Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Wrastający paznokieć – bolesny problem!

Z wrastającymi paznokciami zmaga się znaczna część naszego społeczeństwa. Jest to jeden z głównych problemów, z jakim pacjenci odwiedzają gabinet podologa. W większości przypadków na wrastające paznokcie zapracowujemy sobie sami, poprzez niewłaściwą pielęgnację. Czym dokładnie jest ta przypadłość? Jak się ją leczy? Czy jest jakiś sposób, aby problem wrastających paznokci nie nawracał? Sprawdźmy!

wrastający paznokieć

Czym jest wrastający paznokieć?

O wrastającym paznokciu (unguis incarnatus) mówimy wtedy, gdy boczne brzegi płytki paznokciowej – najczęściej palucha – wbijają się w otaczającą go tkankę miękką, tzw. tkankę wału bocznego. Powoduje to ból, zaczerwienienie i stan zapalny okolicy wału paznokciowego. Z czasem pojawia się także ropna wydzielina oraz ziarnina, czyli tzw. „dzikie mięso”.

Paznokieć może wrastać po jednej albo po obu stronach jednocześnie. Z problemem tym najczęściej borykają się osoby pomiędzy 15. a 40. r.ż., przy czym 2-3 razy częściej są to mężczyźni. Początkowo problem jest bagatelizowany, do chwili, kiedy dolegliwości bólowe są tak intensywne, że utrudniają chodzenie i normalne funkcjonowanie. W końcu pacjent udaje się do chirurga, który częściowo lub całkowicie usuwa wrastający paznokieć. Warto jednak pamiętać, że leczenie unguis incarnatus nie musi już wiązać się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Podolog równie skutecznie poradzi sobie z wrastającym paznokciem i to przy użyciu znacznie mniej inwazyjnych metod. Ale o nich nieco więcej w dalszej części artykułu.

Dlaczego paznokieć wrasta?

Przyczyny wrastania paznokci palucha mogą być bardzo różne. Do najczęstszych zaliczamy:

  • noszenie zbyt ciasnego obuwia, z wąskimi czubkami oraz na obcasie;
  • błędy pielęgnacyjne – skracanie paznokci na okrągło zamiast na prosto;
  • czynniki genetyczne;
  • częste urazy – zwłaszcza u sportowców;
  • choroby paznokci – grzybica, łuszczyca, szponowatość paznokci;
  • specyficzna budowa paznokcia – cienki, rurkowaty, z mięsistym wałem;
  • deformacje stóp – haluksy, palce młotkowate, młoteczkowate, płaskostopie;
  • otyłość;
  • ciąża;
  • choroby towarzyszące – cukrzyca, niewydolność krążenia, zarostowe zapalenie tętnic.

Czytaj też: Haluksy – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Wrastający paznokieć – co może zaproponować podolog?

Jak już wspominaliśmy, wrastający paznokieć można leczyć chirurgicznie oraz zachowawczo. Chirurg decyduje się zwykle na częściowe lub całkowite wycięcie paznokcia. Może też wykonać plastykę wałów paznokciowych, jeśli źródłem problemu jest nadmiar tkanki. Podolog może natomiast zaproponować szereg rozwiązań pozwalających pozbyć się problemu wrastających paznokci, ale już bez użycia skalpela. Może to być, np.:

  • Taping, czyli taśmowanie, polegające na nałożeniu na paluch elastycznego plastra, który odciągnie wał boczny od płytki paznokciowej. W nowej metodzie plastrowania (opracowanej przez Tsunoda M. i Tsunoda K.) plaster nie otacza całkowicie palca. Jest naklejony wyłącznie w miejscu wrastania płytki paznokcia. Dzięki temu nie dochodzi do zaburzeń ukrwienia tego obszaru.
  • Tampowanie jest jedną z najmniej inwazyjnych metod leczenia unguis incarnatus, polegającą na założeniu małego, nasączonego płynem odkażającym opatrunku pomiędzy wałem bocznym a wrastającym paznokciem. W ten sposób wał zostaje uwolniony, a paznokieć zyskuje miejsce do dalszego wzrostu. Pacjent wymienia tampon raz dziennie lub kilka razy w ciągu dnia – jeśli obecny jest wysięk albo ziarnina.
  • Rurki korekcyjne to małe, elastyczne rurki, przecięte wzdłuż, które zakłada się na krawędź paznokcia, by ta nie uciskała wału bocznego. Rurki korekcyjne stosuje się przy nieznacznie wrastających paznokciach.
  • Ortonyksja (klamrowanie) polega uniesieniu wrastających brzegów paznokci przy użyciu specjalnych klamer, spłaszczeniu płytki paznokciowej oraz zmianie kierunku wzrostu paznokcia. W metodzie tej wykorzystuje się różne rodzaje klamer – plastikowe, drutowe, plastikowo-metalowe – w zależności od grubości i kruchości paznokcia, a także sposobu jego wrastania w tkankę miękką.

Zobacz również: Podolog – czym zajmuje się specjalista od stóp?

Co robić, by paznokcie nie wrastały?

Przede wszystkim należy unikać wszelkich urazów w obrębie palców u stóp oraz zadbać o prawidłowe obcinanie paznokci – na prosto oraz niezbyt krótko. Równie ważny jest dobór właściwego obuwia. Buty nie powinny być zbyt ciasne. Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko wrastania paznokci, zrezygnujmy także z obuwia na wysokim obcasie oraz z wąskimi noskami. Ponieważ rozwojowi unguis incarnatus sprzyja nadmierna masa ciała, warto utrzymywać ją w normie.

Podsumowując, wrastający paznokieć jest bolesnym schorzeniem, znacznie obniżającym komfort życia. Może wystąpić w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy osób pomiędzy 15. a 40. r.ż. Najczęstszą przyczyną wrastania paznokci są błędy pielęgnacyjne oraz noszenie źle dobranego obuwia. Schorzenie leczy się na wiele sposobów. Obecnie dominują metody nieinwazyjne, takie jak taping, tampowanie, rurki korekcyjne czy ortonyksja.

Od jakiegoś czasu odczuwasz ból w miejscu otaczającym paznokieć dużego palca? Jest on zaczerwieniony i obrzęknięty? Przyczyną Twoich dolegliwości może być wrastający paznokieć. Nie czekaj aż problem się pogłębi. Już teraz umów się na konsultację z podologiem w holsäMED i porozmawiaj o możliwych rozwiązaniach.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.