Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Poradnia ginekologiczna – kiedy się zgłosić?

Kobiety trafiają do poradni ginekologicznej z wielu powodów. Chcą potwierdzić ciążę, dobrać antykoncepcję, mają problemy z płodnością lub po prostu chcą upewnić się, że w obrębie ich narządów rodnych nie dzieje się nic niepokojącego. Czym zajmuje się nasza poradnia ginekologiczna i kiedy warto się do niej zgłosić?

Kobieta spoglądająca w ekran monitora na grafikę przedstawiającą żeński układ rozrodczy

Spis treści:

Poradnia ginekologiczna – jaki ma zakres działania?
Zakres pracy poradni ginekologicznej obejmuje
Poradnia ginekologiczna – kiedy się zgłosić?
Objawy uczulenia lub infekcji intymnej
Nieregularne miesiączki
Planowanie ciąży
Pierwsze objawy ciąży
Dobór antykoncepcji
Problemy z zajściem w ciążę
Profilaktyka nowotworowa
Zabiegi, które może zlecić pacjentce lekarz w poradni ginekologicznej
Jak przygotować się do wizyty w poradni ginekologicznej?
Czy do poradni ginekologicznej trzeba mieć skierowanie?
Podsumowanie

Poradnia ginekologiczna – jaki ma zakres działania?

Poradnia ginekologiczna zajmuje się leczeniem oraz rozpoznawaniem schorzeń w obrębie żeńskich narządów rodnych, prowadzeniem ciąży, diagnozowaniem przyczyn poronień, profilaktyką i leczeniem nowotworów kobiecych, a także leczeniem endometriozy i doborem antykoncepcji. W poradni istnieje też możliwość wykonania specjalistycznych badań laboratoryjnych oraz obrazowych.

Zakres pracy poradni ginekologicznej obejmuje:

  • kompleksowe prowadzenie ciąży
  • USG ginekologiczne
  • diagnostykę i leczenie stanów zapalnych dróg moczowo-płciowych,
  • diagnostykę nieprawidłowych krwawień i zatrzymania miesiączki,
  • Leczenie zaburzeń hormonalnych,
  • dobór odpowiedniej formy antykoncepcji,
  • zakładanie i usuwanie wkładek wewnątrzmacicznych
  • diagnostykę i leczenie endometriozy, mięśniaków, torbieli, polipów,
  • leczenie schorzeń okresu okołomenopauzalnego,
  • opiekę nad kobietą w okresie menopauzy,
  • przesiewowe badania w kierunku nowotworów,
  • profilaktykę chorób szyjki macicy,
  • cytologię płynną LBC,
  • testy w kierunku HPV,
  • badania genetyczne w kierunku zakażeń dróg moczowo-płciowych,
  • diagnostykę poronień,
  • diagnostykę niepłodności.

Poradnia ginekologiczna – kiedy się zgłosić?

Powody, dla których odwiedzamy poradnię ginekologiczną mogą być bardzo różne i nie zawsze muszą mieć związek ze złym samopoczuciem. Regularne wizyty kontrolne stanowią bowiem podstawę profilaktyki zdrowotnej kobiet. Tak więc nawet, jeśli nie masz żadnych objawów lub dolegliwości, powinnaś przynajmniej raz w roku udać się na taką wizytę. Oczywiście poza rutynowymi wizytami, do ginekologa powinnaś udać się zawsze wtedy, gdy zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek niepokojące symptomy ze strony układu rozrodczego.

Objawy uczulenia lub infekcji intymnej

Świąd, pieczenie pochwy czy upławy o nieprzyjemnym zapachu to jedne z najczęstszych dolegliwości, z jakimi kobiety zgłaszają się do ginekologów. Przyczyn tego typu objawów może być bardzo wiele. Może to być np. reakcja alergiczna na środki chemiczne zawarte w płynach do higieny intymnej, na wkładki, podpaski czy tampony albo proszek do prania. Świąd i pieczenie pochwy może świadczyć też o grzybiczej lub bakteryjnej infekcji intymnej, np. zakażeniu Candidą albo Gardnerella vaginalis. Po rozpoznaniu rodzaju infekcji ginekolog proponuje skuteczną metodę leczenia.

Czytaj też: Świąd i biała wydzielina z pochwy? To może być waginoza!

Nieregularne miesiączki

Kolejnym powodem, dla którego kobiety zgłaszają się do poradni ginekologicznej są nieregularne cykle miesiączkowe. Warto pamiętać, że o regularnym cyklu mówimy wtedy gdy trwa on od 21. do 35. dni. Poza trwającą przez kilka dni miesiączką, kobiecie nie powinny zdarzać się plamienia czy krwawienia międzymiesiączkowe. Wyjątek stanowi owulacja, w trakcie której delikatne plamienie jest zjawiskiem fizjologicznym. Zbyt częste, zbyt rzadkie lub zbyt obfite miesiączki świadczą o patologii i zawszsze powinny być skonsultowane z ginekologiem. Zaburzenia miesiączkowania mogą być wywołane wieloma czynnikami, np. nagłą utratą masy ciała, intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, chorobami tarczycy czy zaburzoną gospodarką hormonalną w organizmie.

