Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Szyjka macicy w ciąży – jak powinna wyglądać?

Kształtem przypomina rurkę o długości od 3 do 5 cm. To przez nią wypływa krew menstruacyjna, a sperma podczas stosunku przedostaje się do macicy. Szyjka macicy, bo oczywiście o nią tutaj chodzi, najważniejszą rolę pełni jednak w trakcie ciąży.

szyjka macicy w ciąży

Zatkana gęstym czopem śluzowym chroni bowiem zarodek przed wydaleniem. Jak w trakcie ciąży zachowuje się szyjka macicy i co o oznacza jej skracanie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule.

Szyjka macicy nie zawsze wygląda tak samo

Kształt i konsystencja szyjki macicy zmieniają się na przestrzeni całego cyklu menstruacyjnego kobiety. Jak nietrudno się domyślić, ma to oczywiście związek z różnym poziomem hormonów w poszczególnych fazach tego cyklu. Po owulacji i w trakcie miesiączki (czyli w dni niepłodne) szyjka macicy jest położona dość nisko, twarda i delikatnie otwarta, aby krew menstruacyjna mogła swobodnie wypływać na zewnątrz. Wraz z nadejściem owulacji szyjka macicy mięknie, otwiera się i unosi w kierunku pochwy. Tym sposobem pokazuje swoją gotowość na przyjęcie plemników.

Szyjka macicy w ciąży – jak powinna wyglądać?

Gdy któremuś z plemników uda się połączyć z komórką jajową i dojdzie do zapłodnienia, szyjka macicy zamyka się i zalepia gęstym śluzem, tzw. czopem śluzowym. Tym sposobem po pierwsze chroni jajo płodowe przed infekcją, a po drugie zapobiega przedwczesnemu porodowi i poronieniu. Szyjka macicy nie pozostaje jednak w takim stanie do końca ciąży. Mimo, że przez całe 9 miesięcy pełni głównie funkcje ochronną, to pierwsze zmiany w jej wyglądzie i konsystencji można zaobserwować już kilka tygodni od momentu poczęcia. Wraz z rozwojem ciąży szyjka macicy zaczyna bowiem sukcesywnie mięknąć. Kilka tygodni przed rozwiązaniem, czyli pod koniec III. trymestru ciąży, dodatkowo skraca się, co zwiastuje nadchodzący poród. Na tym jednak nie koniec zmian.

W pierwszej fazie porodu szyjka macicy rozwiera się. Tempo tego rozwierania jest różne, w zależności od stopnia rozmiękczenia szyjki oraz intensywności skurczy. U kobiet rodzących po raz pierwszy, u których szyjka macicy jeszcze nigdy nie otwierała się na taką szerokość, cały ten proces może trwać kilkanaście godzin albo i dłużej… Ostatecznie szyjka macicy osiąga nawet 10 cm rozwarcie, mówimy wówczas, że jest to tzw. rozwarcie pełne.

Zobacz też: Poradnia ginekologiczna – kiedy się zgłosić?

Gdy szyjka macicy skraca się zbyt wcześnie…

Skracanie szyjki macicy jest naturalnym procesem przygotowującym kobietę do porodu. Czasem jednak szyjka skraca się już w II lub na początku III trymestru, kiedy do porodu jeszcze daleko. Taki stan jest bardzo niebezpieczny dla dziecka. Istnieje bowiem ryzyko, że urodzi się za wcześnie lub dojdzie do poronienia. Długość oraz położenie szyjki macicy lekarz może ocenić palpacyjnie, podczas zwykłego badania ginekologicznego. Dokładniejszym i bardziej miarodajnym badaniem jest USG.

Jeśli szyjka macicy skraca się zbyt szybko lub też zbyt szybko rozwiera, lekarz najczęściej stwierdza tzw. niewydolność szyjki macicy, czyli jej zbytnie osłabienie. Szyjka może być ona za słaba z wielu powodów, np. uszkodzenia jej podczas wcześniejszego porodu, poronienia albo zabiegu łyżeczkowania. Kolejną przyczyną może być wada wrodzona szyjki macicy, infekcja, zaburzenia hormonalne czy wreszcie zbyt intensywny tryb życia matki. Na szczęście niewydolność szyjki macicy jest stanem, który można leczyć.

Co robić w przypadku niewydolności szyjki macicy?

Jeśli szyjka macicy jest tylko nieznacznie skrócona, kobiecie zaleca się odpoczynek. Powinna ona również jak najwięcej czasu przebywać w pozycji leżącej, nie podnosić ciężkich przedmiotów i unikać stresu. Sposób postępowania w przypadku zbyt szybkiego skracania się szyjki macicy zależy oczywiście od przyczyny. Jeśli szyjka skróciła się na skutek infekcji w obrębie narządów rodnych, trzeba ją wyleczyć. Jeśli jest efektem skurczów macicy, można je „wyciszyć” odpowiednimi lekami. W przypadku znacznego skrócenia szyjki macicy stosuje się najczęściej dwa rozwiązania. Albo zakłada się szew na szyjkę macicy, albo tzw. passer, czyli specjalny silikonowy krążek.

Chcesz wiedzieć więcej na temat prawidłowego przebiegu ciąży?
Umów się na konsultację ze specjalistą holsäMED!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 


Konsultacja merytoryczna

dobry endokrynolog ginekolog katowice dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska
ginekolog położnik, endokrynolog
Lekarz z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie leczenia niepłodności i endokrynologii rozrodu w Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Zawodowo związana z Centrum Medycznym holsäMED, gdzie świadczy usługi w zakresie konsultacji specjalistycznych oraz rozpoznawania i leczenia schorzeń ginekologicznych i układu hormonalnego u kobiet.

    ZAREZERWUJ TERMIN

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.