Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Jakie usługi oferuje Podstawowa Opieka Zdrowotna?

Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) stanowi kluczowy element systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju. Umożliwia dostęp do profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia w ramach kontraktu z NFZ lub prywatnie. W Polsce funkcjonuje wiele przychodni świadczących usługi z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w których pacjenci mogą odbywać wizyty lekarskie, otrzymywać recepty na leki oraz skierowania do specjalistów i na badania diagnostyczne. Co dokładnie oferuje Podstawowa Opieka Zdrowotna? Jak wygląda realizacja tych świadczeń w Centrum Medycznym holsäMED? Odpowiedź w artykule.

pacjentka na wizycie lekarskiej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej

Spis treści: 

Chcesz skorzystać z POZ? Wybierz swojego lekarza
Wizyta lekarska w ramach POZ – co obejmuje?
Pielęgniarka POZ – w czym może nam pomóc?
Położna POZ – nieoceniona pomoc dla przyszłych i świeżo upieczonych mam
Podsumowanie

Chcesz skorzystać z POZ? Wybierz swojego lekarza

Każdemu pacjentowi objętemu ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje pomoc lekarza rodzinnego, pielęgniarki oraz położnej. Wybierasz ich samodzielnie, wypełniając specjalną deklarację w przychodni, do której chcesz należeć.  Nie obowiązuje Cię rejonizacja. To Ty decydujesz, komu powierzysz swoje zdrowie i możesz leczyć się w dowolnej placówce, również poza miejscem swojego zamieszkania, np. w Centrum Medycznym holsäMED w Katowicach.  Możesz też zmienić lekarza, którego wcześniej wybrałeś dowolną ilość razy. Ale UWAGA! Bezpłatnie zrobisz to tylko 2 razy w ciągu roku. Za każdą kolejną zmianę będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości 80 zł.

Zobacz też: Jak wypełnić deklarację na podstawową opiekę zdrowotną krok po kroku

Wizyta lekarska w ramach POZ – co obejmuje?

Jednym z najważniejszych świadczeń oferowanych w ramach POZ są wizyty lekarskie. Pacjent naszego centrum może umówić się na konsultację z lekarzem rodzinnym (stacjonarną lub teleporadę na pośrednictwem aplikacji holsäAPP, a w uzasadnionych przypadkach także domową), który będzie sprawował nad nim opiekę oraz koordynował proces ewentualnego leczenia. Lekarz rodzinny zajmuje się nie tylko diagnozowaniem i leczeniem chorób, ale również bieżącym monitorowaniem stanu zdrowia pacjenta. Wystawi także recepty na niezbędne leki, które pacjent może zrealizować w dowolnej aptece. Jeśli stwierdzi taką konieczność, skieruje go również na badania diagnostyczne (laboratoryjne, obrazowe) lub do lekarza innej specjalizacji, np. kardiologa, laryngologa, neurologa czy chirurga. Pacjenta, który tego wymaga skieruje ponadto na rehabilitację, leczenie szpitalne oraz uzdrowiskowe, zleci transport sanitarny oraz wyda zaświadczenie o stanie zdrowia.

W ramach POZ pacjent może skorzystać również z programów szczepień ochronnych zapobiegających wielu chorobom zakaźnym. Lekarz rodzinny wspólnie z pacjentem decyduje o harmonogramie szczepień, uwzględniając wiek pacjenta, jego stan zdrowia oraz aktualnie obowiązujące zalecenia epidemiologiczne. Mało osób zdaje sobie sprawę, że do zadań lekarza rodzinnego, w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, należy także edukowanie w zakresie profilaktyki zdrowotnej, w tym zdrowego stylu życia, prawidłowej diety, aktywności fizycznej czy unikania czynników prowadzących do rozwoju wielu chorób.

Więcej o Poradni Lekarza Rodzinnego holsäMED >>

Pielęgniarka POZ – w czym może nam pomóc?