Zobacz też: Plamienia międzymiesiączkowe – skąd się biorą?

Planowanie ciąży

Obecnie coraz więcej mówi się o świadomym macierzyństwie oraz potrzebie odpowiedniego przygotowania do ciąży – i słusznie!  Zanim na teście ciążowym pojawią się upragnione dwie kreseczki, warto udać się do ginekologa na wizytę kontrolną. Lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne oraz pobierze materiał do cytologii, zaproponuje też odpowiednią suplementację, przede wszystkim kwasem foliowym, którego przyjmowanie (w odpowiednich dawkach), w okresie poprzedzającym ciążę oraz w pierwszych tygodniach jej trwania, znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu.

Interesujący artykuł: Jak wybrać lekarza do prowadzenia ciąży? 5 wskazówek

Pierwsze objawy ciąży

Do poradni ginekologicznej zgłaszają się panie, które zaobserwowały u siebie pierwsze objawy ciąży. O tym, że kobieta może znajdować się w „stanie błogosławionym” będzie świadczył podwyższony poziom beta hCG (w moczu lub we krwi), nudności i wymioty, zanik miesiączki oraz krwawienie implantacyjne, częste oddawanie moczu, senność czy ciemnienie brodawek sutkowych.

Dobór antykoncepcji

Do poradni ginekologicznej warto zgłosić się również, jeśli nie planujemy ciąży. Wówczas zadaniem lekarza ginekologa jest zaproponowanie odpowiedniej formy antykoncepcji. Najczęściej jest to dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna. Warto mieć jednak świadomość, że metod skutecznego zapobiegania ciąży jest wiele i powinny być one dobierane indywidualnie do potrzeb oraz stanu zdrowia pacjentki.

Więcej informacji: Antykoncepcja – nie wiesz, którą wybrać? Przeczytaj!

Problemy z zajściem w ciążę

Z niepłodnością mierzy się obecnie ok. 1,5 miliona par w Polsce (według różnych szacunków  Według szacunków ok. 10–16% osób w wieku rozrodczym) Niepłodność stała się problemem na tyle powszechnym, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała ją chorobą cywilizacyjną XXI wieku. O niepłodności mówimy wtedy, gdy para nie zachodzi w ciążę, pomimo 12. miesięcy regularnych starań (2-4 razy w tygodniu) bez stosowania żadnej metody antykoncepcyjnej. Jest to moment, w którym warto poważnie pomyśleć rozpoczęciu diagnostyki w kierunku przyczyn niepłodności, rozpoczynając ją właśnie w gabinecie ginekologa, najlepiej takiego, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu niepłodności.

Profilaktyka nowotworowa

Nowotwory kobiece, podobnie zresztą, jak wiele innych nowotworów, dość późno dają o sobie znać. Najczęściej do postawienia diagnozy dochodzi w momencie, gdy nowotwór jest już zaawansowany i szanse na wyleczenie są niewielkie. A trzeba pamiętać, że im wcześniej wykryta choroba nowotworowa, tym lepsze rokowania. Dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne. Jedynie dzięki profilaktyce jesteśmy w stanie wykryć nowotwór we wczesnym stadium rozwoju, kiedy jest jeszcze w pełni wyleczalny. Na liście obowiązkowych badań profilaktycznych powinny znaleźć się:

  • cytologia (według zaleceń NFZ przynajmniej raz na 3 lata, jednak większość ginekologów zaleca wykonywać ją raz na 1 rok),
  • USG narządów rodnych – w profilaktyce raka trzonu macicy (endometrium) oraz raka jajnika – najlepiej raz na 1 rok
  • USG piersi – choć ginekolodzy rzadko wykonują USG piersi, ich obowiązkiem jest przypomnienie pacjentce o konieczności wykonania tego badania przynajmniej raz na 1 rok.

młoda kobieta rozmawiająca z lekarzem ginekologiem w poradni ginekologicznej

To oczywiście tylko niektóre z możliwych sytuacji, jakie powinny skłonić kobietę do wizyty w poradni ginekologicznej. Poza wyżej omówionymi warto się do niej udać również w przypadku: 

  • bóli podbrzusza
  • obfitych i/ lub bolesnych miesiączek,
  • suchości pochwy,
  • wystąpienia skutków ubocznych po zastosowanej antykoncepcji,
  • bolesnych stosunków,
  • ryzykownych stosunków seksualnych,
  • objawów menopauzy,
  • nietrzymania moczu,
  • bólu piersi.

