Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Poradnia ginekologiczna – kiedy się zgłosić?

Kobiety trafiają do poradni ginekologicznej z wielu powodów. Chcą potwierdzić ciążę, dobrać antykoncepcję, mają problemy z płodnością albo po prostu chcą upewnić się, że w obrębie ich narządów rodnych nie dzieje się nic niepokojącego. Czym zajmuje się nasza poradnia ginekologiczna?

poradnia ginekologiczna kiedy się do niej zgłosić

Poradnia ginekologiczna – jaki ma zakres działania?

Poradnia ginekologiczna zajmuje się leczeniem oraz rozpoznawaniem schorzeń w obrębie żeńskich narządów rodnych, prowadzeniem ciąży, diagnozowaniem przyczyn poronień, profilaktyką i leczeniem nowotworów kobiecych, a także leczeniem endometriozy i doborem antykoncepcji. W poradni istnieje też możliwość wykonania specjalistycznych badań laboratoryjnych oraz obrazowych.

Zakres pracy poradni ginekologicznej obejmuje:

 • kompleksowe prowadzenie ciąży
 • USG ginekologiczne
 • diagnostykę i leczenie stanów zapalnych dróg moczowo-płciowych,
 • diagnostykę nieprawidłowych krwawień i zatrzymania miesiączki,
 • Leczenie zaburzeń hormonalnych,
 • dobór odpowiedniej formy antykoncepcji,
 • zakładanie i usuwanie wkładek wewnątrzmacicznych
 • diagnostykę i leczenie endometriozy, mięśniaków, torbieli, polipów,
 • leczenie schorzeń okresu okołomenopauzalnego,
 • opiekę nad kobietą w okresie menopauzy,
 • przesiewowe badania w kierunku nowotworów,
 • profilaktykę chorób szyjki macicy,
 • cytologię płynną LBC,
 • testy w kierunku HPV,
 • badania genetyczne w kierunku zakażeń dróg moczowo-płciowych,
 • diagnostykę poronień,
 • diagnostykę niepłodności.

Zabiegi, które może zlecić pacjentce lekarz w poradni ginekologicznej

 • Histeroskopia jest małoinwazyjnym badaniem endoskopowym stosowanym w diagnostyce i leczeniu niepłodności, nawracających poronień, jak również w leczeniu innych nieprawidłowości w obrębie macicy. W trakcie histeroskopii do wnętrza macicy (przez pochwę i szyjkę macicy) wprowadza się specjalne urządzenie optyczne – histeroskop. Dzięki temu, że jest on wyposażony w kamerę cyfrową oraz soczewkę, lekarz może dokładnie przyjrzeć się macicy i w razie potrzeby wykonać zabieg przy użyciu odpowiednich mikronarzędzi. Histeroskopia jest zabiegiem pozwalającym na usunięcie mięśniaków macicy, polipów, a także wrodzonych wad macicy, takich jak np. macica przegrodzona. Histeroskopie wykonuje się w krótkim znieczuleniu ogólnym, jednak nie wywołuje ona większego dyskomfortu u pacjentki.
  .
 • Sono HSG jest badaniem pozwalającym na ocenę macicy oraz jajowodów. Lekarz przy pomocy wziernika rozchyla ściany pochwy, przemywa szyjkę macicy specjalnym roztworem dezynfekującym, a następnie wprowadza jednorazowy sterylny cewnik z umieszczonym na jego końcu balonikiem. Następnie do cewnika podawany jest roztwór soli, który ma wypełnić macicę i jajowody, uwidaczniając występujące w nich, ewentualne patologie. Całe badanie wykonuje się pod kontrolą aparatu ultrasonograficznego i trwa ok. 20-30 minut.
  .
 • Laparoskopia ginekologiczna jest zabiegiem chirurgicznym, który pozwala ocenić stan narządów rodnych kobiety i w razie potrzeby podjąć odpowiednie działania. Po laparoskopię ginekologiczną sięga się w celu oceny drożności jajowodów, usunięcia guzków, torbieli, mięśniaków macicy, ognisk endometriozy czy zrostów wewnątrzbrzusznych i okołojajowodowych. Przed zabiegiem powłoki brzuszne pacjentki zostają uniesione przy pomocy dwutlenku węgla, którym wypełnia się jamę brzuszną. Następnie lekarz wprowadza laparoskop przez wykonane wcześniej w pępku 10 mm nacięcia. Urządzenie to ma wbudowany zestaw optyczny pozwalający na oglądanie wnętrza jamy brzusznej. Jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, wykonuje kolejne nacięcia, by móc przez nie wprowadzić narzędzia chirurgiczne. Po zakończeniu zabiegu dwutlenek węgla jest wypuszczany z jamy brzusznej, nacięcia zszywane, a pacjentka wybudzana ze znieczulenia.

