Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Rozejście spojenia łonowego w ciąży i po porodzie

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, choć nie zawsze przyjemny i beztroski. Poranne mdłości, wymioty, ciągłe wizyty w toalecie i ta potworna zgaga. Samopoczucie przyszłej mamy dodatkowo może się pogorszyć rozejście spojenia łonowego. Co to za przypadłość? Jak się ją diagnozuje i leczy? I dlaczego rozejście spojenia łonowego dotyczy głównie kobiet w ciąży? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

Kobieta w ciąży siedząca na kanapie cierpiąca z powodu rozejście spojenia łonowego

Spis treści:

Czym jest i gdzie leży spojenie łonowe?
Rozejście spojenia łonowego nie zawsze musi być związane z ciążą
Wszystko przez rozluźniające działanie relaksyny….
Przyczyn rozejścia spojenia łonowego w ciąży może być wiele!
Po czym poznać, że doszło do rozejścia spojenia łonowego?
Diagnostyka rozejścia spojenia łonowego
Fizjoterapia to podstawa – metody leczenia rozejścia spojenia łonowego
Podsumowanie

Czym jest i gdzie leży spojenie łonowe?

Spojenie łonowe stanowi integralną część miednicy, która łączy ze sobą dwie kości łonowe. Kości te stykają się za pomocą tkanki chrzęstnej włóknistej. Spojenie łonowe leży w dolnej części podbrzusza, bezpośrednio nad wzgórkiem łonowym. Choć występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, to paniom przysparza więcej problemów. Kości łonowe mogą się bowiem rozsunąć, powodując ból i inne uciążliwe objawy. Dlaczego tak się dzieje?

Rozejście spojenia łonowego nie zawsze musi być związane z ciążą

Do rozejścia się spojenia łonowego u osób młodych może dojść na skutek urazu powstałego np. w trakcie wypadku komunikacyjnego czy upadku z dużej wysokości. Wtedy oprócz rozejścia kości łonowych, mamy najczęściej do czynienia również ze złamaniami innych części miednicy. W przypadku osób starszych nie potrzeba już tak dużego nakładu sił, wystarczy niewielki uraz albo upadek z wysokości własnej, aby w obrębie kości miednicy doszło do uszkodzenia.

Wszystko przez rozluźniające działanie relaksyny….

Spojenie łonowe może rozejść się u kobiety w każdym wieku, jednak najczęściej przypadłość ta dotyczy kobiet w drugim – trzecim trymestrze ciąży oraz po porodzie. Winę za to ponosi hormon o przyjemnie brzmiącej nazwie – relaksyna. Powoduje on, że ścięgna i więzadła ulegają rozluźnieniu. Jest to zjawisko fizjologiczne, które ma przygotować kobietę do porodu oraz ułatwić dziecku przejście przez kanał rodny. Rozejście spojenia łonowego w czasie ciąży jest więc czymś zupełnie naturalnym, jednak pod warunkiem, że nie przekroczy 10 mm. Gdy jest większe, pojawia się problem.

Przyczyn rozejścia spojenia łonowego w ciąży może być wiele!

Relaksyna działa rozluźniająco na więzadła jeszcze przez ok. pół roku po porodzie, dlatego do rozejścia spojenia łonowego może dojść w momencie, gdy dziecko będzie już na świecie.

Sprzyjać mu będzie również:

  • duża masa urodzeniowa i wystąpienie dysproporcji pomiędzy główką dziecka a średnicą kanału rodnego;
  • zbyt szybkie schodzenie główki dziecka do kanału rodnego;
  • poród wymagający użycia instrumentów operacyjnych, np. kleszczy położniczych (tzw. poród kleszczowy).

Czytaj też: Niedawno urodziłaś? Dowiedz się jak wrócić do formy!

Po czym poznać, że doszło do rozejścia spojenia łonowego?

