USG JAMY BRZUSZNEJ

Podstawowe badanie diagnostyczne narządów wewnętrznych

Badanie ultrasonograficzne jednym z podstawowych badań diagnostycznych jamy brzusznej. Za jego pomocą specjalista może stwierdzić, czy narządy wewnętrzne wyglądają prawidłowo i nie występują w nich żadne niepokojące zmiany, np. guzy, torbiele czy urazy. Ponieważ do USG zasadniczo nie ma przeciwwskazań, może być ono wykonane u każdego pacjenta bez względu na wiek czy stan zdrowia.

Wynik badania USG jamy brzusznej powinien zawsze zinterpretować specjalista. Może ono bowiem ujawnić wiele nieprawidłowości w obrębie badanych narządów – np. ich powiększenie, obecność polipów lub kamieni w woreczku żółciowym, kamicę nerkową, guzy torbiele albo zwapnienia. USG jamy brzusznej wykryje także powiększone węzły chłonne czy obecność płynu w jamie otrzewnowej, a także wiele innych nieprawidłowości, które zinterpretować będzie potrafił jedynie lekarz.

BRZUCH - CO SIĘ W NIM KRYJE?

Jama brzuszna jest największą jamą w ciele człowieka, stwarzającą przestrzeń dla wielu ważnych narządów wewnętrznych. W większości narządy te pokryte są otrzewną, czyli cienką, gładką błoną surowiczą, która chroni je i stanowi dla nich swego rodzaju podporę. Jama brzuszna jest też przestrzenią zamkniętą. Od przodu ogranicza ją ściana brzucha, od góry przepona, a od dołu narządy miednicy mniejszej.

Jama brzuszna zasadniczo składa się z dwóch części – części nadokrężniczej, czyli tzw. piętra gruczołowego lub górnego – oraz podokrężniczej, nazywanej piętrem dolnym lub jelitowym. W części nadokrężniczej znajdują się wątroba z pęcherzykiem żółciowym, żołądek, trzustka i śledziona, a w podokrężniczej dwunastnica, jelito cienkie oraz grube. Poza tymi dwoma regionami w jamie brzusznej znajduje się jeszcze przestrzeń zaotrzewnowa, z ulokowanymi w niej nerkami i moczowodami. Dolną część jamy brzusznej zajmują natomiast narządy miednicy mniejszej, a więc  pęcherz moczowy wraz z położoną pod nim u mężczyzn prostatą, a u kobiet z macicą, jajowodami i jajnikami. Na samym dole mieści się odbyt, czyli końcowa część przewodu pokarmowego.

KIEDY WYKONAĆ USG JAMY BRZUSZNEJ?

 • Dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej
 • Nudności i wymioty
 • Biegunki i wzdęcia brzucha
 • Znaczna utrata masy ciała o niewyjaśnionej przyczynie
 • Trudności z oddawaniem moczu
 • Krew w moczu
 • Krew w stolcu
 • Krwawienie z dróg rodnych
 • Urazy jamy brzusznej
 • Nieprawidłowości w badaniu palpacyjnym

JAK PRZEBIEGA USG JAMY BRZUSZNEJ?

USG jamy brzusznej odbywa się w pozycji leżącej, na plecach i z rękami ułożonymi wzdłuż tułowia. Pacjent kładzie się na kozetce i odsłania brzuch. W tym czasie lekarz nakłada na głowicę ultrasonografu specjalny żel, który ułatwia przewodzenie ultradźwięków. Następnie przykłada ją do brzucha i przesuwa w różnych kierunkach, aby uwidocznić struktury znajdujące się wewnątrz jamy brzusznej. W trakcie badania pacjent może zostać poproszony o zmianę pozycji (np. o położenie się na bok) lub nabranie powietrzna i wstrzymanie go na kilka chwil. Całe badanie trwa zaledwie kilkanaście minut i jest bezbolesne.

USG brzucha nie wymaga skomplikowanych przygotowań. Przed badaniem pacjent powinien zastosować się do kilku prostych zaleceń. Dzięki temu uzyskane w trakcie badania obrazy będą lepszej jakości, a lekarz będzie mógł dokonać dokładniejszej oceny badanych narządów. O czym należy więc pamiętać?

Pacjent z tendencją do wzdęć już na kilka dni przed badaniem powinien stosować lekkostrawną dietę oraz unikać pokarmów rozdymających, np. kapusty, grochu i fasoli, a także gazowanych napojów, tłustych mięs, sosów i smażonych potraw. Osoba ze skłonnością do zaparć najpóźniej 24 godziny przed badaniem dodatkowo powinna przyjąć leki przeczyszczające, aby opróżnić jelita (nie należy w tym celu wykonywać lewatywy). Rano w dniu badania pacjent nie powinien spożywać żadnych pokarmów, nie palić papierosów, nie pić kawy, ani nie żuć gumy. Jeśli badanie ma odbyć się w późniejszych godzinach, tj. po godzinie 14:00, to pacjent do godziny 8:00 może zjeść lekkostrawne śniadanie.

Jeśli USG ma uwzględniać ocenę miednicy mniejszej, z pęcherzem moczowym i narządami rodnymi, pacjent musi zgłosić się na nie z wypełnionym pęcherzem. W tym celu na ok. 1 godzinę przed badaniem powinien wypić 1- 1,5 litra niegazowanej wody i nie oddawać moczu aż do zakończenia badania.

UMÓW SIĘ NA USG JAMY BRZUSZNEJ

  ZAREZERWUJ TERMIN


  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 10 maja
  2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000) oraz
  otrzymywanie "informacji handlowych" w rozumieniu ustawy z dnia 18
  lipca 2002 r. (Dz.U. nr 144, poz.1204 z późn. zm.) o świadczeniu usług
  drogą elektroniczną.