Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Pierwsza pomoc: jak zatamować krwawienie z nosa?

Każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się krwawienie z nosa. Choć objaw ten może budzić niepokój, najczęściej nie stanowi poważnego problemu medycznego. Chyba, że trwa długo i prowadzi do dużej utraty krwi. Wtedy stwarza już poważne zagrożenie dla zdrowia i wymaga interwencji medycznej. Co może być przyczyną krwawienia z nosa? Jak je zatamować i kiedy udać się do specjalisty? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

jak zatamować krwawienie z nosa

Skąd bierze się krwawienie z nosa?

Zacznijmy od tego, że wnętrze nosa jest dość mocno unaczynione. Musi takie być, by pełnić swoje funkcje, czyli ocieplać, oczyszczać i nawilżać wdychane powietrze. Naczynia krwionośne w nosie są jednak bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Krwawienie z nosa może wystąpić u każdego bez względu na wiek. W przypadku dzieci może być efektem urazu doznanego np. w trakcie zabawy czy podczas zajęć z wf-u. U osób dorosłych krwawienie z nosa może nastąpić np. po przedawkowaniu leków rozrzedzających krew, a u seniorów na skutek nadciśnienia tętniczego. Czasem przyczyną jest zbyt suche powietrze. Przebywanie w klimatyzowanych, ogrzewanych pomieszczeniach wysusza błonę śluzową nosa, przez co staje się ona bardziej podatna na podrażniania, atak patogenów oraz właśnie krwawienie.

Do innych przyczyn krwawienia z nosa zaliczamy:

 • obecność ciała obcego w nosie
 • zakażenia górnych dróg oddechowych
 • nabyte lub wrodzone zaburzenia krzepliwości krwi
 • miażdżycę
 • małopłytkowość
 • hemofilię
 • skrzywienie przegrody nosowej
 • przegrzanie organizmu, np. w upalne dni
 • nadmierny wysiłek fizyczny
 • stres i związany z nim wzrost ciśnienia tętniczego
 • zaburzenia/zmiany hormonalne, np. w trakcie ciąży
 • kontakt z substancjami drażniącymi śluzówkę nosa
 • choroby nowotworowe – nosogardła, zatok oraz nosa, białaczka
 • niedobory witaminowe – przede witaminy K, która wpływa na proces krzepnięcia oraz witaminy C uszczelniającej i  wzmacniającej naczynia krwionośne

Czytaj też: Zapalenie zatok – prawdziwa zmora Polaków!

Jak zatamować krwawienie z nosa – krótki instruktarz

 1. Posadź krwawiącą osobę i pochyl jej głowę lekko do przodu, tak by krew wypływała na zewnątrz. Odchylenie głowy do tyłu spowoduje, że krew będzie spływać do gardła, a to może skutkować nawet zachłyśnięciem.
 2. Połóż zimny okład na nasadę nosa lub kark.
 3. Poproś krwawiącą osobę, aby palcami docisnęła skrzydełka nosa.
 4. Jeśli krwawienie z nosa jest ciągłe i trwa dłużej niż 10 – 20 minut, wezwij pogotowie ratunkowe.

Krwawienie z nosa – kiedy wezwać pogotowie?

W większości przypadków z krwawieniem z nosa jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Wystarczy, że zastosujemy się do powyższej instrukcji. Czasem jednak potrzebna jest pomoc medyczna. Należy ją wezwać, jeśli widzimy, że krwawienie nie ustaje, a osoba poszkodowana czuje, jak krew spływa jej do gardła. Objaw ten sugeruje tylne krwawienie z nosa, które jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne od przedniego. Ale co to właściwie oznacza?

Przednie i tylne krwawienie z nosa – na czym polega różnica?

Najczęściej krwawienie pochodzi z tzw. splotu Kiesselbacha, który umiejscowiony jest w przedniej części nosa. Takie krwawienie ustępuje zwykle samoistnie już po kilku minutach. Rzadziej mamy do czynienia z krwawieniem z tylnej części nosa, tj. ze splotu Woodruffa. Jest ono bardziej niebezpieczne i możemy nie zatamować go samodzielnie, dlatego konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem lub wezwanie pogotowania ratunkowego.

Krwawienie z nosa – kiedy potrzebna konsultacja laryngologiczna?

Przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy, że krwawienia z nosa powtarzają się. Wówczas można podejrzewać, że są one wynikiem jakiegoś schorzenia, np. miażdżycy, małopłytkowości, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepnięcia i wielu, wielu innych. Konsultacja laryngologiczna ma na celu ustalenie przyczyny powtarzających się krwawień. Laryngolog zacznie wizytę od zebrania dokładnego wywiadu medycznego. W trakcie rozmowy z pacjentem pyta go m.in. o: wiek, częstotliwość krwawień, zażywane leki, choroby współistniejące oraz sytuacje, w których krwawienia występują. Następnie bada wnętrze jamy nosowej przy pomocy specjalnych wzierników. W razie potrzeby może też skierować pacjenta na badania dodatkowe: badania krwi (również pod kątem krzepliwości), RTG twarzy i nosa czy endoskopię nosa.

Sposób leczenia zależy od przyczyny…

W leczeniu krwotoków z nosa stosuje się różne metody, w zależności od ich przyczyny. Mogą to być leki obkurczające i uszczelniające naczynia krwionośne, leki hormonalne, środki nawilżające śluzówkę nosa w postaci maści czy żeli donosowych albo tampony umieszczane w jamie nosowej (tamponada przednia) lub nosogardle (tamponada tylna). Uporczywe krwawienia z nosa tamuje się również za pomocą tzw. kauteryzacji, czyli metody polegającej na wypaleniu naczyń krwionośnych za pomocą specjalnego urządzenia grzewczego albo azotanu srebra. Jeśli przyczyną częstych krwawień z nosa jest skrzywiona przegroda nosowa, można wykonać zabieg chirurgiczny, który przywróci prawidłową anatomię nosa.

Zobacz też: Zapalenie krtani – czym jest i jak z nim walczyć?

Reasumując, krwawienie z nosa może mieć błahą przyczynę albo być objawem jakiejś choroby. Najczęściej jesteśmy w stanie sami je zatamować, ale zdarzają się przypadki, kiedy trzeba skorzystać z pomocy medycznej. Jeśli krwawienia z nosa powtarzają się, warto skonsultować się z laryngologiem.

Miewasz krwotoki z nosa? To może być objaw choroby! Nie czekaj, już dziś umów się na konsultację do poradni laryngologicznej holsäMED! Dysponujemy najnowocześniejszym unitem laryngologicznym, dzięki czemu badanie odbywa się w warunkach komfortowych dla pacjenta.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

  ZAREZERWUJ TERMIN:

  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.