Kobiety w ciąży, u których doszło do rozejścia spojenia łonowego skarżą się przede wszystkim na:

  • ból – ostry, przeszywający, utrudniający chodzenie i codzienną aktywność, nierzadko promieniuje on do pachwin, bioder i kości krzyżowej.
  • trudności w poruszaniu się – przy rozejściu spojenia łonowego stawy biodrowe często tracą też swoją ruchomość. Kobieta chodzi więc powoli, na wyprostowanych nogach, z trudem wspina się po schodach, schyla i podnosi cięższe przedmioty.

młoda kobieta w ciąży cierpiąca na ból brzucha z powodu rozejścia spojenia łonowego

Diagnostyka rozejścia spojenia łonowego

Jak w przypadku większości schorzeń, także i przy podejrzeniu rozejścia spojenia łonowego diagnostykę otwiera szczegółowy wywiad medyczny dotyczący występujących objawów. Następnie lekarz przechodzi do oceny postawy ciała pacjentki podczas stania i chodzenia. W tym celu wykonuje różne testy diagnostyczne:

  • test stania na jednej nodze,
  • test ruchomości spojenia łonowego,
  • test czynny – spacerowy czy test rozwarcia stawów krzyżowo-biodrowych.

Innym narzędziem diagnostycznym umożliwiającym rozpoznanie może być badanie USG. U kobiet z rozejściem spojenia łonowego w obrazie ultrasonograficznym widoczna jest charakterystyczna przestrzeń między kośćmi łonowymi.

Fizjoterapia to podstawa – metody leczenia rozejścia spojenia łonowego

Najważniejszą formą terapii przy rozejściu spojenia łonowego w czasie ciąży i połogu jest kinezyterapia, czyli ćwiczenia ruchowe. Dobiera je fizjoterapeuta na podstawie indywidualnych potrzeb i możliwości ciężarnej. Ćwiczenia te mają na celu przywrócić prawidłową postawę ciała i ustabilizować miednicę. Nie powinny być bolesne i wymagać od kobiety wykonywania ruchów o zbyt dużym zakresie. W fizjoterapii kobiet w ciąży z rozejściem spojenia łonowego nie zaleca się takich ćwiczeń, jak nożyce poziome, ćwiczenia z użyciem stepu czy przysiadów ze sztangą, ponieważ mogą one być zbyt obciążające. Niewskazane są również ćwiczenia z odwodzeniem kończyn dolnych i rozciąganiem mięśni przywodzących. A co może pomóc? Robienie tzw. „mostków”, „chodzenie na pośladkach”, ćwiczenia na piłce w pozycji siedzącej oraz basen. W ciąży i połogu ogromne znaczenie mają również ćwiczenia mięśni dna miednicy, choć tak naprawdę trenować te partie mięśni powinny wszystkie kobiety bez względu na to, czy spodziewają się dziecka, czy nie.

Przy rozejściu spojenia łonowego doskonale sprawdza się też kinesiotaping, czyli technika naklejania na skórę specjalnych, kolorowych taśm z elastycznego tworzywa. Naklejenie taśmy powoduje, że między skórą a tkanką podskórną tworzy się przestrzeń, która zapewnia lepszą cyrkulację limfy i normalizuje napięcia mięśniowo-powięziowe. Tym sposobem tape działa zarówno przeciwbólowo jak i przeciwobrzękowo.

Zobacz też: Fizjoterapia uroginekologiczna – dla kobiet w ciąży i po porodzie

Reasumując, rozejście spojenia łonowego jest naturalnym zjawiskiem towarzyszącym ciąży, jednak pod warunkiem, że kości łonowe nie rozsuną się bardziej niż na 10 mm. Wówczas mówimy już o patologii. Rozejście spojenia łonowego to bolesna przypadłość, którą na szczęście można leczyć. Podstawową formą terapii są ćwiczenia ruchowe dobrane przez fizjoterapeutę.

Źródła:

  1. M. Weremczuk: Postępowanie fizjoterapeutyczne u kobiet z rozejściem spojenia łonowego podczas ciąży i połogu,”Rehabilitacja w Praktyce”,2019, s.42-50.

 

Autor: Redakcja holsäMED.
Data ostatniej aktualizacji: 05.07.2023

Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Lekarz stwierdził u Ciebie rozejście spojenia łonowego? Ból utrudnia Ci chodzenie i codzienną aktywność? Wiemy jak Ci pomóc! Już teraz zarezerwuj termin konsultacji z fizjoterapeutką uroginekologiczną w centrum medycznym holsäMED!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.