Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Chandra, czy coś poważniejszego? Jak rozpoznać depresję?

Każdy z nas miewa czasem gorsze dni…Zwłaszcza teraz – w ponure, ciemne, zimowe wieczory. Niedobór światła słonecznego i paskudna pogoda za oknem sprawiają, że jesteśmy pozbawieni energii i najchętniej cały dzień przeleżelibyśmy w łóżku zawinięci w koc. Takie obniżenie nastroju ma najczęściej charakter sezonowy i przechodzi wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słońca.

chandra a depresja

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy przygnębienie nie mija…Jak odróżnić depresję od chwilowego spadku nastroju? Odpowiedz znajdziesz poniżej!

Zimowa chandra ≠ depresja

Zacznijmy od tego, że słowo „depresja” bywa często nadużywane. Mówimy, że mamy depresję, podczas gdy tak naprawdę dopadło nas chwilowe przygnębienie. Jesienno- zimowa chandra nie jest niczym przyjemnym – to fakt! Nie powoduje jednak, że nie idziemy przez nią do pracy czy rezygnujemy ze spotkań towarzyskich. Chandra nie sprawia też, że zaniedbujemy rodzinę i domowe obowiązki. Przy depresji jest inaczej. Choroba ta nie pozwala człowiekowi normalnie funkcjonować. Zaburza praktycznie każdą sferę jego życia. Dla osoby cierpiącej na depresję umycie zębów i zebranie się do pracy jest niczym wyprawa na Mount Everest – trudna do osiągnięcia. Chandra od depresji różni się też czasem trwania. W pierwszym przypadku zły nastrój utrzymuje się co najwyżej kilka-kilkanaście dni. Przy depresji są to co najmniej 2 tygodnie.

Chandra i depresja – dwa oblicza smutku

Depresja nie powoduje, że po prostu jest nam smutno i nie mamy chęci do działania. Smutek to najbardziej charakterystyczny, ale nie jedyny objaw tej choroby. Depresji mogą towarzyszyć również zaburzenia koncentracji i spowolnienie myślenia, poczucie winy, a nawet objawy somatyczne, takie jak bóle głowy, bezsenność (rzadziej nadmierna senność) czy brak apetytu. Osoba w depresji traci zainteresowanie otoczeniem, musi się też zmuszać, aby pojąć jakąkolwiek aktywność. Ma niskie poczucie własnej wartości i nie wierzy w siebie.

Gdy nic nas nie cieszy…

Osoba chora na depresję z niczego nie czerpie przyjemności (taki stan nazywamy anhedonią). Przy chandrze jest inaczej. Możemy ją mieć i faktycznie czuć się przygnębieni, ale dobry film w kinie czy spotkanie ze znajomymi są w stanie wprowadzić nas w dobry nastrój. Tymczasem wszelkie próby rozbawienia osoby chorej na depresję najczęściej nie przynoszą rezultatu. Mało tego! W ten sposób, możemy pogorszyć tylko sytuację, ponieważ chory poczuje się przez nas niezrozumiany. Dlatego najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić osobie w depresji, to powiedzieć: „Wszystko będzie dobrze” albo „Ogarnij się”. Depresja nie polega na negatywnym podejściu do życia. Jest poważną chorobą psychiczną, wymagającą leczenia farmakologicznego. Istnieją nawet naukowe dowody na to, że depresja jest chorobą mózgu. Tak! Udowodniono, że mózgi osób z depresją różnią się od mózgów osób zdrowych.

Przeczytaj też: Witamina D w okresie jesienno-zimowym – czemu taka ważna?

Brak chęci do życia…

Osoby z depresją często są zrezygnowane i nie widzą sensu życia. W skrajnych przypadkach mogą się u nich pojawić myśli samobójcze. Niekiedy mówi się nawet, że depresja to choroba śmiertelna. I jest w tym dużo prawdy. Przy chandrze tego typu symptomów nie ma. Warto też dodać, że w depresji nie wszystkie ww. objawy muszą występować łącznie. Mogą mieć też różne nasilenie. Aby specjalista mógł zdiagnozować u kogoś depresję tych objawów musi być jednak co najmniej kilka.

Chandra i depresja – każde z nich ma inną przyczynę

Przyczyny chandry są zazwyczaj bardziej prozaiczne. Może ją wywołać deszczowa pogoda i brak światła słonecznego, zmęczenie czy stres, a także niedobór składników odżywczych w okresie jesienno-zimowym. Przyczyny depresji są już bardziej złożone. Za jej rozwój odpowiadają zarówno czynniki biologiczne, jak i środowiskowe. Spośród czynników biologicznych najważniejszą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Oznacza to, że niektóre osoby są bardziej od innych podatne na depresję. Jej przyczyną może być także długo utrzymująca się choroba, zwłaszcza taka, której towarzyszy silmy ból, np. nowotwór.

Niekiedy depresja ma też związek z jakimś trudnym wydarzeniem, np. utratą pracy, utratą partnera, śmiercią bliskiej osoby itp. Co więcej, jej źródło może być głęboko zakorzenione w psychice. Na depresje często zapadają osoby, które przeszły w dzieciństwie jakąś traumę, np. wychowywały się w rodzinie alkoholowej, były molestowane seksualnie, zaniedbywane lub po prostu niedoceniane przez dorosłych. Przykład? Dziecko, które na każdym kroku słyszy: „Jesteś gorszy”, „ Nic nie osiągniesz”, „Jesteś beznadziejny” zaczyna wierzyć, że takie właśnie jest. W efekcie będąc już dorosłym człowiekiem dużo gorzej radzi sobie z wyzwaniami życia codziennego oraz ze stresem. Tymczasem stres, zwłaszcza ten przewlekły, nad którym trudno jest nam zapanować, też może być przyczyną depresji. Bardzo często cierpią na nią osoby mobingowane w pracy lub zagrożone jej utratą.

Chandra i depresja – jak się je leczy?

Sposób leczenia depresji zależy od objawów i stopnia ich nasilenia. Przy ciężkiej depresji niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Leki mają przede wszystkim pobudzić aktywność neuroprzekaźników: dopaminy, serotoniny czy noradrenaliny, powodując nie tylko ustąpienie objawów, ale również zapobiegając nawrotom. Przy lekkiej depresji stosuje się albo samą farmakoterapię, albo samą psychoterapię. Niekiedy też łączy się ze sobą obie metody.

Chandra w przeciwieństwie do depresji nie wymaga leczenia farmakologicznego. Aby poprawić sobie humor wystarczy choćby wzbogacić dietę o witaminę D i magnez. Pierwszy ze składników znajdziemy przede wszystkim w rybach, drugi w gorzkiej czekoladzie.

Nie ma nic lepszego na poprawę nastroju niż wysiłek fizyczny. Podczas biegu, jazdy na rowerze czy innej aktywności wydzielają się bowiem endorfiny, czyli „hormony szczęścia”. Watro pamiętać również o drobnych przyjemnościach…Dobra książka, wyjście do kina czy spotkanie ze znajomymi, to świetny sposób na jesienno-zimowe smutki!

Nie możesz pozbyć się złego nastroju? Boisz się, że możesz mieć depresję? Umów się na konsultację do poradni psychologicznej HolsäMED i uzyskaj pomoc!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.