Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Blokada kręgosłupa – czy zastrzyk może zastąpić operację?

Blokada kręgosłupa jest rozwiązaniem dla osób borykających się z bólami kręgosłupa. Według różnych statystyk od 60 do 80% społeczeństwa doświadcza tego problemu, możemy więc powiedzieć, że stał się on plagą naszych czasów. Zafundowaliśmy sobie go jednak sami, preferując dietę sprzyjającą otyłości oraz prowadząc siedzący tryb życia. Przy silnym bólu kręgosłupa doustne środki przeciwbólowe mogą być za słabe. Sama rehabilitacja też nie wystarczy. Pomóc może operacja, ta jednak wiąże się z długą rekonwalescencją i ryzykiem powikłań. Blokada kręgosłupa wydaje się więc atrakcyjną formą terapii. Ale czy jest skuteczna? Sprawdźmy!

Starsza kobieta cierpiąca na ból kręgosłupa wymagający zastosowania blokady kręgosłupa

Spis treści:

Blokada kręgosłupa skuteczna forma leczenia bólu
W jakich przypadkach stosuje się blokadę kręgosłupa?
Jedno ukłucie, ulga na wiele miesięcy – jak wygląda podanie blokady do kręgosłupa?
Rodzaje blokad kręgosłupa
Blokady do stawów kręgosłupa
Blokady przyczepów nerwowych
Blokady korzeni nerwowych
Blokada kręgosłupa – możliwe powikłania
Podsumowanie

Blokada kręgosłupa skuteczna forma leczenia bólu

Blokada sterydowa jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bólu kręgosłupa. Polega na podaniu preparatu o silnych właściwościach przeciwbólowych oraz przeciwzapalnego sterydu w formie zastrzyku. Najczęściej zawiera on Diprophos lub Deksametazon i znieczulającą lidokainę (lignokainę). Lek podaje się w konkretne miejsce kręgosłupa, które lekarz wybiera wcześniej na podstawie wyników badań obrazowych: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego czy zdjęć rentgenowskich.

W jakich przypadkach stosuje się blokadę kręgosłupa?

Blokada kręgosłupa jest wskazana przede wszystkim dla pacjentów skarżących się na silne bóle pleców, którzy czekają na operację lub z różnych względów nie mogą poddać się leczeniu chirurgicznemu (np. z powodu chorób towarzyszących). Blokada kręgosłupa jest skutecznym sposobem leczenia bólu m.in. u pacjentów ze :

  • stenozą (zwężeniem kanału kręgowego),
  • dyskopatią (chorobą krążka międzykręgowego),
  • kręgozmykiem (przemieszczeniem kręgów względem siebie).

Zobacz też: Ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa – przyczyny, leczenie

Jedno ukłucie, ulga na wiele miesięcy – jak wygląda podanie blokady do kręgosłupa?

Blokadę do kręgosłupa podaje się w warunkach ambulatoryjnych, po wcześniejszym zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Zabieg nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, pacjent nie musi przychodzić na czczo ani odstawiać leków (chyba, że lekarz zadecyduje inaczej). Środek zostaje wstrzyknięty przy użyciu specjalnej igły, pod kontrolą aparatu rentgenowskiego, ukazującego dokładne miejsce wkłucia. W trakcie zabiegu pacjent odczuwa najpierw ukłucie, a później rozpieranie – gdy lek jest wpuszczany w chore miejsce. Cała procedura trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Środek działa niemal natychmiast. Większość pacjentów odczuwa poprawę już po 1-2 dniach. Blokada całkowicie lub częściowo likwiduje ból kręgosłupa, dając możliwość rozpoczęcia rehabilitacji. Efekt utrzymuje się od kilku tygodni, nawet do roku.

Rodzaje blokad kręgosłupa

W zależności od źródła bólu wyróżniamy różne rodzaje blokad. Każdą z nich podaje się w nieco inny sposób i do każdej będą inne wskazania. Przyjrzyjmy się teraz trzem najczęściej wykonywanym blokadom kręgosłupa.

