu?
Wady wzroku i choroby oczu – jakie dają objawy?
Jakie są najczęstsze wady wzroku?
Jakie są najczęstsze choroby oczu?
Zez
Stany zapalne tęczówki, rogówki, twardówki
Odwarstwienie siatkówki
Jaskra
Zaćma
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD)
Najczęstsze wady wzroku i choroby oczu – podsumowanie

Skąd biorą się wady wzroku i choroby oczu?

Wady wzroku i choroby oczu rozwijają się w następstwie wielu czynników – genetycznych, ogólnoustrojowych (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze), zakażeń, urazów mechanicznych czy na skutek choroby nowotworowej. Część z nich będzie miała związek także z wiekiem. Schorzenia narządu wzroku mogą obejmować różne części oka, zarówno gałkę oczną,  spojówkę, nerw wzrokowy jak i obszary wokół oczu, np. powieki. Niekiedy problemy ze wzrokiem są efektem naszych szkodliwych nawyków, nadmiernego wytężania wzroku, braku regularnej kontroli okulistycznej, nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV czy promieniowanie światła niebieskiego emitowane przez ekrany komputerów, smartfonów oraz tabletów.

Wady wzroku i choroby oczu – jakie dają objawy ?

Wadom wzroku i chorobom oczy mogą towarzyszyć bardzo różnorodne objawy. Zawsze powinny one być skonsultowane z lekarzem. Na wizytę do okulisty warto udać się na pewno w przypadku wystąpienia następujących objawów:

  • pogorszenia ostrości widzenia,
  • zamglenia widzenia,
  • występowania światłowstrętu,
  • błysków,
  • bóli głowy,
  • łzawienia i ropienia oczu,
  • zaczerwienienia oczu,
  • zawężenia pola widzenia,
  • obecności mroczków w polu widzenia,
  • uczucia suchości w oku, obecności piasku,
  • bólu oczodołu.

Jakie są najczęstsze wady wzroku?

Większość z nas widzi miarowo, co oznacza, że promienie świetlne wpadające do oka skupiają się precyzyjnie na siatkówce. Są jednak osoby, u których tak się nie dzieje. Promień światła pada np. przed siatkówką i wtedy mówimy o krótkowzroczności, lub za siatkówką – i wtedy mamy do czynienia z dalekowzrocznością. Możliwa jest również sytuacja, w której promień świetlny skupia się w różnych miejscach na siatkówce. Taką wadę wzroku nazywamy astygmatyzmem. Każda z nich wiąże się z pogorszeniem ostrości wzroku i wymaga skorygowania – czy to przy pomocy soczewek okularowych, szkieł kontaktowych czy tzw. chirurgii refrakcyjnej.

Czytaj więcej: Laserowa korekcja wzroku: Czy to dobry wybór dla każdego?

Jakie są najczęstsze choroby oczu?

Choroby oczu obejmują dużą grupę schorzeń o różnej etiologii. Nieleczone mogą prowadzić do znacznego pogorszenia ostrości widzenia, a nawet utraty wzroku. Dlatego ich szybkie rozpoznanie jest tak istotne. Prawidłowa diagnoza w wielu przypadkach pozwala zatrzymać lub zahamować proces chorobowy, dzięki czemu pacjent ma szasnę zachować dobry wzrok na długie lata. Przyjrzyjmy się teraz najczęstszym chorobom diagnozowanym przez okulistów.

Zez

Zez jest schorzeniem polegającym na nieprawidłowym odchyleniu gałki ocznej. Powstaje, gdy mięśnie podtrzymujące oko i odpowiedzialne za jego ruchy ulegają osłabieniu. Zez występuje najczęściej u osób z dużą wadą wzroku (krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością). Może być też efektem przebytego urazu. Wyróżniamy 4 rodzaje zeza:

  • zeza zbieżnego – oko „ucieka” w kierunku nosa,
  • zeza rozbieżnego – oko „ucieka” w kierunku skroni,
  • zeza pionowego – oko „ucieka” do góry lub w dół
  • zeza porażennego – jest następstwem czasowego lub stałego porażenia nerwów zaopatrujących mięśnie gałkoruchowe.

Sposób leczenia zeza zależy od jego rodzaju oraz wieku pacjenta. W przypadku dzieci okuliści często zalecają zasłanianie zdrowego oka, by zmusić oko zezujące do większej pracy. Zasłanianie często łączy się z wykonywaniem odpowiednich ćwiczeń wzmacniających mięśnie gałkoruchowe. Jeśli nie przyniesie to rezultatów, zeza koryguje się chirurgicznie.