Z jakimi objawami należy zgłosić się do ginekologa?

Świąd, pieczenie pochwy czy upławy o nieprzyjemnym zapachu to jedne z najczęstszych dolegliwości, z jakimi kobiety zgłaszają się do ginekologów. Przyczyn tego typu objawów może być bardzo wiele. Może to być np. reakcja alergiczna na środki chemiczne zawarte w płynach do higieny intymnej, na wkładki, podpaski czy tampony albo proszek do prania. Świąd i pieczenie pochwy może świadczyć też o grzybiczej lub bakteryjnej infekcji intymnej, np. zakażeniu Candidą albo Gardnerella vaginalis.

Kolejnym powodem, dla którego kobiety zgłaszają się do poradni ginekologicznej są nieregularne cykle miesiączkowe. One też mogą być wywołane różnymi czynnikami, np. nagłą utratą masy ciała, intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, chorobami tarczycy czy zaburzoną gospodarką hormonalną w organizmie.
I wreszcie, do poradni ginekologicznej zgłaszają się panie, które zaobserwowały u siebie pierwsze objawy ciąży. O tym, że kobieta może znajdować się w „stanie błogosławionym” będzie świadczył podwyższony poziom beta hCG (w moczu lub we krwi), nudności i wymioty, zanik miesiączki oraz krwawienie implantacyjne, częste oddawanie moczu, senność czy ciemnienie brodawek sutkowych.

Do pozostałych objawów, które powinny skłonić cię do wizyty w poradni ginekologicznej należą przede wszystkim:

 • bóle w podbrzuszu,
 • obfite i/lub bolesne miesiączki,
 • plamienie międzymiesiączkowe,
 • suchość pochwy,
 • wystąpienie skutków ubocznych po zastosowanej antykoncepcji,
 • ból podczas stosunku,
 • bóle piersi,
 • problemy z zajściem w ciążę.

Jak przygotować się do wizyty w poradni ginekologicznej

Przed wizytą w poradni ginekologicznej powinnaś w szczególny sposób zadbać o higienę miejsc intymnych. Nie przesadzaj jednak z myciem i nie stosuj żadnych substancji zapachowych, ponieważ może to dać ginekologowi fałszywy obraz sytuacji, np. ukryć występujące u ciebie upławy czy infekcję. Jeśli na co dzień się nie golisz, nie musisz tego robić, idąc do ginekologa. Nie jest to żaden wymóg. Obowiązkowo powinnaś natomiast zabrać ze sobą wyniki wszystkich badań, które mogą okazać się istotne (jeżeli były robione), np. wyniki wcześniejszego USG narządów rodnych czy badań hormonalnych. Ponadto lekarz ginekolog na pewno zapyta cię o termin ostatniej miesiączki, dlatego dobrze, abyś miała przygotowaną tę informację. Nie istnieją również żadne wymogi dotyczące stroju. Dla zwiększenia komfortu, możesz jednak ubrać luźniejszą spódnicę lub sukienkę.

Czy do poradni ginekologicznej trzeba mieć skierowanie?

Korzystając z prywatnej opieki medycznej, w tym z prywatnej poradni ginekologicznej, nie musisz mieć skierowania. Z poradni ginekologicznej możesz oczywiście skorzystać również bezpłatnie, w ramach narodowego funduszu zdrowia. Wiąże się to jednak z dość długim oczekiwaniem na wizytę – nawet do kilku tygodni.

Szukasz porady dobrego ginekologa?
Umów się na konsultację do poradni ginekologicznej holsäMED i uzyskaj fachową pomoc!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

  ZAREZERWUJ TERMIN


  Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
  Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.