Blokady do stawów kręgosłupa

Częstą przyczyną bólu pleców okazuje się zapalenie lub zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych kręgosłupa. Ich precyzyjne ostrzyknięcie nie jest zadaniem łatwym, ponieważ stawy te są wyjątkowo małe. Aby zabieg był skuteczny i bezpieczny niezbędne jest więc nieustanne monitorowanie jego przebiegu – albo przy pomocy RTG, albo USG. Prawidłowo wykonany zastrzyk łagodzi ból i usuwa zapalenie, dzięki czemu pacjent ma szansę podjąć rehabilitację. Blokada może zostać podana również do stawu krzyżowo-biodrowego. Problemy z tym stawem powodują silny ból w dolnej części pleców i górnej pośladka, który szczególnie nasila się podczas siedzenie czy chodzenia. Podanie zastrzyku z środkiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym (pod kontrolą rentgenowską) pozwala skutecznie go uśmierzyć.

Blokady przyczepów nerwowych

Bywa, że zwyrodnieniu ulegają nie stawy, a przyczepy mięśni do kręgosłupa. Taki stan nazywamy entezopatią. Ból, który jej towarzyszy potrafi być naprawdę trudny do zniesienia. Doskwiera przede wszystkim osobom pracującym w wymuszonych pozycjach, a więc np. fryzjerom czy kosmetyczkom. Ostrzyknięcie zwyrodniałych przyczepów pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe i pozbyć się stanu zapalnego.

Blokady korzeni nerwowych

Kolejny rodzaj blokady – tzw. blokadę selektywną korzeni – wykonuje się oczywiście w celach terapeutycznych, ale przede wszystkim ma ona pomóc w zlokalizowaniu źródła bólu. Pełni więc także funkcję diagnostyczną. Uciśnięcie korzenia nerwowego może być przyczyną silnego bólu pleców, promieniującego do nóg. Podanie kortykosteroidu z środkiem znieczulającym niweluje ból i pomaga wygasić stan zapalny wokół korzenia nerwu.

Młoda kobieta siedząca na łóżku cierpiąca na ból kręgosłupa wymagający zastosowania blokady kręgosłupa

Blokada kręgosłupa – możliwe powikłania

Blokadę kręgosłupa wykonuje pod kontrolą USG lub RTG, tak aby zastrzyk był wykonany precyzyjnie i nie stwarzał zagrożenia. Efekty uboczne zdarzają się niezwykle rzadko, zwłaszcza jeśli iniekcji dokonuje doświadczony lekarz. Wśród możliwych powikłań wymienia się:

  • krwawienie, rzadziej krwiak nadtwardówkowy,
  • podrażnienie nerwu,
  • infekcje,
  • uszkodzenie rdzenia kręgowego (zastrzyki w odcinek szyjny, piersiowy),
  • reakcję wazowagalną, czyli spadek ciśnienia, skutkujący zasłabnięciem lub omdleniem,
  • przebicie opony twardej i znieczulenie od pasa w dół utrzymujące się około godziny.

Skutki uboczne mogą być także następstwem nie samego wkłucia, a działania podanego w zastrzyku preparatu. Może on wywołać reakcję alergiczną w postaci wysypki, wzrost ciśnienia tętniczego, hiperglikemię, niepokój i problemy ze snem.

Czytaj też: Ach te przeklęte korzonki! Rwa kulszowa

Podsumowując, blokada kręgosłupa to skuteczna metoda leczenia bólu. Polega na podaniu w kręgosłup środka o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zabieg przynosi szybką ulgę w bólu i doskonale sprawdza się w takich schorzeniach jak dyskopatia, stenoza czy kręgozmyk.

Źródła:

  1. M. Leonardi, Ch. W. Pfirrmann: Wstrzyknięcia do kręgosłupa. W: Choroby kręgosłupa, T. 1., 2016, s. 273 -304.

 

Autor: Redakcja holsäMED.
Data ostatniej aktualizacji: 16.07.2023

Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Cierpisz z powodu bólów kręgosłupa? Nie czekaj! Już teraz umów się do poradni neurochirurgicznej holsäMED i porozmawiaj o możliwości podania blokady.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.