Pierwsza pomoc: jak zatamować krwawienie z nosa?
Każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się krwawienie z nosa. Choć objaw ten może budzić niepokój, najczęściej nie stanowi poważnego problemu medycznego. Chyba, że trwa długo i prowadzi do dużej utraty krwi. Wtedy stwarza już poważne zagrożenie dla zdrowia i wymaga interwencji medycznej. Co może być przyczyną krwawienia z nosa? Jak je zatamować i kiedy udać się do specjalisty? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Skąd bierze się krwawienie z nosa?
Zacznijmy od tego, że wnętrze nosa jest dość mocno unaczynione. Musi takie być, by pełnić swoje funkcje, czyli ocieplać, oczyszczać i nawilżać wdychane powietrze. Naczynia krwionośne w nosie są jednak bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić. Krwawienie z nosa może wystąpić u każdego bez względu na wiek. W przypadku dzieci może być efektem urazu doznanego np. w trakcie zabawy czy podczas zajęć z wf-u. U osób dorosłych krwawienie z nosa może nastąpić np. po przedawkowaniu leków rozrzedzających krew, a u seniorów na skutek nadciśnienia tętniczego. Czasem przyczyną jest zbyt suche powietrze. Przebywanie w klimatyzowanych, ogrzewanych pomieszczeniach wysusza błonę śluzową nosa, przez co staje się ona bardziej podatna na podrażniania, atak patogenów oraz właśnie krwawienie.
Do innych przyczyn krwawienia z nosa zaliczamy:
- obecność ciała obcego w nosie
- zakażenia górnych dróg oddechowych
- nabyte lub wrodzone zaburzenia krzepliwości krwi
- miażdżycę
- małopłytkowość
- hemofilię
- skrzywienie przegrody nosowej
- przegrzanie organizmu, np. w upalne dni
- nadmierny wysiłek fizyczny
- stres i związany z nim wzrost ciśnienia tętniczego
- zaburzenia/zmiany hormonalne, np. w trakcie ciąży
- kontakt z substancjami drażniącymi śluzówkę nosa
- choroby nowotworowe – nosogardła, zatok oraz nosa, białaczka
- niedobory witaminowe – przede witaminy K, która wpływa na proces krzepnięcia oraz witaminy C uszczelniającej i wzmacniającej naczynia krwionośne
Czytaj też: Zapalenie zatok – prawdziwa zmora Polaków!
Jak zatamować krwawienie z nosa – krótki instruktarz
- Posadź krwawiącą osobę i pochyl jej głowę lekko do przodu, tak by krew wypływała na zewnątrz. Odchylenie głowy do tyłu spowoduje, że krew będzie spływać do gardła, a to może skutkować nawet zachłyśnięciem.
- Połóż zimny okład na nasadę nosa lub kark.
- Poproś krwawiącą osobę, aby palcami docisnęła skrzydełka nosa.
- Jeśli krwawienie z nosa jest ciągłe i trwa dłużej niż 10 – 20 minut, wezwij pogotowie ratunkowe.
Krwawienie z nosa – kiedy wezwać pogotowie?
W większości przypadków z krwawieniem z nosa jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Wystarczy, że zastosujemy się do powyższej instrukcji. Czasem jednak potrzebna jest pomoc medyczna. Należy ją wezwać, jeśli widzimy, że krwawienie nie ustaje, a osoba poszkodowana czuje, jak krew spływa jej do gardła. Objaw ten sugeruje tylne krwawienie z nosa, które jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne od przedniego. Ale co to właściwie oznacza?
Przednie i tylne krwawienie z nosa – na czym polega różnica?
Najczęściej krwawienie pochodzi z tzw. splotu Kiesselbacha, który umiejscowiony jest w przedniej części nosa. Takie krwawienie ustępuje zwykle samoistnie już po kilku minutach. Rzadziej mamy do czynienia z krwawieniem z tylnej części nosa, tj. ze splotu Woodruffa. Jest ono bardziej niebezpieczne i możemy nie zatamować go samodzielnie, dlatego konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem lub wezwanie pogotowania ratunkowego.
Krwawienie z nosa – kiedy potrzebna konsultacja laryngologiczna?
Przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy, że krwawienia z nosa powtarzają się. Wówczas można podejrzewać, że są one wynikiem jakiegoś schorzenia, np. miażdżycy, małopłytkowości, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń krzepnięcia i wielu, wielu innych. Konsultacja laryngologiczna ma na celu ustalenie przyczyny powtarzających się krwawień. Laryngolog zacznie wizytę od zebrania dokładnego wywiadu medycznego. W trakcie rozmowy z pacjentem pyta go m.in. o: wiek, częstotliwość krwawień, zażywane leki, choroby współistniejące oraz sytuacje, w których krwawienia występują. Następnie bada wnętrze jamy nosowej przy pomocy specjalnych wzierników. W razie potrzeby może też skierować pacjenta na badania dodatkowe: badania krwi (również pod kątem krzepliwości), RTG twarzy i nosa czy endoskopię nosa.
Sposób leczenia zależy od przyczyny…
W leczeniu krwotoków z nosa stosuje się różne metody, w zależności od ich przyczyny. Mogą to być leki obkurczające i uszczelniające naczynia krwionośne, leki hormonalne, środki nawilżające śluzówkę nosa w postaci maści czy żeli donosowych albo tampony umieszczane w jamie nosowej (tamponada przednia) lub nosogardle (tamponada tylna). Uporczywe krwawienia z nosa tamuje się również za pomocą tzw. kauteryzacji, czyli metody polegającej na wypaleniu naczyń krwionośnych za pomocą specjalnego urządzenia grzewczego albo azotanu srebra. Jeśli przyczyną częstych krwawień z nosa jest skrzywiona przegroda nosowa, można wykonać zabieg chirurgiczny, który przywróci prawidłową anatomię nosa.
Zobacz też: Zapalenie krtani – czym jest i jak z nim walczyć?
Reasumując, krwawienie z nosa może mieć błahą przyczynę albo być objawem jakiejś choroby. Najczęściej jesteśmy w stanie sami je zatamować, ale zdarzają się przypadki, kiedy trzeba skorzystać z pomocy medycznej. Jeśli krwawienia z nosa powtarzają się, warto skonsultować się z laryngologiem.
Miewasz krwotoki z nosa? To może być objaw choroby! Nie czekaj, już dziś umów się na konsultację do poradni laryngologicznej holsäMED! Dysponujemy najnowocześniejszym unitem laryngologicznym, dzięki czemu badanie odbywa się w warunkach komfortowych dla pacjenta.
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl