Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Zadbaj o stopy latem, pozbądź się grzybicy paznokci!

Przez znaczną część roku ukrywamy nasze stopy w pełnym obuwiu. To powoduje, że nie zwracamy uwagi na rozwijającą się u nas grzybicę paznokci. O problemie przypominamy sobie zwykle dopiero wtedy, gdy zaczyna robić się ciepło i przychodzi czas na założenie letniego obuwia. Grzybica paznokci nie tylko nieładnie wygląda, ale też zagraża naszemu zdrowiu. Jak się objawia? Jak ją leczyć, by podczas urlopu cieszyć się widokiem pięknych stóp? Sprawdź!

grzybica stóp

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci (onychomikoza) jest chorobą przewlekłą, w dodatku taką, która lubi nawracać i której ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Grzyby najczęściej atakują paznokcie u stóp, jednak czasem choroba rozwija się także w obrębie paznokci u rąk. Za grzybicę paznokci w 80% przypadków odpowiadają dermatofity, w ok. 20% przypadków drożdżaki, a 6% grzyby pleśniowe. Mogą one zaatakować jeden paznokieć lub kilka jednocześnie. Co ważne, grzybica paznokci jest chorobą zakaźną. Stanowi więc zagrożenie nie tylko dla osoby chorej, ale również dla osób z jej otoczenia.

Grzybica paznokci – istotny problem społeczny!

Onychomikoza stanowi ok. 50% wszystkich schorzeń w obrębie paznokci. W Polsce to ok. 10% wszystkich pacjentów zgłaszających się do dermatologów. Statystyki te i tak mogą być mocno zaniżone, ponieważ wiele osób dotkniętych grzybicą paznokci, nie udaje się ze swoim problemem do lekarza.

Jak wygląda paznokieć z grzybicą?

Zmiany grzybiczne w obrębie płytki paznokciowej mają charakter przebarwień. Paznokieć powoli zmienia kolor na żółto-brązowy, mleczno-żółty lub zielono-brązowy. Z czasem jego powierzchnia staje się też bardziej pogrubiona, pofałdowana i zmatowiona. Paznokieć zmienia także swój kształt, staje się kruchy i bardziej podatny na złamania.

Niektórzy bardziej narażeni niż inni…

Istnieją pewne czynniki, które będą predysponowały do rozwoju grzybicy paznokci. Są to m.in.:

  • Podeszły wiek (z uwagi na upośledzenie krążenia krwi w obrębie kończyn oraz wolniejszy wzrost płytki paznokciowej);
  • Płeć męska;
  • Choroby towarzyszące: cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne;
  • Czynniki jatrogenne;
  • Nadmierna potliwość i suchość skóry;
  • Choroby skóry: łuszczyca, liszaj płaski;
  • Częste korzystanie z kąpielisk publicznych (basenów, saun) czy hotelowych łazienek;
  • Częste urazy skóry lub paznokci;
  • Noszenie obuwia ze sztucznego tworzywa oraz skarpetek nieprzepuszczających powietrze;
  • Stosowanie niektórych leków: antybiotyków, cytostatyków.

Podejrzewasz u siebie grzybicę paznokci? Idź do dermatologa lub podologa…

W trakcie wizyty specjalista ocenia stan paznokci oraz zleca odpowiednie badania w celu potwierdzenia diagnozy. Grzybicę paznokci rozpoznaje się za pomocą dwóch testów:

  • Testu paskowego – czyli stosunkowo nowej metody diagnostycznej pozwalającej na podstawie wyskrobin spod paznokcia zidentyfikować czynnik odpowiedzialny za zmiany w obrębie płytki paznokciowej.
  • Mykologii – czyli badania laboratoryjnego, w którym wycinek bądź wyskrobiny spod paznokcia są analizowane pod kątem rodzaju grzyba odpowiedzialnego za infekcję.

Grzybicę paznokci leczy się na kilka sposobów…

Sposób leczenia grzybicy paznokci zależy od stopnia zaawansowania choroby. Stosuje się leki miejscowe, preparaty doustne, a w ciężkich przypadkach nawet leczenie chirurgiczne. Leczenie miejscowe polega na aplikowaniu na zakażoną grzybem powierzchnię płytki paznokciowej leku w postaci lakieru, maści, kremu czy żelu. Co zawiera taki preparat? Najczęściej amorolfinę, cyklopiroks, mikonazol, chlormidazol lub bifozanol. Najlepsze efekty daje jednak leczenie skojarzone, łącząca środki o działaniu miejscowym z doustną farmakoterapią.

Terbinafina – skuteczniejsza niż inne leki

Badania kliniczne pokazują, że wśród leków przeciwgrzybicznych najwyższą skuteczność ma obecnie terbinafina. Preparat ten jest powszechnie stosowany w leczeniu różnorodnych form grzybicy, tj. grzybicy skóry gładkiej i owłosionej, grzybicy stóp, w łupież pstrym, drożdżycy skóry, a także właśnie w leczeniu grzybicy paznokci. Co więcej lek ten wchłania się szybko i nie reaguje z innymi lekami. Preparat jest dostępny w formie doustnych tabletek, kremów, żeli czy areozolu.

Warto pamiętać, że leczenie grzybicy paznokci jest długotrwałe i może trwać od 3 miesięcy nawet do roku. Efekty leczenia zależą bowiem od zaawansowania choroby i systematyczności samego pacjenta w zażywaniu leków. Nie bez znaczenia jest także fakt, że paznokcie, zwłaszcza te u stóp, rosną dość powoli.

Podsumowując, grzybica paznokci, jak sama nazwa wskazuje, jest chorobą powodowaną przez grzyby. Zmiany, które wywołuje nie tylko nie wyglądają ładnie, ale również stanowią zagrożenie dla zdrowia i mogą poważnie uszkodzić płytkę paznokciową. Dlatego grzybicy paznokci nie należy bagatelizować. Jej leczeniem zajmują się dermatolodzy oraz podolodzy, a terapia polega na przyjmowaniu leków przeciwgrzybiczych w formie tabletek lub preparatów do stosowania miejscowego.

Podejrzewasz u siebie grzybicę paznokci? Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Już teraz umów się na konsultację z dermatologiem lub podologiem holsäMED w celu potwierdzenia diagnozy.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.