Stany zapalne tęczówki, rogówki, twardówki

Stanem zapalnym mogą być objęte różne części oka – tęczówka, twardówka albo rogówka. Często nie mają one jednoznacznej przyczyny. Mogą być  związane z osłabionym układem odpornościowym, chorobami autoimmunologicznymi lub ekspozycją na substancje chemiczne. Zapalenie rogówki rozwija się przeważnie w następstwie zakażenia przez bakterie, grzyby, pierwotniaki lub wirusy, które mogą być zaraźliwe. Zapalenia tęczówki może być natomiast spowodowane przez alergie lub urazy.

Objawy stanu zapalnego w obrębie oczu mogą być bardzo różnorodne i obejmować:

  • ból,
  • zaczerwienienie,
  • wypływanie wydzieliny z oka,
  • łzawienie,
  • uczucie ciała obcego,
  • światłowstręt,
  • wytrzeszcz,
  • obniżenie ostrości widzenia.

Leczenie zapalenia oka zależy od jego przyczyny, najczęściej opiera się jednak na farmakoterapii stosowanej miejscowo lub doustnie. 

Odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie siatkówki to poważny problem, który może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Przy jej podejrzeniu, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem okulistą. O odwarstwieniu siatkówki mogą świadczyć takie objawy jak: błyski światła, zawężenie pola widzenia, męty w oku czy zamglenie obrazu. Czasem jednak choroba rozwija się powoli i niepostrzeżenie, nie zdradzając w żaden sposób swojej obecności. Wśród czynników predysponujących do odwarstwienia siatkówki należy wymienić: wiek, przebyte urazy, stany zapalne, inne choroby siatkówki. Odwarstwienie siatkówki może wymagać interwencji chirurgicznej lub leczenia laserowego. Od tego, jak szybko zareagujemy zależy, jakie są nasze szanse na zachowanie wzroku.

Jaskra

Jaska to kolejna bardzo poważna choroba narządu wzroku, która nieleczona może prowadzić do nieodwracalnej ślepoty. Choroba polega na postępującym uszkodzeniu nerwu wzrokowego, co jest wynikiem podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Częściej występuje u osób krótkowzrocznych. Charakterystycznym objawem jaskry, poza pogarszającą się ostrością obrazu, są światłowstręt, ubytki w polu widzenia oraz dostrzeganie świetlistych obręczy wokół źródeł światła. Choć powstałych uszkodzeń nerwu wzrokowego nie da się cofnąć, to dzięki odpowiedniej terapii można próbować zatrzymać postęp choroby. W leczeniu jaskry stosuje się krople obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe. W uzasadnionych przypadkach można zastosować również leczenie operacyjne.

kobieta z wadą wzroku podczas badania okulistycznego

Zaćma

Zaćma to choroba polegająca na stopniowym zmętnieniu soczewki oka (traci ona swoją przezroczystość). Choroba może mieć charakter wrodzony lub nabyty, przy czym częściej mamy do czynienia z tą drugą. Czynnikiem predysponującym do rozwoju zaćmy jest wiek, ale może nim być również uraz, przebyta infekcja, stosowanie niektórych leków czy cukrzyca. Zaćmę leczy się operacyjnie. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD)

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, znane również jako AMD, jest chorobą, w której przebiegu dochodzi do stopniowego uszkodzenia komórek siatkówki. Występuje głównie u osób starszych. Polega na stopniowym pogorszeniu funkcji plamki żółtej, która jest odpowiedzialna za ostre widzenie, czyli widzenie szczegółów i rozróżnianie kolorów w centralnej części pola widzenia. Wyróżniamy dwie odmiany zwyrodnienia plamki żółtej: suchą oraz mokrą, przy czym odmiana mokra jest dużo bardziej agresywna i doprowadza do szybszej utraty wzroku.

Poza wiekiem do AMD mogą predysponować czynniki genetyczne, ale także palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu oraz niezdrowa dieta. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej polega na podawaniu zastrzyków do oka (w przypadku postaci mokrej), suplementacji witaminowi, a w niektórych przypadkach także laseroterapii.

Najczęstsze wady wzroku i choroby oczu – podsumowanie

Z wadami wzroku i chorobami oczu boryka się znaczna część naszej populacji. Mogą mieć one bardzo różnorodną etiologię i objawiać się na wiele sposobów. Do najczęstszych wad wzroku możemy zaliczyć krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Najczęściej diagnozowane choroby narządu wzroku to z kolei różne stany zapalne, odwarstwienie siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra czy zaćma. Mechanizm powstawania każdej z tych chorób jest różny, jednak każda z nich wymaga konsultacji z lekarzem okulistą. Od tego, jak szybko wdrożone zostanie leczenie, zależą szansę na zachowanie ostrości wzroku, a w niektórych przypadkach zachowanie wzroku w ogóle.

Autor: Redakcja holsäMED.
Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Interesuje Cię okulistyka w KatowicachZapraszamy do poradni okulistycznej holsäMED, w której nasi specjaliści kompleksowo zatroszczą się o Twój wzrok.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.