Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa – przyczyny, leczenie

Statystycznie nawet 80% naszego społeczeństwa przynajmniej raz w życiu doświadczyło bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to już problem cywilizacyjny.

ból kręgosłupa lędźwiowego leczenie katowice

Na bóle dolnego odcinka kręgosłupa skarżą się praktycznie wszyscy – ludzie młodzi, osoby w średnim wieku oraz seniorzy. Co jest najczęstszą przyczyną bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa? Czy możemy w jakiś sposób pozbyć się tej dolegliwości? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa – przyczyną może być siedzący tryb życia

To, jak żyjemy ma niebagatelny wpływ na stan naszego zdrowia – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Postęp cywilizacji jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, spowodował ogromne zmiany w stylu życia, zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Mamy coraz mniej czasu na odpoczynek i aktywność fizyczną. Natłok codziennych obowiązków powoduje, że jesteśmy też coraz bardziej zestresowani. Do tego co chwilę dźwigamy ciężkie przedmioty i godzinami przesiadujemy przed monitorami komputerów (często w nieprawidłowej pozycji). To wszystko będzie negatywnie odbijało się na zdrowiu, w tym stanie naszego kręgosłupa.

Ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa bardzo często spowodowany jest zmianami zwyrodnieniowymi dysków i kręgów, których prawdopodobieństwo występowania wzrasta wraz z wiekiem. Poniżej omawiamy najczęstsze zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Degeneracja krążka międzykręgowego…

…nazywanego też potocznie dyskiem. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Do zwyrodnienia krążka międzykręgowego dochodzi zwykle z powodu powtarzających się mikrourazów i co za tym idzie do odwodnienia oraz uszkodzenia pierścienia włóknistego. Towarzyszący tym zmianom stan zapalny prowadzi do powstania zmian degeneracyjnych jądra miażdżystego.

W efekcie może dojść do jego uwypuklenia i ucisku na rdzeń kręgowy oraz odchodzące od niego nerwy. Stan taki, potocznie nazywany „wypadnięciem dysku”, może dotyczyć dowolnego odcinka kręgosłupa, najczęściej dotyczy jednak odcinka lędźwiowego. Ból towarzyszący przepuklinie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, jeśli występuje ucisk na nerwy, jest zwykle dość silny. Może też promieniować do biodra czy nogi, powodować mrowienie, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej oraz ograniczenie zakresu ruchomości.

Zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych

Zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych to kolejna możliwa przyczyna bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Ten rodzaj zwyrodnienia występuje najczęściej tam, gdzie doszło do obkurczenia więzadeł oraz torebki stawowej stawów kręgosłupa. Bardziej narażone na zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych są kobiety oraz osoby otyłe. Może ono, choć nie musi, być przyczyną bólu odcinka lędźwiowego. Pojawiający się ból może mieć charakter promieniujący do pośladka lub opasający cały odcinek lędźwiowy.

Zwyrodnienie trzonów kręgów

Zwyrodnienie trzonów kręgów najczęściej ma związek z powstawaniem tzw. osteofitów, czyli wyrośli kostnych na obrzeżach tych trzonów. Jeśli takie wyrośla powstaną w obrębie kanału kręgowego, może dojść do jego zwężenia, czyli stenozy. Zwężenie kanału kręgowego skutkuje uciskiem korzeni nerwowych, worka oponowego oraz pobliskich naczyń krwionośnych. Stan ten może być przyczyną przewlekłego bólu w krzyżu, bólu kończyn oraz zaburzeń czucia kończyn.

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Do zablokowania stawu krzyżowo- biodrowego może dojść np. w trakcie zeskoku na jedną nogę, upadku albo niewłaściwej pozycji podczas snu. Ból, niekiedy dość ostry, może występować przy rotacji miednicy i promieniować do pośladka. Gdy staw zablokowany jest zbyt długo, miednica może ustawić się w pozycji rotacji. Istnieje wówczas ryzyko, że jedna z kończyn będzie nadmiernie obciążana.Optycznie można również zauważyć skrócenie jednej kończyny.

Bólom kręgosłupa można zapobiec!

Pierwszym krokiem w celu zapobiegnięcia bólom lędźwiowego odcinka kręgosłupa powinna być zmiana trybu życia. Podstawowym elementem profilaktyki będzie prawidłowa postawa ciała – zarówno podczas siedzenia, jak i spania. Siedź wiec prosto i nie garb się, unikaj też wszelkich nienaturalnych skrętów tułowia. Kolejnym ważnym punktem jest aktywność fizyczna. Nie chodzi o wylewanie „siódmych potów” na siłowni. Nasz kręgosłup potrzebuje umiarkowanego, ale regularnego wysiłku fizycznego. Dla zachowania go w dobrej kondycji wystarczy więc spacer czy wizyta na basenie.

Jeśli już musisz przenieść coś ciężkiego, zrób to ergonomicznie. Zamiast schylać się po przedmiot na wyprostowanych nogach, przykucnij i dopiero go podnieś. Staraj się wykorzystywać przy tym mięśnie brzucha i nóg, a nie kręgosłupa.

Ból kręgosłupa jest często następstwem otyłości, cały czas utrzymuj więc prawidłową masę ciała. Unikaj też chodzenia w butach na wysokim obcasie i śpij na twardszym materacu, najlepiej w pozycji na boku. Jeśli natomiast wykonujesz pracę wymagającą wielogodzinnego siedzenia przed komputerem, zapewnij swojemu kręgosłupowi odpowiednie podparcie. W miarę możliwości staraj się też wstawać co jakiś czas, by zrobić choć kilka kroków.

Fizjoterapia w leczeniu bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa

Dolegliwości bólowe kręgosłupa leczy się obecnie różnymi metodami. Najczęściej jest to leczenie zachowawcze (tylko niewielki odsetek pacjentów z bólami kręgosłupa kwalifikuje się do operacji). Postępowanie najczęściej opiera się na kinezyterapii (leczenie ruchem) oraz zabiegach z zakresu medycyny fizykalnej, wykorzystującej urządzenia emitujące bodźce fizyczne. W leczeniu bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa stosuje m.in. następujące zabiegi fizjoterapeutyczne:

  • kinezyterapię;
  • magnetoterapię;
  • elektroterapię;
  • krioterapię;
  • ultradźwięki;
  • laseroterapię;
  • masaż leczniczy
  • trening stabilizacyjny
  • dobór właściwych wkładek ortopedycznych.

Oczywiście cały proces leczenia bólu kręgosłupa powinien obywać się pod czujnym okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Cierpisz z powodu bólów kręgosłupa?
Skorzystaj  z pomocy specjalistów holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl


Konsultacja merytoryczna

fizjoterapeuta katowice konsultacje mgr Sebastian Kluczyński
fizjoterapeuta
Absolwent Fizjoterapii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Zawodowo związany z Centrum Medycznym holsäMED, gdzie na co dzień pracuje z pacjentami z problemami ortopedycznymi, bólowymi, wadami postawy, po urazach narządu ruchu i kontuzjach sportowych.

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.