Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Plamienia międzymiesiączkowe – skąd się biorą?

Krwawienie menstruacyjne powinno trwać przez kilka dni w ciągu całego cyklu. Niektórym kobietom zdarzają się jednak plamienia międzymiesiączkowe także poza terminem spodziewanej miesiączki. Czy jest to zjawisko prawidłowe, czy należy je traktować jako patologię? Skąd bierze się krawienie/ plamienie międzymiesiączkowe? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

plamienia międzymiesiączkowe

Spis treści:

O terminie miesiączki decydują hormony…
Nieprawidłowe krwawienie – czyli jakie?
Plamienie międzymiesiaczkowe – skutek uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej
Plamienie międzymiesiączkowe a zaburzenia hormonalne
Plamienie międzymiesiączkowe spowodowane urazem pochwy
Plamienie międzymiesiaczkowe jako objaw choroby nowotworowej!
Plamienie międzymiesiączkowe może oznaczać ciążę lub poronienie
Kiedy odwiedzić ginekologa?
Podsumowanie

O terminie miesiączki decydują hormony…

Miesiączka to regularne, cykliczne krwawienie z dróg rodnych, które pojawia się na skutek działania hormonów. Estrogen, czyli podstawowy żeński hormon płciowy, powoduje wzrost endometrium (błony śluzowej macicy) w pierwszej połowie cyklu, co ma przygotować macicę na ewentualne przyjęcie zarodka. Jeśli podczas jajeczkowania nie dojdzie do zapłodnienia, poziomy hormonów – estrogenów i progestagenu – obniżają się. W efekcie błona śluzowa zaczyna się złuszczać i dochodzi do krwawienia miesiączkowego.

Nieprawidłowe krwawienie – czyli jakie?

Czyli takie, które występuje poza terminem spodziewanej miesiączki lub ma inny charakter niż dotychczas, np. jest bardziej skąpe i powoduje powstawanie jedynie niewielkich plamek na bieliźnie lub zbyt obfite. Może mieć też nietypowy kolor, np. różowy albo brunatny. Taka sytuacja powinna skłonić kobietę do zasięgnięcia porady lekarza ginekologa. Omówmy teraz najczęstsze możliwe przyczyny krwawienia / plamienia międzymiesiączkowego.

Czytaj też: Otarcia i urazy intymne – jak zapobiegać, jak leczyć?

Plamienie międzymiesiaczkowe – skutek uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej

…i to zarówno tej w postaci doustnych tabletek jak i plastrów. Krwawienie lub plamienie międzymiesiączkowe pojawia się zazwyczaj tylko na początku przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, tzn. przez okres ok. 3 miesięcy od rozpoczęcia jej stosowania. Później krwawienie powinno ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje, to antykoncepcja jest prawdopodobnie źle dobrana i należy zastanowić się nad zastosowaniem innej. Przyczyną plamień międzymiesiączkowych podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej może być również pominięcie tabletki lub wzięcie dwóch opakowań tabletek z rzędu, bez robienia 7-dniowej przerwy.

Plamienie międzymiesiączkowe a zaburzenia hormonalne

Za plamieniem międzymiesiączkowym mogą stać zaburzenia hormonalne. Towarzyszą one wielu różnym schorzeniom, m.in. PCOS, czyli zespołowi policystycznych jajników.

Ważne: sytuacją, w której plamienie międzymiesiączkowe można uznać za fizjologiczne jest plamienie owulacyjne, czyli związane z uwolnieniem się komórki jajowej. Występuje ono mniej więcej w połowie cyklu, jest niewielkie, trwa ok. kilku godzin i może mu towarzyszyć delikatny ból w podbrzuszu.

Plamienie międzymiesiączkowe spowodowane urazem pochwy

Ślady krwi na bieliźnie występujące poza terminem spodziewanej miesiączki mogą być spowodowane urazem pochwy, do którego doszło np. podczas stosunku seksualnego. Problem ten dotyczy w szczególności kobiet borykających się z nadmierną suchością pochwy. Co ważne, krwawienie po stosunku może świadczyć o obecności infekcji intymnej, ponieważ tkanki pochwy są wtedy dużo bardziej podatne na mikrourazy. W normalnych, fizjologicznych warunkach, gdy pochwa nie jest objęta stanem zapalnym, krwawienia po stosunku w zasadzie nie występują.

kobieta trzymająca kartkę ze smutną buźką cierpiąca z powodu plamień międzymiesiączkowych

Plamienie międzymiesiaczkowe jako objaw choroby nowotworowej!

Mowa przede wszystkim o nowotworze szyjki macicy oraz nowotworze endometrium. Nowotwór szyjki macicy jest drugim (zaraz po raku piersi) najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet, w dodatku wyjątkowo podstępnym. Potrafi bowiem rozwijać się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Jedyną szansą na jego uniknięcie lub wykrycie we wczesnym stadium są badania profilaktyczne: cytologia oraz testy w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiedzialnego za większość przypadków tego nowotworu.

Plamienie międzymiesiączkowe może oznaczać ciążę lub poronienie

W przypadku ciąży takie plamienie jest najczęściej związane z implantacją zarodka w błonie śluzowej macicy i nazywamy je plamieniem implantacujnym. Niekiedy pojawienie się krwi na bieliźnie ma jednak znacznie tragiczniejszą przyczynę – wiążę się z poronienim, czyli utratą ciąży.

Zobacz też: Nieinwazyjne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu

Kiedy odwiedzić ginekologa?

Przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy, że plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe pojawiają się w kolejnych cyklach i nie są związane z owulacją. Tego typu objawy mogą mieć całkiem błahą przyczynę, np. być spowodowane:

  • niewielkim urazem,
  • chwilowym wahaniem hormonów,
  • obecnością mięśniaków lub polipów macicy,
  • chorobą nowotworową.

Dlatego każdy przypadek nieprawidłowego krwawienia z dróg rodnych powinien być skonsultowany z ginekologiem. Lekarz może wówczas zbadać pacjentkę ginekologicznie, wykonać przezpochwowe USG albo zlecić inne specjalistyczne testy, a później na podstawie wyników zaproponować leczenie, np. terapię hormonalną.

Reasumując, plamienia międzymiesiączkowe zdarzają się dość często i mogą być spowodowane wieloma czynnikami: zaburzeniami hormonalnymi, obecnością mięśniaków lub polipów macicy, urazem pochwy, stanem zapalnym w obrębie pochwy, ciążą, poronieniem, a nawet chorobą nowotworową. Każda kobieta, która zaobserwuje u siebie nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych powinna udać się do ginekologa, który ustali, co może być jego przyczyną.

Źródła:

  1. L. J. McKenzie: Diagnostyka nieprawidłowych krwawień macicznych u kobiet w wieku rozrodczym, „Ginekologia po Dyplomie” 2012, s. 76-77.
  2. W. Klimanek , M. Schmidt , A. Krupa i in.: Krwawienia oraz plamienia środcykliczne w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, https://www.forumginekologii.pl/artykul/krwawienia-oraz-plamienia-srodcykliczne-w-trakcie-stosowania-doustnej-antykoncepcji-hormonalnej, [dostęp: 10.08.2023].

 

Autor: Redakcja holsäMED.
Data ostatniej aktualizacji: 10.08.2023

Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Zaobserwowałaś u siebie plamienia międzymiesiączkowe? Zastanawiasz się, co może być tego przyczyną? Specjaliści z poradni ginekologicznej holsäMED pomogą to ustalić! Już dziś zapisz się na konsultację.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

 

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.