Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Badania krwi w profilaktyce: Dlaczego regularne testy są ważne dla zdrowia?

Regularne badania krwi pozwalają kontrolować stan zdrowia oraz umożliwiają wczesne wykrycie niektórych schorzeń. Dlatego powinniśmy je wykonywać przynajmniej raz w roku – i to niezależnie od wieku. W diagnostyce których chorób badania krwi odgrywają tak kluczową rolę? Jakie konkretnie testy warto robić w ramach profilaktyki zdrowotnej? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

pacjentka oddająca próbkę do badań krwi

Spis treści:

Badania krwi źródłem cennej wiedzy o zdrowiu
Morfologia – podstawowe badanie krwi
Lipidogram – badanie krwi oceniające ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych
Badanie krwi oceniające poziom glukozy – ważne narzędzie w diagnostyce cukrzycy
Badanie krwi w profilaktyce zdrowotnej – skąd pobierany jest materiał
Jak przygotować się do badań krwi?
Badanie krwi – podsumowanie

Badania krwi źródłem cennej wiedzy o zdrowiu

Regularne badania krwi są istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej, pomagającym w diagnozowaniu i monitorowaniu różnych stanów chorobowych, np. cukrzycy, niedokrwistości, chorób serca czy nerek. Choć mogłoby się wydawać, że tak proste badanie nie dostarczy zbyt wielu informacji, w rzeczywistości wyniki badań krwi mówią bardzo dużo na temat pracy wielu narządów wewnętrznych. Dają lekarzowi wgląd w to, jak funkcjonuje organizm pacjenta oraz czy w tym funkcjonowaniu występują jakiekolwiek nieprawidłowości. Na ich podstawie lekarz prowadzący może zlecić pacjentowi np. dodatkowe badania lub wdrożyć jakąś formę leczenia.

Morfologia – podstawowe badanie krwi

Morfologia krwi obwodowej jest badaniem służącym do analizy składu morfologicznego krwi, w tym czerwonych krwinek (erytrocytów), białych krwinek (leukocytów) oraz płytek krwi (trombocytów). Krwinki czerwone odpowiadają za transport tlenu i dwutlenku węgla we krwi, krwinki białe natomiast biorą udział w odpowiedzi immunologicznej organizmu. Ostatnie z elementów morfologicznych – płytki krwi – odgrywają kluczową rolę w procesie krzepnięcia.

To podstawowe badanie krwi mówi więc o ogólnej kondycji naszego organizmu. Powinniśmy je traktować jako badanie przesiewowe i wykonywać regularnie przynajmniej raz na 12 miesięcy.

Podobny artykuł: 8 najczęstszych wyników badań krwi – co oznaczają dla Twojego zdrowia?

Lipidogram – badanie krwi oceniające ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych

Profil lipidowy, inaczej lipidogram, to badanie oceniające poziom cholesterolu we krwi oraz jego poszczególnych frakcji. Lipidogram sprawdza stan gospodarki tłuszczowej w organizmie oraz określa ryzyko, z jakim u badanego pacjenta mogą wystąpić choroby układu krążenia, np. miażdżyca, udar czy zawał serca. Profil lipidowy uwzględnia następujące parametry:

  • cholesterol całkowity – określa ogólny poziom cholesterolu;
  • cholesterol LDL (ang. Low Density Lipoprotein) – lipoproteina o niskiej gęstości, czyli tzw. „zły cholesterol”;
  • cholesterol HDL (ang. High Density Lipoportein) – lipoproteina o wysokiej gęstości, czyli tzw. „dobry cholesterol”;
  • trójglicerydy – określa poziom zgromadzonych tłuszczów.