Przypomnijmy, że pielęgniarkę POZ, inaczej pielęgniarkę środowiskową, wybierasz w taki sam sposób, jak lekarza rodzinnego, czyli poprzez wypełnienie odpowiedniej deklaracji. Wybrana przez Ciebie osoba będzie sprawowała nad Tobą opiekę pielęgniarską, wykonując szereg czynności – jeśli oczywiście zaistnieje taka potrzeba.  Zapewne zastanawiasz się, jaki jest zakres kompetencji takiej pielęgniarki? Otóż do jej zadań należy przede wszystkim:

  • podawanie leków różnymi drogami i technikami zleconymi przez lekarza, w tym wykonywanie iniekcji domięśniowych, dożylnych, podskórnych, śródskórnych oraz wykonywanie wlewów dożylnych;
  • zakładanie opatrunków na rany, odleżyny i oparzenia;
  • cewnikowanie pęcherza moczowego i usuwanie cewnika;
  • płukanie pęcherza moczowego;
  • wykonywanie wlewów lub wlewek doodbytniczych;
  • w porozumieniu z lekarzem wykonywanie zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych w stomiach, przetokach i trudno gojących się ranach;
  • zdejmowanie szwów;
  • wykonywanie inhalacji;
  • wykonywanie zabiegów z zastosowaniem ciepła i zimna.

kobieta korzystająca z pomocy pielęgniarki w domu w ramach podstawowej opieki zdrowotnej

Położna POZ – nieoceniona pomoc dla przyszłych i świeżo upieczonych mam

Położna POZ, inaczej położna środowiskowa, wspiera ciężarną kobietę w przygotowaniach do porodu oraz w opiece nad maluszkiem przez kilka tygodni po jego narodzinach. Pierwszy kontakt z położą środowiskową kobieta ma już w 21. tygodniu ciąży. Jeśli oczekujesz narodzin dziecka, to musisz wiedzieć, że jako przyszłej mamie, w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia, przysługuje Ci:

  • do 10 wizyt między 21. a 31. tygodniem ciąży;
  • do 16 wizyt po 32. tygodniu ciąży do dnia porodu.

W trakcie pierwszych wizyt położna środowiskowa podzieli się z Tobą wiedzą teoretyczną i praktyczną na temat porodu, dzięki czemu jeszcze lepiej się do niego przygotujesz. Odpowie na pytania, które być może rozwieją Twoje wcześniejsze wątpliwości. Położna odwiedzi Cię także tuż po porodzie – najpewniej w ciągu 48 godzin po opuszczeniu szpitala. Taką wizytę nazywamy patronażową. W jej trakcie położna oceni rozwój malucha, sprawdzi odruchy, dokona wszystkich niezbędnych pomiarów, skontroluje kikut pępowinowy oraz pokaże Ci, jak prawidłowo go pielęgnować: przewijać, ubierać, karmić oraz kąpać. Oczywiście położną będzie interesowało również Twoje samopoczucie. Jeśli rodziłaś naturalnie, oceni stan krocza, jeśli przez cesarskie cięcie – będzie chciała zobaczyć, jak goi się rana pooperacyjna. Upewni się też, czy macica obkurcza się prawidłowo, a krwawienie poporodowe nie odbiega od normy.

Podsumowując, Podstawowa Opieka Zdrowotna jest filarem polskiego systemu ochrony zdrowia, gwarantując nieodpłatny dostęp do wielu świadczeń medycznych. Zakres usług, z jakich możemy skorzystać w ramach POZ obejmuje wizyty z lekarzem rodzinnym, w tym zlecone przez niego badania, pomoc pielęgniarki oraz położnej środowiskowej. Ich zadaniem jest nie tylko opieka nad pacjentem w trakcie choroby, ale również edukacja w zakresie profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia.

Szukasz lekarza rodzinnego w Katowicach? Wypełnij deklarację i zostań pacjentem holsäMED. Dla nas najważniejsze jest Twoje zdrowie!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

 

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.