Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Poradnia okulistyczna – jakie choroby diagnozuje?

Wzrok to nasz najważniejszy zmysł, z związku z czym powinniśmy dbać o niego w szczególny sposób. Dlatego, jeśli notorycznie swędzą lub pieką cię oczy, jeśli zauważyłeś u siebie pogorszenie ostrości wzroku albo obraz jest przymglony, niezwłocznie udaj się do poradni okulistycznej, w której uzyskasz fachową pomoc. Okulista dobierze Ci odpowiednie okulary, przepisze krople do oczu albo wykona specjalistyczne badania. Jakie? Jeśli chcesz znać odpowiedź, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

poradnia okulistyczna kiedy się udać

Czym zajmuje się okulistyka?

Okulistyka jest jedną z podstawowych dziedzin medycyny. W centrum jej zainteresowań znajduje się oczywiście ludzkie oko – jego budowa, funkcje oraz schorzenia, którymi może być dotknięte. Okulista, czyli lekarz specjalizujący się w dziedzinie okulistyki, diagnozuje oraz leczy choroby narządu wzroku. Dobiera okulary i szkła kontaktowe, przepisuje krople do oczu i inne leki okulistyczne, przeprowadza badania wzroku i zabiegi operacyjne. Zajmuje się również usuwaniem ciał obcych z oczu oraz udziela pierwszej pomocy w przypadku urazu narządu wzroku. Każdą konsultację okulista rozpoczyna od szczegółowego wywiadu z pacjentem, pyta o przyczyny zgłoszenia się do poradni oraz ewentualne dolegliwości i problemy z widzeniem. Następnie lekarz okulista przechodzi do badania wzroku.

W poradni okulistycznej pacjent może wykonać następujące badania:

  • Badanie OCT jaskry
  • Badania profilaktyczne

Komputerowe badanie wzroku i tonometria

Obecnie większość gabinetów okulistycznych wyposażonych jest w autorefraktometry, czyli urządzenia do komputerowego badania wzroku. Jak działa takie urządzenie? Autorefraktometr wykonuje pomiary krzywizn rogówki i soczewki oka, co pozwala wstępnie określić ostrość widzenia. Jest to jednak tylko badanie pomocnicze i nie można wyłącznie na jego postawie stwierdzić, jaką wadę ma pacjent.

Następnie już przy użyciu innej aparatury okulista wykonuje pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, czyli tzw. tonometrię. Istnieje kilka rodzajów tego badania, jednak w gabinetach okulistycznych najczęściej wykonuje się tzw. tonometrię bezkontaktową, ponieważ nie wymaga ona znieczulania oka. Podczas tonometrii oko zostaje uderzone strumieniem powietrza, co skutkuje ugięciem się rogówki oka. Trwa to ułamek sekundy i jest zupełnie bezbolesne. Tonometria ma szczególne znaczenie w diagnostyce jaskry, jednak obecnie coraz częściej wykonuje się ją rutynowo.

Po zakończeniu badań z przyrządami przychodzi czas na badanie z użyciem tablicy Snellena. Pacjent siada na krześle z zasłoniętym jednym okiem, a następnie odczytuje ciąg liter/ cyfr ze specjalnej tablicy, która znajduje się w pewnej odległości od niego. W międzyczasie okulista podmienia szkiełka w założonych przez pacjenta, specjalnych okularach, pytając, w którym zestawie szkiełek obraz jest najbardziej wyraźny.

Optyczna koherentna tomografia dna oka

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest obecnie uważane za jedno z najbardziej pomocnych badań w diagnostyce chorób oczu. W trakcie badania OCT okuliście ukazują się bowiem bardzo szczegółowe przekroje różnych struktur oka, w tym rogówki, siatkówki, plamki żółtej czy tarczy nerwu wzrokowego. Zasadą działania badanie OTC przypomina ultrasonografię. Różnica polega jednak na tym, że w USG wykorzystuje się ultradźwięki, a w optycznej koherentnej tomografii dna oka światło podczerwone. Przenika ono przez cały układ optyczny oka, a następnie odbija się od tylnego bieguna dna oka i wraca w zmienionej formie do urządzenia.

Optyczną koherentną tomografię dna oka z powodzeniem wykorzystuje się dziś w diagnostyce jaskry, zmian w siatkówce oka o podłożu cukrzycowym, zwyrodnienia plamki żółtej czy nowotworów. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Urządzenie nawet nie dotyka oka. Pacjent siada przed nim, kładąc brodę na podpórce i jedyne, co musi robić, to wpatrywać się we wskazany punkt, powstrzymując od mrugania.

Więcej o badaniu OCT dowiesz się z artykułu: Czym jest optyczna koherentna tomografia dna oka?

Pachymetria

Pachymetria (CCT) jest badaniem oceniającym grubośc rogówki, po które sięga się, gdy pacjent ma zawyżone lub zaniżone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Standardowe aparaty do mierzenia ciśnienia w oku, pomijają bowiem fakt, że rogówka może mieć różną grubość. I tak np. pacjenci z grubszą rogówką będą mieli wyższe ciśnienie wewnątrzgałkowe niż pacjenci, u których rogówka jest cienka. Pachymetria ma więc tak naprawdę zweryfikować, czy wynik przeprowadzonej wcześniej tonometrii jest zgodny z rzeczywistością. Badanie pachymetryczne wykonuje się je za pomocą urządzenia zwanego pachymetrem. Jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

Reasumując, poradnia okulistyczna jest miejscem, do którego powinniśmy udać się, gdy mamy problem ze wzrokiem. W niej uzyskamy fachową pomoc okulisty, który nie tylko dobierze nam odpowiednie okulary/ szkła kontaktowe czy przepisze krople do oczu, ale też przeprowadzi specjalistyczne badania, pozwalające zdiagnozować ewentualną chorobę oczu.

Szukasz dobrego okulisty? Znajdziesz go w centrum medycznym holsäMED. Nie czekaj! Już dziś zapisz się do naszej poradni.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.