Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Podolog – czym zajmuje się specjalista od stóp?

Żyjemy w czasach, w których wygląd ma ogromne znaczenie. Na co dzień skupiamy się jednak głównie na pielęgnacji włosów, skóry, szczupłej sylwetce i białym uśmiechu, zapominając przy tym o najważniejszym – naszych stopach. Specjalistą, który pomoże nam zatroszczyć się o swoje stopy jest podolog, a dziedzinę, w której się specjalizuje nazywamy podologią. Co warto o nich wiedzieć?

co to jest podologia

Spis treści: 

Czym jest podologia?
Kim jest podolog?
Z jakimi problemami do podologa?
Wrastający paznokieć
Paluch koślawy
Jak wygląda konsultacja z podologiem?
Podologia ortopedyczna, czyli co?
Piękne i zdrowe stopy na wakacje
Podsumowanie

Czym jest podologia?

Podologia jest dziedziną medycyny zajmującą się profilaktyką i leczeniem chorób stóp. Osobę specjalizującą się w niej nazywamy natomiast podologiem. W Polsce podologia tak naprawdę dopiero się rozwija, stopniowo zyskując na popularności. Powodem są zmiany w stylu życia oraz szerzące się choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy otyłość, które sprawiają, że coraz więcej Polaków skarży się na problemy ze stopami. Do podologów zgłaszają się obecnie praktycznie wszyscy, a w szczególności:

  • osoby wykonujące pracę stojącą
  • pracownicy korporacji
  • osoby aktywnie uprawiające sport
  • seniorzy
  • dzieci i młodzież z wadami stóp i kończyn dolnych

Kim jest podolog?

Podolog zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem patologicznych zmian w obrębie stóp. Musi posiadać wiedzę z wielu dziedzin medycyny, w tym z kosmetologii, dermatologii, chirurgii, ortopedii czy nawet diabetologii. Zadaniem podologa jest zdiagnozowanie schorzeń w obrębie stopy, a następnie zastosowanie właściwego leczenia i zabiegów. Sam podolog nie jest lekarzem, jednak bardzo często z nim współpracuje. Wyróżnić możemy podologię ortopedyczną i zabiegową. Obszarem działania tej pierwszej są badania biomechaniczne stopy i kończyny dolnej oraz całej postawy w statyce i dynamice. Podologia zabiegowa skupia się natomiast na terapii wrastających paznokci, brodawek, odcisków itd.

Z jakimi problemami do podologa?

Do podologa zgłaszają się przede wszystkim osoby mające ograniczenia ruchowe, zmagające się z chorobami skóry, kości i stawów, różnego rodzaju deformacjami palców oraz stóp (haluksy, palce młotkowate, palce krogulcze). Z jego usług korzystają osoby cierpiące na reumatyzm czy cukrzycę.

Podolog z powodzeniem zajmie się odciskami, modzelami, brodawkami i grzybicą stóp. Poinstruuje również jak należy pielęgnować stopy, w tym jak prawidłowo przycinać paznokcie. Poza tym podpowie, co możemy zrobić, aby pozbyć się suchych, pękających pięt. Na tym jednak jego umiejętności się nie kończą.

Specjalista ten wykona również masaż stóp, zmieni opatrunek, dobierze ortezę, wkładkę ortopedyczną czy odpowiednie obuwie. Możemy udać się do niego również w celu profesjonalnego skrócenia paznokci. Przyjrzyjmy się teraz najczęstszym schorzeniom, z jakimi pacjenci zgłaszają się do podologa.

Wrastający paznokieć

Dość częstym problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do podologów są wrastające paznokcie. Z tą dolegliwością mamy do czynienia wtedy, gdy płytka paznokcia wrasta w skórę. W większości przypadków wrastające paznokcie dotyczą dużego palca w stopie. Wrastający paznokieć powoduje stan zapalny, ból i zaczerwienienie palucha. Może wydobywać się z niego również ropa. Co jest przyczyną wrastania paznokci? Może to być efekt noszenia niewłaściwego obuwia, błędów w pielęgnacji, urazu czy problemów ortopedycznych w obrębie stopy. Kiedyś wrastające paznokcie leczono wyłącznie chirurgicznie. Dziś koryguje się je za pomocą specjalnych klamer.

Dowiedz się więcej: Wrastający paznokieć – bolesny problem!

Paluch koślawy

Paluch koślawy (hallux valgus) to bolesna deformacja przodostopia obejmująca pierwszy staw śródstopno-paliczkowy. Typowe dla haluksów jest przyśrodkowe odchylenie osi pierwszej kości śródstopia wraz z bocznym odchyleniem osi palucha. Paluch koślawy przybiera postać bolesnego zgrubienia lub guzka znajdującego przyśrodkowej stronie podstawy palucha. Schorzenie to ma podłoże genetyczne, ale może być też spowodowane noszeniem niewłaściwego obuwia (zwłaszcza butów na wysokim obcasie), urazem lub obecnością innych nieprawidłowości w obrębie stopy, np. płaskostopia. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Pacjentowi zgłaszającemu się z problemem haluksów poodolog może zaproponować m.in specjalne wkładki ortopedyczne, zapewniające stopom odpowiednie obciążenie oraz fizjoterapię.4

Więcej informacji: Haluksy – przyczyny, leczenie, profilaktyka

Podolog oglądający stopę pacjentki siedzącej na kozetce

Jak wygląda konsultacja z podologiem?

