Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Zaleganie woskowiny usznej – jak prawidłowo czyścić uszy?

Niewielka ilość woskowiny usznej zawsze powinna znajdować się w przewodach słuchowych. Niestety mamy tendencję do nadmiernego czyszczenia uszu. Co więcej, wielu z nas robi to źle, wpychając do przewodów słuchowych patyczki kosmetyczne. W ten sposób możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jak zatem prawidłowo czyścić uszy i pozbyć się nadmiaru zalegającej woskowiny? Oto kilka praktycznych wskazówek.

jak prawidłowo czyścić uszy

Po co ucho wytwarza woskowinę?

Woskowina uszna jest naturalną substancją wytwarzaną przez gruczoły łojowe. Choć wygląda mało estetycznie, pełni wiele ważnych funkcji. Dzięki woskowinie usznej przewód słuchowy jest odpowiednio nawilżany i oczyszczany. Woskowina chroni także nasze ucho przed bakteriami, grzybami, kurzem i zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, a także przed przedostaniem się do niego ciał obcych. W kanale słuchowym zawsze powinno się więc znajdować trochę woskowiny. Choć może nam się to wydawać niewiarygodne, ale ucho nigdy nie powinno być idealnie czyste. Z drugiej strony nie możemy doprowadzić do sytuacji odwrotnej, czyli zatkania przewodu słuchowego nadmiarem woskowiny usznej.

Ucho może produkować więcej wosku, gdy jest narażone na kontakt z kurzem lub pyłem. Dlatego też np. pracownicy budowy czy osoby zawodowo zajmujące się remontami, częściej mają problem nadmiarem żółtawej wydzieliny w uszach. Podobnie jak osoby noszące małe aparaty wewnątrzuszne. Ucho zachowuje się wówczas tak, jakby miało w sobie ciało obce. Próbując się go pozbyć, produkuje większe ilości woskowiny.

Dlaczego nie powinniśmy przesadnie czyścić uszu?

Ucho nieustannie pozbawiane warstwy nawilżającej będzie się bronić przed przesuszeniem. W jaki sposób? Produkując coraz więcej i więcej woskowiny. Trzeba pamiętać, że sucha skóra łuszczy się i swędzi. Dlatego osoby, które zbyt często czyszczą uszy mają problem z uczuciem ciągłego świądu. Aby sobie pomóc, wkładają więc do ucha różne przedmioty, przeważnie są to nieszczęsne patyczki kosmetyczne…

Patyczki kosmetyczne – prawdopodobnie używasz ich źle!

Być może to Cię zaskoczy, ale patyczki kosmetyczne wcale nie służą do higieny przewodów słuchowych. Możemy nimi wyczyścić jedynie zagłębienia w małżowinie usznej. Patyczki kosmetyczne doskonale nadają się również do poprawiania makijażu, demakijażu czy aplikacji niektórych kosmetyków. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy jednak wkładać ich do uszu. W ten sposób nie usuwamy nadmiaru woskowiny, a jedynie upychamy ją i przesuwamy w głąb kanału. W efekcie powstaje czop woskowiny, który zatyka przewód słuchowy. Zaczynamy gorzej słyszeć, mamy szumy uszne, doskwiera nam świąd i uczucie pełności w uchu. Zatkanie przewodu słuchowego korkiem z woskowiny nie jest jednak najpoważniejszą konsekwencją stosowania patyczków. Używając ich, ryzykujemy perforacją błony bębenkowej. Uraz ten może skutkować niedosłuchem i wymagać leczenia operacyjnego.

Nawet jeśli nie dojdzie do uszkodzenia bębenka, to wysuszona skóra przewodu słuchowego będzie bardziej podatna na pękanie. Najdelikatniejszy ucisk może wówczas doprowadzić do powstania rany, w której rozwinie się infekcja.

Przeczytaj też: Szszszsz…Co robić, gdy szumi w uszach?

Uszy czyść tylko za pomocą sprawdzonych preparatów
Rynek farmaceutyczny oferuje całą gamę przeróżnych preparatów do usuwania nadmiaru woskowiny usznej. Mają one najczęściej formę spreyu i są wyposażone w specjalny aplikator. Wsuwa się go do ucha, naciska pompkę dozownika i w ten sposób preparat dostaje się do przewodu słuchowego. Zawarte w nim składniki (najczęściej oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej jojoba, parafina) rozpuszczają woskowinę uszną, która następnie sama wypływa z ucha.

Płukanie uszu u laryngologa

Jeśli apteczne preparaty do czyszczenia uszu nie pomogą, powinniśmy udać się do laryngologa na profesjonalne czyszczenie uszu. Zabieg polega na bardzo powolnym wtłaczaniu do ucha niewielkiej ilości wody przy pomocy przeznaczonej do tego strzykawki. W trakcie płukania woda ze strzykawki wraz z woskowiną uszną odpływa do naczynia podłożonego pod ucho. Zabieg jest bezbolesny i trwa zaledwie krótką chwilę. Zawsze powinien być poprzedzony badaniem otoskopowym.

Ciekawy artykuł: Co proszę? Możesz powtórzyć? Gdy słuch zawodzi…

Reasumując, czyszczenie uszu jest bardzo ważnym elementem higieny. Jednak trzeba to robić prawidłowo. W przeciwnym razie możemy sobie zaszkodzić. Woskowiny usznej nigdy nie należy usuwać patyczkiem kosmetycznym. Służą do tego specjalne preparaty na bazie olejów. W razie potrzeby możemy też udać się do laryngologa na profesjonalne czyszczenie uszu.

Doskwiera Ci uczucie zatkanego lub przepełnionego ucha? A może zauważyłeś/aś, że ostatnio gorzej słyszysz? Przyczyną może być zalegająca woskowina. Już dziś umów się do poradni laryngologicznej holsäMED na profesjonalne płukanie ucha.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.