Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Zapalenie zatok – prawdziwa zmora Polaków!

Zatkany nos, ból twarzy przy pochylaniu, pogorszenie węchu i gorączka. To najczęstsze objawy zapalenia zatok – prawdziwej zmory Polaków w okresie jesienno-zimowym. Co trzeci z nas przynajmniej raz w życiu przechodzi ostre zapalenie zatok. Jak sobie z nim radzić?

zapalenie zatok

Do czego potrzebne nam zatoki?

Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem i wyścielone błoną śluzową przestrzenie położone po obu stronach nosa oraz oczu. Pełnią w organizmie człowieka rozmaite funkcje. Ogrzewają, nawilżają i oczyszczają powietrze, które wdychamy. Sprawiają też, że nasza czaszka jest lżejsza i bardziej odporna na urazy. Zatoki działają również niczym naturalne rezonatory akustyczne, sprawiając, że nasz głos jest donoślejszy. Co ciekawe, tych zatok w organizmie mamy całkiem sporo. Możemy bowiem wyróżnić zatokę czołową, klinową, sitową oraz zatokę szczękową. W połączeniu tworzą one kompleks ujściowo-przewodowy, który zapewnia ich sprawną wentylacje. Niestety o zaburzenie działania tego kompleksu nietrudno.

Skąd się bierze zapalenie zatok?

Zapalenie zatok wiąże się ze stanem zapalnym i obrzękiem śluzówki wyścielającej zatoki. Praktycznie zawsze będzie mu towarzyszyć zapalenie błony śluzowej nosa. Gdy wdychamy powietrze, do jamy nosa oraz zatok przynosowych dostają się zanieczyszczenia (kurz, pył, dym) oraz różnego rodzaju patogeny (wirusy, bakterie i grzyby). Nasz organizm posiada naturalne mechanizmy zapobiegające ich wnikaniu. Czasem jednak i one zawodzą.

Aby zatoki mogły działać sprawnie, produkowana przez błonę śluzową wydzielina musi z nich swobodnie odpływać do jamy nosa. Przez jamę nosa do zatok powinno z kolei cały czas przepływać świeże powietrze. Jeśli wystąpi jakikolwiek czynnik, który ten odpływ uniemożliwi, zatoki zaczynają chorować.

Zapalenie zatok często jest efektem przebytego wcześniej przeziębienia. Może być również spowodowane wadami anatomicznymi (np. skrzywioną przegrodą nosową), polipami nosa, alergenami, zanieczyszczeniem powietrza, paleniem papierosów (również biernym), zaburzeniami hormonalnymi, niedoborami odporności oraz przewlekłymi chorobami dróg oddechowych, np. przewlekłym zapaleniem oskrzeli, astmą oskrzelową czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Sprzyjać zapaleniu zatok będzie również nurkowanie, lot samolotem (uraz ciśnieniowy), próchnica oraz wszelkiego rodzaju stany zapalne w obrębie uzębienia. Ten ostatni czynnik jest szczególnie ważny, niestety często o nim zapominamy.

Przeczytaj również: Nieżyt nosa – przyczyny, sposoby leczenia

Ostre czy przewlekłe zapalenie zatok – jak je odróżnić?

Istnieją dwa rodzaje zapalenia zatok – ostre i przewlekłe. Tym, co je różni jest przede wszystkim długość trwania objawów. Ostre zapalenie zatok utrzymuje się zwykle krócej niż 12 tygodni. Jeśli dolegliwości trwają poniżej 5 dni, to przyjmuje się, że zapalenie zatok ma podłoże wirusowe. Jeśli po upływie 5 dni objawy nasilają się zamiast ustępować, to prawdopodobnie mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem zatok. Gdy objawy trwają więcej niż 12 tygodni, to możemy już mówić o przewlekłym zapaleniu zatok.

Zapalenie zatok czy zwykły katar – jakie objawy świadczą o chorych zatokach?

Zapaleniu zatok towarzyszy wiele objawów. Oczywiście nie wszystkie muszą być obecne, aby laryngolog mógł potwierdzić diagnozę. Najważniejszym kryterium rozpoznania jest ich nasilenie. Do objawów, po których możemy rozpoznać zapalenie zatok zaliczają się: rozpierający ból twarzy, zwłaszcza przy pochylaniu się, upośledzenie drożności nosa (zatkanie nosa), wyciek śluzowo-ropnej wydzieliny z nosa, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, ból głowy, zmęczenie, nieprzyjemny zapach z ust, ból zębopochodny, ból ucha, kaszel i gorączka (przy ostrym zapaleniu zatok).

Masz problemy z zatokami? Pomoże laryngolog

Przeprowadzi on badanie laryngologiczne oraz bardzo dokładny wywiad. Lekarz stawia diagnozę na podstawie obrazu klinicznego, czyli inaczej mówiąc, występujących u chorego objawów. Standardem w diagnostyce przewlekłego zapalenia zatok jest również tomografia komputerowa, która potrafi wykryć wiele nieprawidłowości w obrębie zatok. Coraz rzadziej stosuje się natomiast zdjęcia RTG.

Jak leczy się zapalenie zatok?

Początkowo chore zatoki leczy się objawowo. Przy ostrej infekcji zatok lekarz może zalecić przepłukiwanie nosa solą fizjologiczną i przepisać leki obkurczające śluzówkę nosa. W razie silnego bólu głowy, twarzy i podwyższonej temperatury stosuje się oczywiście środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jednym z domowych sposobów na zapalenie zatok przynosowych są inhalacje z użyciem olejków eterycznych. Kilka kropel takiego olejku wystarczy wlać do miski z ciepłą wodą, a następnie wdychać opary. Przewlekłe zapalenie zatok leczy się również sterydami donosowymi, które działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo na błonę śluzową nosa. Chory stosuje je od 4 do 6 tygodni. Zapalenie zatok o podłożu bakteryjnym leczy się natomiast antybiotykami. Kuracja antybiotykowa trwa zwykle od 7 do 14 dni. Wszystkie te działania mają na celu usunięcie stanu zapalnego oraz udrożnienie naturalnych ujść zatok.

W leczeniu stanów ostrych nadal stosuje się punkcję zatok, najczęściej poprzedzoną zdjęciem rentgenowskim, które uwidacznia poziom płynu w zatokach. W bardzo zaawansowanych przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektu, sięga się po metody chirurgiczne, w tym endoskopię nosa i zatok przynosowych. Obecnie coraz częściej do udrażniania zatok wykorzystuje się także cewnikowanie endoskopowe, zwane balonikowaniem. Polega ono na tym, że do ujścia zatok wprowadza się specjalny balonik i wypełnia płynem, co powoduje wypłukanie z nich nieprawidłowej wydzieliny. Następnie cewnik z balonikiem są usuwane.W ten sposób udaje się trwale udrożnić zatoki.

Od dłuższego czasu męczysz się z powodu zapalenia zatok?
Umów się na konsultację do poradni laryngologicznej holsäMED i uzyskaj fachową pomoc!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.