Podolog rozpoczyna diagnostykę od zebrania szczegółowego wywiadu z pacjentem na temat trybu życia jaki prowadzi, przebytych kontuzji i występujących dolegliwości. Następnie bada go przy pomocy tzw. podobaroskopu. Pacjent staje gołymi stopami na specjalnej macie. W ten sposób powstaje obraz stopy, który następnie wysyłany jest do komputera i wyświetla się na ekranie monitora. Podobaroskop pozwala ustalić, jak rozkłada się nacisk na podeszwową stronę stopy podczas stania (badanie statyczne) oraz chodzenia (badanie dynamiczne).

  • badanie statyczne – pozwala wykryć wady stóp, ocenia rozkład obciążeń oraz postawę ciała wraz ze środkiem ciężkości.
  • badanie dynamiczne – komputerowe badanie chodu pozwala przeanalizować każdy krok od momentu wybicia do postawienia stopy na podłożu i rozpoczęcia kolejnego kroku. W ten sposób podolog sprawdza, czy pacjent ma prawidłowy wzorzec chodu. Taka analiza jest bardzo ważna, ponieważ wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie mogą powodować nadmierne obciążenia, a co za tym idzie problemy z kręgosłupem, kolanami czy biodrami.

Czytaj też: Podobarografia – czyli komputerowe badanie stóp?

Podologia ortopedyczna, czyli co?

Podologia ortopedyczna łączy w sobie podologię i rehabilitację ortopedyczną. Dzięki niej pacjent może pozbyć się nie tylko bólu stóp, ale również kręgosłupa, bioder czy kolan. Oczywiście zanim chory rozpocznie taką rehabilitację, udaje się na konsultację z podologiem ortopedą, który na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem oraz wyniku komputerowego badania stóp dobiera najodpowiedniejszą formę terapii. Może ona obejmować:

  • terapię manualną stopy i kończyny dolnej,
  • terapię tkanek miękkich,
  • terapię deformacji palców stopy (halluxy, palce młotkowate, młoteczkowate),
  • rehabilitację po zabiegach chirurgicznych w obrębie stopy,
  • ćwiczenia korygujące, stabilizujące i wzmacniające stopę,
  • fizykoterapię (np. ultradźwięki, elektroterapia, laser),
  • dobór wkładek ortopedycznych do butów,
  • masaż stóp,
  • taping.

Piękne i zdrowe stopy na wakacje!

Latem szczególnie zależy nam na zadbanych stopach. Jest to przecież czas, kiedy intensywnie je eksponujemy w sandałach czy klapkach. Dbając o stopy, powinniśmy jednak pamiętać nie tylko o względach estetycznych, ale przede wszystkim o tym, aby nasze stopy były zdrowe. Dlatego, gdy tylko zaczną nam dokuczać, koniecznie odwiedźmy gabinet podologa. Ten specjalista od chorób stóp dobierze dla nas odpowiednią formę leczenia i zaproponuje działania profilaktyczne. W ten prosty sposób okażemy wdzięczność naszym stopom – za to jak ciężką pracę, jaką wykonują dla nas każdego dnia. To przecież one narażone są na największe obciążenia. To na nich przemierzamy w ciągu życia tysiące kilometrów. I z tego też powodu nasze stopy wymagają szczególnego traktowania oraz pielęgnacji.

Podsumowując, podolog zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem nieprawidłowości w obrębie stóp. Choć sam nie jest lekarzem, często z nimi współpracuje. Ponadto musi posiadać wiedzę z zakresu wielu dziedzin medycyny, tym kosmetologii, dermatologii, chirurgii czy ortopedii. Do podologa zgłaszają się pacjenci z różnego typu deformacjami stóp, np. haluksami, palcami młotkowatymi, a także wrastającymi paznokciami czy grzybicą paznokci i stóp. Podolog ocenia stan stóp na podstawie wywiadu z pacjentem oraz badania komputerowego (podobarografii) i dopiero na tej podstawie proponuje najskuteczniejszą metodę leczenia.

Źródła:

  1. K. Kłosińska, E. Jaworska, A. Pawelczyk-Klimaszewska: Wpływ wybranych deformacji na stan skóry i paznokci stóp, „Kosmetologia Estetyczna”, 2/2018, Vol. 7, s. 212-216.

 

Autor: Redakcja holsäMED.
Data ostatniej aktualizacji: 5.06.2023

Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Masz problemy ze stopami i nie wiesz, co możesz z tym zrobić?
Umów się na konsultację podologiczną ze specjalistą holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 


Konsultacja merytoryczna

podolog katowice mgr Katarzyna Szebesta
podolog, fizjoterapeuta
Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego oraz Akademii Podologii w Katowicach. Zawodowo związana z Centrum Medycznym holsäMED, gdzie świadczy usługi w zakresie konsultacji specjalistycznych oraz rozpoznawania i leczenia schorzeń stóp.

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.