Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Masz nogi jak z waty? To może być stenoza kanału kręgowego

Po przejściu kilkuset metrów nogi odmawiają Ci posłuszeństwa? Czujesz, jakby były z waty? To mogą być objawy zwężenia kanału kręgowego (stenozy), czyli tego miejsca w obrębie kręgosłupa, gdzie znajduje się rdzeń kręgowy. Na skutek zwężenia kanału kręgowego rdzeń jest bez przerwy uciskany, co powoduje ból i utrudnia chodzenie. Dlaczego w ogóle dochodzi do stenozy? Jak diagnozuje się i leczy to schorzenie? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

stenoza kanału kręgowego

Stenoza to efekt procesu zwyrodnieniowego

Stenoza powoduje, że struktury nerwowe położone w kanale kręgowym są za bardzo ściśnięte i przez to nie mogą normalnie funkcjonować. Kanał kręgowy stanowi przestrzeń dla rdzenia kręgowego, którą tworzy kilka elementów, m.in.: trzony kręgów, krążki międzykręgowe, stawy międzykręgowe i więzadła. Struktury te, jak zresztą wszystkie struktury ludzkiego ciała, zużywają się z biegiem lat. Kręgi i krążki międzykręgowe zmieniają kształt, a na skutek postępującego obrzęku zwiększają także swoją objętość. Tym sposobem światło kanału kręgowego staje się coraz węższe, nie pozostawiając zbyt wiele miejsca dla przebiegających tamtędy nerwów i rdzenia kręgowego. Poza postępującym procesem zwyrodnieniowym jedną z możliwych przyczyn stenozy może być także kręgozmyk, czyli stan, w którym krąg położony wyżej przesuwa się ku przodowi w stosunku do kręgu położonego niżej. Inną przyczyną może być dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego, w której dochodzi do przesunięcia się jądra miażdżystego (galaretowatej substancji znajdującej się w centralnej części krążka) względem trzonu kręgów.

Stenoza najczęściej dotyka seniorów

Ze stenozą kanału kręgowego najczęściej zmagają się osoby w podeszłym wieku, u których proces zwyrodnieniowy kręgosłupa rozwija się już od dłuższego czasu, jest nieprawidłowo leczony, nie leczony w ogóle lub leczenie zostało wdrożone za późno. U niektórych osób, ze względu na indywidualne predyspozycje, proces zwyrodnieniowy kręgosłupa postępuje szybciej niż u innych. Osoby te także będą bardziej narażone na zwężenie kanału kręgowego.

Czytaj też: Gdy wypadnie dysk – czyli wszystko, co warto wiedzieć o dyskopatii

Trudności z chodzeniem – podstawowy objaw stenozy

W medycynie taki objaw nazywamy chromaniem neurogennym. Chory traci możliwość swobodnego poruszania się. Już po zrobieniu kilkuset, czasem kilkudziesięciu metrów odczuwa ból w dolnej części pleców oraz nóg. Stają się one jak z waty, słabną. Aby móc iść dalej, chory musi więc na chwilę przystanąć i odpocząć. Dodatkowo mogą pojawić się także dolegliwości typowe dla zwyrodnienia kręgosłupa:

  • ból
  • ograniczenie ruchomości kręgosłupa
  • drętwienie nóg
  • rwa kulszowa

Wszystkie te objawy są wynikiem ucisku struktur nerwowych (nerwów, rdzenia kręgowego) położonych w kanale kręgowym, przez zwyrodniałe elementy kręgosłupa.

Kręgosłup daje się we znaki? Udaj się do specjalisty!

Najlepiej ortopedy lub neurologa, którzy na postawie wywiadu medycznego i wyników badań obrazowych ocenią stan kręgosłupa. W diagnostyce stenozy wykorzystuje się zarówno tomografię komputerową, jak i rezonans magnetyczny. Dopiero te badania są w stanie pokazać stopień zwężenia kanału kręgowego oraz ustalić czy problem dotyczy jednego poziomu kręgosłupa czy np. kilku poziomów (stenoza wielopoziomowa). Po dokładnej ocenie kondycji kręgosłupa lekarz proponuje choremu najskuteczniejszą metodę leczenia.

Stenoza kanalu kręgowego – czy leczenie zachowawcze wystarczy?

Niestety nie zawsze! Jeśli objawy zwężenia kanału kręgowego są bardzo delikatne i nie uniemożliwiają choremu codziennego funkcjonowania, ćwiczenia ruchowe (kinezyterapia) oraz niektóre zabiegi z zakresu medycyny fizykalnej rzeczywiście mogą pomóc, tzn. w jakimś stopniu zwiększyć komfort pacjenta i poprawić jego codzienne funkcjonowanie. Z reguły pacjenci zgłaszają się jednak do lekarza w momencie, kiedy na leczenie objawowe jest już zdecydowanie za późno. Wówczas jedyną metodą, która może przynieść ulgę jest operacja. Najczęściej polega ona na usunięciu struktur zwężających światło kanału kręgowego oraz wszczepieniu specjalnych implantów usztywniających dany odcinek kręgosłupa.

Ciekawy artykuł: Ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa – przyczyny, leczenie

Podsumowując, stenoza to zwężenie światła kanału kręgowego, czyli miejsca, w którym położone są struktury nerwowe. Osoba dotknięta stenozą nie może swobodnie się poruszać oraz skarży się na bóle dolnego odcinka kręgosłupa. Za stenozę odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe różnych elementów kręgosłupa oraz kręgozmyk. Leczenie zachowawcze (objawowe) rzadko przynosi długotrwałą poprawę, dlatego najczęściej konieczna jest operacja.

Przez problemy z kręgosłupem nie jesteś w stanie pokonać nawet najmniejszego dystansu? Objaw ten może świadczyć o stenozie. Nie bagatelizuj problemu! Już dziś umów się na konsultację ortopedyczną do centrum medycznego holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.