Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Zapalenie krtani u dorosłych – czym jest i jak z nim walczyć?

Mierząca ok. 4-6 cm długości krtań jest częścią górnego odcinka układu oddechowego i leży pomiędzy gardłem a tchawicą. To dzięki niej jesteśmy w stanie wydawać dźwięki o różnej wysokości i natężeniu. Niestety krtań, tak jak i inne narządy w ciele człowieka, może być objęta stanem zapalnym. Co jest najczęstszą przyczyną zapalenia krtani? Jak objawia się ten stan i jak możemy go leczyć? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w artykule.

zapalenie krtani

Do czego służy krtań i jak jest zbudowana?

Krtań jest narządem o dość skomplikowanej budowie. Składa się z całego zespołu chrząstek, mięśni i więzadeł, które umożliwiają wydawanie dźwięków. Jedna z chrząstek to tzw. chrząstka tarczowata. Jej wyniosłość nazywamy u mężczyzn jabłkiem Adama. Tę charakterystyczną wypukłą strukturę na szyi mają oczywiście także kobiety, ale jest ona zdecydowanie mniej widoczna. Wejście do krtani ogranicza nagłośnia. Niżej położone są fałdy głosowe, potocznie zwane strunami głosowymi. Pomiędzy nimi znajduje się natomiast szpara głośni. Tak tworzy się trójkątna przestrzeń zwana głośnią. Fałdy głosowe mogą zbliżać lub oddalać się od siebie, odpowiednio otwierając lub przymykając szparę głośni. W zależności od tego, jak zbudowana jest krtań i jak mocno napinają się struny głosowe, a także z jaką prędkością wydychane powietrze przechodzi przez struny głosowe, możemy wydawać dźwięki o różnej wysokości, mniejszym lub większym natężeniu.

Zapalenie krtani – choroba o wielu przyczynach

Pod pojęciem „zapalenie krtani” kryje się tak naprawdę kilka różnych schorzeń. Każde z nich ma nieco inną przyczynę, inny przebieg i rokowania. Warto pamiętać, że choroby krtani mogą powodować poważne problemy z głosem, a nawet utrudniać oddychanie, stanowiąc tym samym zagrożenie życia. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. podgłośnowym zapaleniem krtani oraz nadgłośniowym zapaleniem krtani.

Podgłośniowe zapalenie krtani

Podgłośniowe zapalenie krtani, tzw. krup wirusowy, jest najczęściej występującym rodzajem zapalenia krtani. Wywołują je przede wszystkim wirusy grypy, paragrypy, adenowirusy oraz RSV. Do zachorowania dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym, z uwagi na sprzyjające warunki atmosferyczne. Podgłośniowe zapalenie krtani atakuje głównie dzieci w wieku od 1. do 6. lat, rzadziej niemowlęta poniżej 3. miesiąca i młodzież powyżej 15. roku życia. O 50% częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Pierwsze objawy są niewinne. Zaczyna się trwającym kilka dni katarem. Późnej dochodzi charakterystyczny „szczekający” kaszel i świst krtaniowy oraz chrypka. Przebieg krupu wirusowego jest zwykle dość łagodny. Ale nierozpoznany odpowiednio wcześnie, może być przyczyną poważnych duszności, zagrażających życiu chorego.

Zobacz też: Nieżyt nosa – przyczyny, sposoby leczenia

Nadgłośniowe zapalenie krtani (zapalenie nagłośni)

Zapalenie nagłośni przebiega zwykle gwałtowniej niż podgłośniowe zapalenie krtani. Przez to staje się dużo bardziej niebezpieczne. Jest to choroba o podłożu bakteryjnym wywoływana najczęściej przez bakterię Haemophilusinfluenzae typu B, a rzadziej także przez paciorkowce grupy A. Przy zapaleniu nagłośni najniebezpieczniejsze są zaburzenia oddychania, które pojawiają się nagle i niespodziewanie. Ze względu na silne duszności jakie wywołuje niemal zawsze wymaga się pilnej interwencji medycznej.

Zapalenie krtani – stan ostry lub przewlekły

Objawy zapalenia krtani mogą utrzymywać się do 3 tygodni lub dłużej. W pierwszym przypadku mówimy o tzw. postaci ostrej, w drugim o przewlekłym zapaleniu krtani. Choroba może przejść w stan przewlekły u osób, które na co dzień nadwyrężają głos, a więc np. nauczycieli. Kolejną przyczyną może być brak leczenia ostrego zapalenia krtani.

Chrypka, kaszel, duszności – objawy zapalenia krtani

Początkowe objawy zapalenia krtani są zwykle dość niewinne i przypominają przeziębienie. W kolejnych dniach dochodzą inne symptomy – chrypka, suchy „szczekający, kaszel oraz świszczący oddech (stridor). Dodatkowo może pojawić się gorączka, ale nie jest to objaw występujący zawsze. Zmiana barwy głosu na bardziej szorstki i matowy wynika z obrzęku strun głosowych, przez które powietrze nie może się przecisnąć i przepływa bardziej chaotycznie.

Jak już wspomnieliśmy, zapalenie bakteryjne przebiega dużo gwałtowniej od wirusowego. Oprócz chrypki i kaszlu mogą pojawić się duszności i problemy z oddychaniem, które będą wymagały natychmiastowej interwencji medycznej.

Kto jest najbardziej narażony na zapalenie krtani?

Przede wszystkim najmłodsi, czyli dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Niedojrzały jeszcze układ odpornościowy dziecka nie radzi sobie bowiem z wnikającymi do organizmu patogenami. Przyczyna tkwi także w odmiennej budowie anatomicznej samej krtani oraz jej nieco innym położeniu. Światło krtani małego dziecka jest węższe, przez co nawet delikatny obrzęk może spowodować poważne problemy z oddychaniem.

Ryzyko wystąpienia zapalenia krtani wzrasta również pod wpływem takich czynników, jak alkohol, dym papierosowy czy niektóre substancje chemiczne. Choroba może rozwinąć się u osób z przerośniętym migdałkiem albo intubowanych. Wreszcie do choroby predysponują niektóre zawody, przede wszystkim te wymagającej ciągłej pracy głosem. W grupie ryzyka znajdują się więc nauczyciele, lektorzy, konferansjerzy, piosenkarze czy śpiewacy operowi.

Czytaj też: Chrrr…chrrr…Chrapanie – jak się go pozbyć?

Jak leczy się zapalenie krtani?

Zapalenie krtani diagnozuje lekarz rodzinny lub laryngolog. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie zgłaszanych przez pacjenta objawów, ewentualnie wyników badań mikrobiologicznych, które określają typ obecnego w organizmie patogenu. Następnie lekarz proponuje leczenie – objawowe, jeśli zapalenie ma charakter wirusowy, lub antybiotykoterapię, jeśli jest to infekcja bakteryjna.

Podsumowując, krtań jest narządem bez którego nie moglibyśmy swobodnie oddychać i wydawać dźwięków. Niestety tak jak każdy inny narząd w ciele człowieka, krtań także choruje. Zapalenie krtani może mieć podłoże zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Najczęściej dotyka małych dzieci, a także nauczycieli i wszystkich osób pracujących głosem. Nieleczone, zwłaszcza bakteryjne, może być przyczyną poważnych problemów z oddychaniem, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować.

Męczy Cię kaszel? Masz chrypkę i świszczący oddech? To mogą być objawy zapalenia krtani. Nie czekaj aż choroba bardziej się rozwinie. Już teraz skorzystaj z porady naszych specjalistów w poradni laryngologicznej holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.