TEST DNA HPV

Badanie na obecność wirusa HPV

Zakażenie wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) typu onkogennego jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Wirusy typu HPV zakażają głównie komórki błon śluzowych i odpowiadają aż za ponad 70 proc. przypadków raka szyjki macicy. W związku z tym Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonywanie łącznie przesiewowych badań cytologicznych oraz testu na obecność DNA HPV (HR). ​

Test genetyczny pozwala wykryć DNA wirusa brodawczaka ludzkiego w próbce. W tym teście wykorzystywana jest metoda PCR, która polega na powielaniu wybranych fragmentów genów, co pozwala wykryć nawet małe ilości materiału genetycznego wirusa. Jest to metoda z najwyższym poziomem czułości w wykrywaniu HPV w badanych próbkach.

RYZYKO ZAKAŻENIA WIRUSEM HPV

Za rozwój raka szyjki macicy odpowiedzialny jest w dużej mierze wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Narażone na zakażenie tym wirusem są wszystkie kobiety, niezależnie od wieku. Do zakażenia może dojść w czasie stosunku płciowego lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby zakażonej. Po tym jak wirus dostanie się do organizmu pozostaje nieaktywny i początkowo może nie dawać żadnych objawów. W większości przypadków układ odpornościowy potrafi samoistnie zwalczyć infekcję. Jednak aż w 20% przypadków zmiany w komórkach wywołane przez wirusa HPV mogą przekształcić się w raka szyjki macicy.​ Dlatego tak ważne są badania przesiewowe w kierunku obecności wirusa brodawczaka ludzkiego.

Zakażenie wirusem HPV może być również czynnikiem wywołującym raka pochwy, sromu, narządów analnych, prącia, krtani. HPV może przyczynić się do rozwoju raka płaskonabłonkowego skóry, raka języka i progresji czerniaka.

OBJAWY INFEKCJII HPV

Zmiany chorobowe związane z zarażeniem HPV to:

 • brodawki skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej, dróg oddechowych, narządów płciowych, układu moczowego i odbytu,
 • stany zapalne dróg płciowych, kłykciny płaskie i kończyste, stany przednowotworowe narządów płciowych, a także płaskonabłonkowe i gruczołowe raki szyjki macicy,
 • zmiany skórne, objawiające się występowaniem m.in. brodawek płaskich, plam barwnikowych i rumieniowych, które często prowadzą do rozwoju procesu nowotworowego,
 • nowotwory głowy i szyi.

Zakres zmian powstających z udziałem HPV jest bardzo szeroki. Na choroby wywołane tym wirusem zapadają kobiety i mężczyźni na całym świecie. W Polsce infekcje HPV w największym stopniu dotyczą kobiet i późno zdiagnozowane prowadzą przede wszystkim do raka szyjki macicy. Umieralność Polek z powodu nowotworów szyjki macicy jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej.

MASZ WSKAZANIA DO WYKONANIA TESTU DNA HPV?

  ZAREZERWUJ TERMIN
  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Holsa Medical Sp. z o.o. zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000).
  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Holsa Medical Sp. z o.o. "informacji handlowych"w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

  CENNIK

  Cytologia płynna (LBC) 80 zł
  Cytologia płynna (LBC) + HPV 14 195 zł
  Cytologia płynna (LBC) + HPV 14 + CINtec PLUS Cytology 420 zł
  Cytologia płynna (LBC) + HPV 37 400 zł
  Cytologia płynna (LBC) + HPV 37 + CINtec PLUS Cytology 550 zł
  Cytologia płynna (LBC) + CINtec PLUS Cytology 250 zł
  CINtec PLUS Cytology 220 zł
  HPV DNA 14 – wykrywanie i genotypowanie 14 typów HPV 160 zł
  HPV DNA 37 – wykrywanie i genotypowanie 37 typów HPV 360 zł
  BRCA1 (met. PCR – sekwencjonowanie Sangera) 380 zł
  BRCA2 (met. PCR – sekwencjonowanie Sangera) 550 zł
  BRCA1 i BRCA2 (sekwencjonowanie NGS) 1599 zł
  CHEK2 (met. PCR – sekwencjonowanie Sangera) 490 zł
  NBS1 (met. PCR – sekwencjonowanie Sangera) 280 zł
  PALB2 (met. PCR – sekwencjonowanie Sangera) 590 zł

  Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.