Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Gdy córka staje się kobietą – przewodnik dla mamy

Twoja córka właśnie dostała swoją pierwszą miesiączkę. Jesteś dumna, bo właśnie stała się kobietą. Jednak zupełnie nie wiesz, jak „ugryźć” ten krępujący temat. Chcemy ułatwić Ci to zadanie, dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik. Z niego dowiesz się, jak rozmawiać z córką o okresie, aby stał się on dla niej czymś zupełnie naturalnym i nie kojarzył wyłącznie negatywnie.

pierwsza miesiączka

Nie daj się zaskoczyć

Wiedz, że proces dojrzewania płciowego jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników (diety, masy ciała, poziomu aktywności fizycznej czy predyspozycji genetycznych). Nasze babcie i prababcie, ze względu na trudniejsze warunki socjoekonomiczne, zaczynały miesiączkować dopiero w okolicach 17. roku życia. Dziś dziewczynki dostają swoją pierwszą miesiączkę dużo wcześniej – średnio już w wieku 12-13 lat. Generalnie za normę uznaje się przedział między 10. a 16. rokiem życia.

Zanim jednak wystąpi pierwsze krwawienie dziewczynce zaczytają rosnąć piersi i zaokrąglają się biodra, pojawia się również owłosienie pod pachami i w okolicy łonowej. Zwiastunem zbliżającej się miesiączki są również charakterystyczne białe upławy. Mniej więcej na rok przed pierwszą miesiączką dziewczynka zaczyna też intensywnie rosnąć. Reasumując, jeśli zauważysz, że w ostatnim czasie ciało Twojej córki wyraźnie się zmieniło, przygotuj się, że już niedługo zacznie miesiączkować.

Przełam tabu

W wielu polskich rodzinach miesiączka wciąż jest tematem tabu. Nie podejmujemy go, bo jest dla nas krępujący. Uważamy też, że kwestią dojrzewania płciowego naszych dzieci powinna zająć się szkoła. Owszem, na lekcji biologii uczniowie poznają przebieg cyklu menstruacyjnego. Jednak to na nas – rodzicach – spoczywa obowiązek emocjonalnego przygotowania dojrzewającej córki do zmian, jakie zachodzą w jej ciele.

Jako kobieta doskonale zdajesz sobie przecież sprawę, że pierwsza miesiączka to nie tylko początek comiesięcznych krwawień i ból brzucha. Pierwsza miesiączka to również ogromne zmiany w sferze emocjonalnej. Wiemy, że może to być dla Ciebie trudne, zwłaszcza jeśli sama nie rozmawiałaś ze swoją mamą „o tych dniach”, ale postaraj przełamać wstyd i podejmij temat miesiączki ze swoją córką. Być może taka szczera rozmowa o „intymnych sprawach” stanie się dla Was doskonałą okazją do spędzenia tych kilku chwil razem i przy okazji zbliży Was do siebie.

Opowiedz, jak to było u Ciebie…

Podczas rozmowy o miesiączce nie musisz być ekspertką (choć dobrze abyś przypomniała sobie przebieg cyklu menstruacyjnego, bo może o niego zapytać). Opowiedz, jak Ty pamiętasz swoją pierwszą miesiączkę. Czy wiedziałaś o niej dostatecznie dużo? Jakie miałaś obawy? Czy coś Cię w niej zaskoczyło? Świadomość, że przeżywałaś podobne rozterki na pewno doda Twojej córce otuchy.

Czytaj również: Poradnia ginekologiczna – kiedy się zgłosić?

Traktuj okres jak coś zupełnie normalnego

Pierwsza miesiączka może wprawić w zakłopotanie nie tylko dojrzewającą dziewczynkę i jej mamę, ale też pozostałych domowników. Dlatego warto o niej rozmawiać, trzeba to jednak robić w odpowiedni sposób. Dla nastolatki pierwsza miesiączka staje się momentem przełomowym. I nic dziwnego. Od teraz nie jest już przecież dziewczynką, a młodą kobietą. Wyolbrzymiając pierwszą miesiączkę do rangi wielkiego wydarzenia, możesz jednak osiągnąć odwrotny skutek. Twoja córka poczuje się zwyczajnie zawstydzona, gdy wszyscy w koło będą o tym mówić.

Zamiast więc robić z okresu „wielkie halo” podejdź do tego spokojnie i rozmawiaj o nim jak o czymś zupełnie naturalnym. Uświadom córkę, że miesiączka to nie choroba. Wręcz przeciwnie, jest oznaką zdrowia i to właśnie dzięki niej będzie mogła w przyszłości zostać mamą. Wytłumacz, że w trakcie miesiączki może robić wszystko, na co tylko ma ochotę (no może oprócz podnoszenia ciężkich rzeczy i wzmożonego wysiłku fizycznego), a okres w żaden sposób jej nie ogranicza.

Doradź w wyborze najlepszych środków higienicznych

To czy Twoja córka będzie stosować podpaski czy tampony nie ma większego znaczenia. Ważne, aby wybrała to, co jest dla niej najwygodniejsze. Nie bój się, jeśli postawi na drugą opcję. Błona dziewicza u dojrzewającej dziewczynki jest już na tyle elastyczna, że mały tampon, włożony ostrożnie, na pewno jej nie uszkodzi. Zawsze możesz zaproponować, aby wypróbowała i tampony, i podpaski, a potem sama stwierdziła, w czym czuje się najlepiej.

„Koleżanki mają okres, a ja jeszcze nie” Jak pomóc córce?

Może się zdarzyć, że Twoja córka zacznie miesiączkować wcześniej lub później niż jej rówieśniczki. Taka sytuacja może w wywołać w niej poczucie wyobcowania i strach, że jest inna niż koleżanki. Koniecznie powinnaś wtedy uświadomić córce, że moment pojawienia się pierwszej miesiączki u każdej dziewczynki jest inny, ale na każdą prędzej czy później przyjdzie pora.

A co jeśli miesiączka rzeczywiście się nie pojawia?

Albo pojawia, ale zbyt wcześnie? Przyczyną pierwotnego braku miesiączki oraz przedwczesnego krwawienia mogą być zarówno zaburzenia hormonalne, jak i schorzenia układu rozrodczego, np. nieprawidłowo wykształcone gonady (dysgenezja gonad), niewydolność jajników, niewydolność podwzgórza, wrodzony przerost nadnerczy, a nawet guzy przysadki mózgowej. Czasem za opóźnionym dojrzewaniem płciowym u dziewczynki stoi też choroba o podłożu genetycznym, np. zespół Turnera czy zespół Kallmanna. Jeśli u Twojej córki występują zaburzenia miesiączkowania, koniecznie udaj się z nią do ginekologa. Lekarz wykona USG, zleci badania hormonalne i na tej podstawie podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. Może też skierować córkę do poradni genetycznej, gdzie wykonane zostaną badania DNA.

Martwisz się, że Twoja córka jeszcze nie miesiączkuje? A może chcesz po prostu sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo? Umów się do poradni ginekologicznej holsäMED, gdzie uzyskasz fachową pomoc.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.