Jak wybrać lekarza do prowadzenia ciąży? 5 wskazówek
Ginekolog czy położna? Prywatnie czy na NFZ? Wybór lekarza prowadzącego ciążę na pewno nie jest łatwy. Przecież osoba, którą ostatecznie wybierzesz będzie przez niemal 9 kolejnych miesięcy czuwać nad Tobą i Twoim maleństwem. To do niej będziesz zgłaszać się z każdą dolegliwością czy pytaniem. To ona będzie zlecać Ci badania.
Lekarz prowadzący ciążę musi być więc nie tylko kompetentny, ale również wzbudzać Twoje zaufanie. No właśnie, tylko jak takiego znaleźć? Oto kilka naszych wskazówek!
Najważniejsze pierwsze wrażenie…
Kobiety, które już wcześniej rodziły mają trochę ułatwione zadanie. Nauczone doświadczeniem wiedzą, na co zwrócić uwagę. Poza tym, jeśli były zadowolone z lekarza, który prowadził ich pierwszą ciążę, to po prostu do niego wracają. Ciążowe „debiutantki” mają większy problem, ponieważ do końca nie wiedzą jeszcze, czego mogą się spodziewać i jakie są ich własne oczekiwania. Dlatego tak ważna jest pierwsza wizyta. Jej przebieg pozwoli Ci wstępnie zorientować się, czy lekarz, do którego przyszłaś jest dobrym fachowcem, traktuje Cię w sposób życzliwy i chętnie odpowiada na zadawane pytania. Pierwszą rzeczą, na jaką powinnaś zwrócić uwagę jest wywiad lekarski – generalnie im bardziej szczegółowy, tym lepiej. W przypadku kobiety w ciąży znaczenie może mieć bowiem wszystko. Nie tylko obecne i przebyte w przeszłości choroby, nałogi czy zażywane leki, ale też rodzaj wykonywanej pracy i narażenie na stres.
Jeśli Twoja ciąża nie została jeszcze potwierdzona w badaniu USG, lekarz powinien je wykonać już na pierwszej wizycie. Jeśli natomiast okaże się, że jest na to za wcześnie (w 3.- 4. tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy może nie być jeszcze widoczny w obrazie USG), lekarz poprosi Cię, abyś na badanie zgłosiła się za tydzień. Kwestia badań w ciąży jest w ogóle bardzo istotna. Przez całe 9 miesięcy jej trwania stan zdrowia mamy i rosnącego pod jej sercem maleństwa musi być monitorowany. Dlatego lekarz prowadzący Twoją ciążę powinien w każdym z trzech trymestrów wykonywać Ci USG, regularnie mierzyć ciśnienie, jak również zlecać inne badania (np. moczu, krwi).
Przeczytaj: Poradnia ginekologiczna – kiedy się zgłosić?
Charakter też ma znaczenie…
Przekraczając próg gabinetu ginekologicznego, powinnaś czuć się komfortowo. Dlatego już podczas pierwszego kontaktu z lekarzem zwróć uwagę, czy odnosi się do Ciebie z szacunkiem i mówi w zrozumiały dla Ciebie sposób. Ginekologia, jak zresztą każda inna dziedzina medycyny, jest pełna skomplikowanych terminów i pojęć. Dobry lekarz zawsze dąży jednak do tego, aby pacjent wyniósł z konsultacji możliwie jak najwięcej.
A lekarz milczek? On również nie będzie najlepszym wyborem. Dla większości kobiet ciąża jest okresem ogromnej radości, ale i niepokoju o zdrowie dziecka. Dla przyszłej mamy nie ma nic gorszego niż lekarz, który z kamienną twarzą i bez słowa studiuje wyniki przeprowadzonych badań. W takich sytuacjach w głowie kobiety często pojawia się jedna myśl: „Na pewno dzieje się coś złego!”
Dobry lekarz to też lekarz cierpliwy, chętnie odpowiadający na wszystkie pytania i wątpliwości. Dlatego jeśli na każde swoje pytanie, słyszysz jedynie zdawkową odpowiedź, w dodatku rzuconą od niechcenia, to znak, że powinnaś poszukać innego lekarza.
Zobacz też: Szyjka macicy w ciąży – jak powinna wyglądać?
Ginekolog vs. położna – kto lepszy?
Do niedawna prowadzeniem ciąży zajmowali się wyłącznie ginekolodzy. Od stycznia 2017 roku opiekę nad ciężarną sprawować może również położna, pod warunkiem, że jest to ciąża fizjologiczna i nie towarzyszą jej żadne powikłania. Zakres działań położnej w prowadzeniu ciąży i opiece nad pacjentką jest bardzo podobny. Położna tak samo jak ginekolog założy kartę ciąży, zinterpretuje wyniki przeprowadzonych badań lub pobierze materiał do kolejnych, przeprowadzi KTG i wreszcie odbierze prawidłowo przebiegający poród. Co ważne, położna jest też osobą, która na co dzień pracuje na oddziale położniczym. Ma nieustanny kontakt z rodzącymi i najlepiej wie, czego im potrzeba w trakcie porodu. Nie zawsze jednak obecność położnej wystarczy. W przypadku ciąży powikłanej lub zagrożonej powikłaniami obecność ginekologa jest niezbędna. Gdy pojawia się jakikolwiek problem, to on musi wkroczyć do akcji. Wracając zatem do pytania, kto jest lepszy – ginekolog czy położna – nie udzielimy jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od konkretnej sytuacji.
Sprawdź, kogo polecają inni
Jeśli jesteś na etapie szukania lekarza, który poprowadzi Twoją ciążę, zasięgnij opinii innych. W internecie jest ich mnóstwo, choćby na popularnych portalach, na których lekarze różnych specjalności mają swoje wizytówki. Duża ilość pozytywnych opinii na temat danego lekarza, powinna być dla Ciebie wskazówką, że warto skorzystać z jego usług. Zawsze możesz też popytać wśród przyjaciółek czy znajomych mam. Zapewne każda zna kogoś godnego polecenia.
Prywatnie czy na NFZ?
To czy konsultacja lekarska odbywa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia czy prywatnie nie ma wpływu na jej jakość, a przynajmniej mieć nie powinno. Wiele przyszłych mam decyduje się jednak skorzystać z prywatnej opieki medycznej, przede wszystkim ze względu na krótsze kolejki i bardziej elastyczne terminy.