Zabiegi, które może zlecić pacjentce lekarz w poradni ginekologicznej

  • Histeroskopia jest małoinwazyjnym badaniem endoskopowym stosowanym w diagnostyce i leczeniu niepłodności, nawracających poronień, jak również w leczeniu innych nieprawidłowości w obrębie macicy. W trakcie histeroskopii do wnętrza macicy (przez pochwę i szyjkę macicy) wprowadza się specjalne urządzenie optyczne – histeroskop. Dzięki temu, że jest on wyposażony w kamerę cyfrową oraz soczewkę, lekarz może dokładnie przyjrzeć się macicy i w razie potrzeby wykonać zabieg przy użyciu odpowiednich mikronarzędzi. Histeroskopia jest zabiegiem pozwalającym na usunięcie mięśniaków macicy, polipów, a także wrodzonych wad macicy, takich jak np. macica przegrodzona. Histeroskopie wykonuje się w krótkim znieczuleniu ogólnym, jednak nie wywołuje ona większego dyskomfortu u pacjentki.
    .
  • Sono HSG jest badaniem pozwalającym na ocenę macicy oraz jajowodów. Lekarz przy pomocy wziernika rozchyla ściany pochwy, przemywa szyjkę macicy specjalnym roztworem dezynfekującym, a następnie wprowadza jednorazowy sterylny cewnik z umieszczonym na jego końcu balonikiem. Następnie do cewnika podawany jest roztwór soli, który ma wypełnić macicę i jajowody, uwidaczniając występujące w nich, ewentualne patologie. Całe badanie wykonuje się pod kontrolą aparatu ultrasonograficznego i trwa ok. 20-30 minut.
    .
  • Laparoskopia ginekologiczna jest zabiegiem chirurgicznym, który pozwala ocenić stan narządów rodnych kobiety i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania. Po laparoskopię ginekologiczną sięga się w celu oceny drożności jajowodów, usunięcia guzków, torbieli, mięśniaków macicy, ognisk endometriozy czy zrostów wewnątrzbrzusznych i okołojajowodowych. Przed zabiegiem powłoki brzuszne pacjentki zostają uniesione przy pomocy dwutlenku węgla, którym wypełnia się jamę brzuszną. Następnie lekarz wprowadza laparoskop przez wykonane wcześniej w pępku 10 mm nacięcia. Urządzenie to ma wbudowany zestaw optyczny pozwalający na oglądanie wnętrza jamy brzusznej. Jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, wykonuje kolejne nacięcia, by móc przez nie wprowadzić narzędzia chirurgiczne. Po zakończeniu zabiegu dwutlenek węgla jest wypuszczany z jamy brzusznej, nacięcia zszywane, a pacjentka wybudzana ze znieczulenia.

Jak przygotować się do wizyty w poradni ginekologicznej

Przed wizytą w poradni ginekologicznej powinnaś w szczególny sposób zadbać o higienę miejsc intymnych. Nie przesadzaj jednak z myciem i nie stosuj żadnych substancji zapachowych, ponieważ może to dać ginekologowi fałszywy obraz sytuacji, np. ukryć występujące u ciebie upławy czy infekcję. Jeśli na co dzień się nie golisz, nie musisz tego robić, idąc do ginekologa. Nie jest to żaden wymóg. Obowiązkowo powinnaś natomiast zabrać ze sobą wyniki wszystkich badań, które mogą okazać się istotne (jeżeli były robione), np. wyniki wcześniejszego USG narządów rodnych czy badań hormonalnych. Ponadto lekarz ginekolog na pewno zapyta cię o termin ostatniej miesiączki, dlatego dobrze, abyś miała przygotowaną tę informację. Nie istnieją również żadne wymogi dotyczące stroju. Dla zwiększenia komfortu, możesz jednak ubrać luźniejszą spódnicę lub sukienkę.

Sprawdź ofertę naszej poradni: Poradnia ginekologiczna

Czy do poradni ginekologicznej trzeba mieć skierowanie?

Korzystając z prywatnej opieki medycznej, w tym z prywatnej poradni ginekologicznej, nie musisz mieć skierowania. Z poradni ginekologicznej możesz oczywiście skorzystać również bezpłatnie, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wiąże się to jednak z dość długim oczekiwaniem na wizytę – nawet do kilku tygodni.

Podsumowując, poradnia ginekologiczna zajmuje się rozpoznawaniem  i leczeniem schorzeń w obrębie żeńskich narządów rodnych, prowadzeniem ciąży, diagnozowaniem przyczyn niepłodności oraz profilaktyką i leczeniem nowotworów kobiecych. Regularne wizyty w poradni ginekologicznej stanowią podstawowy element profilaktyki zdrowotnej i warto o nich pamiętać, nawet jeśli czujemy się bardzo dobrze i nie dokuczają nam żadne dolegliwości.

Źródła:

  1. K. Łukaszuk, K. Kozioł, G. Jakiel i in.: Diagnostyka i leczenie niepłodności — rekomendacje Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGP), Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2018, t. 3, nr 3, s. 112-140.

 

Autor: Redakcja holsäMED.
Data ostatniej aktualizacji: 7.06.2023

Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

 

Szukasz porady dobrego ginekologa? Umów się na konsultację do poradni ginekologicznej holsäMED i uzyskaj fachową pomoc!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.