Warto podkreślić, że cholesterol jest potrzebny naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Odpowiada on bowiem za produkcję hormonów, wspiera pracę mózgu i całego układu nerwowego. Jednak nadmiar cholesterolu, zwłaszcza nieprawidłowy stosunek „złego” cholesterolu do „dobrego” może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie. Jak często robić badanie krwi oceniające profil lipidowy? Osoby starsze (po 50-60 roku życia) oraz osoby o podwyższonym ryzyku wystąpienia chorób kardiologicznych powinny to badanie wykonywać raz do roku. Pozostali pacjenci (osoby młode, bez obciążeń) – co 3-5 lat.

Badanie krwi oceniające poziom glukozy – ważne narzędzie w diagnostyce cukrzycy

Badanie poziomu glukozy (cukru) we krwi, pobranej z żyły odłokciowej, pozwala ocenić metabolizm węglowodanów w organizmie pacjenta. To badanie krwi kluczowym narzędziem w diagnostyce cukrzycy i insulinooporności. Stężenie glukozy to efekt rozkładu węglowodanów dostarczanych do organizmu wraz z pożywieniem, kontrolowane przez produkowaną w trzustce insulinę. Wartość referencyjna glukozy we krwi na czczo wynosi 70-99 mg/dl. Warto zaznaczyć, że zarówno zbyt wysoki (hiperglikemia), jak i zbyt niski (hipoglikemia) poziom cukru we krwi będzie niebezpieczny dla zdrowia.

pomiar cukru we krwi pacjenta

Badanie krwi w profilaktyce zdrowotnej – skąd pobierany jest materiał?

Krew pozyskiwana do podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, lipidogram czy poziom glukozy, pochodzi z żyły w zgięciu łokciowym. U małych dzieci próbkę do badania stanowi najczęściej krew włośniczkowa, pozyskiwana poprzez nakłucie palca, a u noworodków pięty.

Jak przygotować się do badań krwi?

Przygotowanie się do podstawowych badań krwi jest stosunkowo proste, lecz niezbędne, aby uzyskane wyniki były dokładne i odzwierciedlały rzeczywisty stan zdrowia pacjenta. Oto kilka zasad, który należy przestrzegać, jeśli wybieramy się na badania krwi:

  • Upewnij się, że jesteś wystarczająco wyspany i wypoczęty: jakość snu może mieć wpływ na wyniki niektórych badań.
  • Bezpośrednio przed badaniem unikaj intensywnego wysiłku fizycznego: ponieważ może on wpłynąć na niektóre z badanych parametrów krwi.
  • Na badanie przyjdź na czczo: wiele badań profilaktycznych tego wymaga, dlatego jeśli czeka Cię badanie krwi, to na ok. 8-12 godzin wcześniej nie spożywaj już żadnych pokarmów i napojów. Przed oddaniem krwi dozwolone jest jedynie wypicie niewielkiej ilości wody.
  • Poinformuj personel medyczny o wszystkich lekach, witaminach i suplementach, które regularnie przyjmujesz. Niektóre substancje mogą mieć wpływ na wyniki badań krwi, więc lekarz może zalecić ich odstawienie przed badaniem.

Badania krwi – podsumowanie

Podsumowując, badania krwi są podstawowym elementem dbałości o nasze zdrowie. Regularnie wykonywane pozwalają na wczesne wykrywanie chorób, monitorowanie stanu zdrowia, ocenę skuteczności leczenia oraz identyfikację ewentualnych czynników ryzyka rozwoju wielu schorzeń, które na początku mogą przebiegać bezobjawowo. Dlatego też warto je robić, nawet jeśli nic nam nie dolega i czujemy się dobrze. Jeśli zatem chcesz zatroszczyć się o swoje zdrowie, wykonaj badania krwi w Centrum Medycznym holsäMED Katowice. Na miejscu w przychodni nasz personel medyczny profesjonalnie i w komfortowych warunkach pobierze od Ciebie materiał do analizy.

Autor: Redakcja holsäMED.
Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Szukasz miejsca, w którym wykonasz wszystkie niezbędne badania krwi? Zapraszamy do punktu pobrań Centrum Medycznego holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.