Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – choroba XXI wieku!

Znasz to uczucie zażenowania, gdy w towarzystwie znajomych lub w trakcie ćwiczeń na siłowni zdarza Ci się popuścić niewielką ilość moczu? Jeśli tak, to wiedz, że nie tylko Ty masz ten problem. Według Światowej Organizacji Zdrowia nietrzymanie moczu jest jednym z największych problemów zdrowotnych XXI wieku. Zyskało nawet status choroby społecznej. W krajach rozwiniętych na tę przypadłość cierpi 200 milionów ludzi, w tym ok. 2,5 miliona Polaków. Istnieje kilka rodzajów nietrzymania moczu, a wśród nich najpowszechniejsze jest wysiłkowe nietrzymanie moczu.

wysiłkowe nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – problem powszechny, wstydliwy i…bagatelizowany!

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) może dotyczyć obu płci, jednak dwukrotnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to ze specyficznej anatomii kobiecego układu moczowego. Może być też następstwem przebytego porodu, zabiegu ginekologicznego czy menopauzy. Warto dodać, że wraz z wiekiem proporcje te się wyrównują i problemy z nietrzymaniem moczu ma prawie tyle samo pań, co panów.

Nietrzymanie moczu nie jest chorobą zagrażającą życiu, ale może znacznie obniżyć jego komfort. Z powodu swojej przypadłości wiele kobiet rezygnuje z dotychczasowej aktywności zawodowej, towarzyskiej, a nawet życia rodzinnego. Ponieważ u ok. 25% chorych do mimowolnego wycieku moczu dochodzi także w trakcie współżycia, choroba może mieć bardzo negatywny wpływ na życie intymne i relacje z partnerem. A wcale nie musiałoby tak być, gdyby osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu, nie wstydziły się o nim mówić. Tymczasem jest to jedna z tych przypadłości, do której wolimy się nie przyznawać, ponieważ budzi nasze zażenowanie. Nie szukamy pomocy u specjalisty lub bagatelizujemy problem, traktując nietrzymanie moczu jako nieodłączny element starzenia się organizmu.

Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Z wysiłkowym nietrzymaniem moczu (WNM, ang. genuine stress incontinence) mamy do czynienia wtedy, gdy na skutek wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej dochodzi do mimowolnego wycieku moczu z pęcherza moczowego. Taka sytuacja może mieć miejsce np. podczas kichania, kaszlu, śmiania się czy wysiłku fizycznego (np. podnoszenia ciężkich przedmiotów). Bardzo charakterystyczne dla wysiłkowego nietrzymania moczu jest to, że chory nie odczuwa parcia na pęcherz, nie ma też potrzeby częstszego oddawania moczu.

Przyczyną WNM może być nadmierna ruchomość szyi pęcherza moczowego spowodowana niedostatecznym podparciem przez dno miednicy mniejszej lub niewydolnością wewnętrznego aparatu zwieraczowego.

Wystąpieniu wysiłkowemu nietrzymaniu moczu sprzyja m.in.:

  • ciąża i poród;
  • niedobór estrogenów w okresie menopauzy;
  • otyłość
  • przebyte zabiegi ginekologiczne;
  • ciężka praca fizyczna;
  • intensywne treningi;
  • niektóre choroby przewlekłe, np. cukrzyca, obturacyjna choroba płuc (POChP);
  • podeszły wiek.

Czytaj też: Niedawno urodziłaś? Dowiedz się, jak wrócić do formy

Wysiłkowe nietrzymanie moczu może mieć ponadto 3 stopnie zaawansowania:

  • I stopień wysiłkowego nietrzymania moczu – występuje, gdy do mimowolnego wypływu moczu dochodzi tylko przy dużym i gwałtownym wzroście ciśnienia w jamie brzusznej.
  • II stopień wysiłkowego nietrzymania moczu – występuje, gdy mimowolne oddawanie moczu pojawia się już przy umiarkowanym wzroście ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, np. przy podskakiwaniu, lekkiej pracy fizycznej, chodzeniu po schodach.
  • III stopień wysiłkowego nietrzymania moczu – występuje, gdy do mimowolnego wypływu moczu dochodzi podczas zwykłych czynności, niewymagających wysiłku, a więc leżenia, chodzenia czy stania.

Jak zapanować nad pęcherzem? Sposoby leczenia WNM

Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się obecnie wieloma metodami. Bardzo dobre efekty przynosi laseroterapia przy pomocy lasera MonaLisa Touch. W okolicę szyi pęcherza moczowego można również wstrzyknąć specjalną substancję wypełniającą, dzięki której cewka moczowa odzyskuje prawidłowy kąt nachylenia. Zabieg ten nazywamy wstrzyknięciem okocewkowym. Kolejną dostępną metodą może być aplikacja toksyny botulinowej (inaczej botoksu) w ścianę pęcherza moczowego. Najczęściej stosuje się ją tzw. pęcherzu nadreaktywnym. Pod cewkę moczową można też umieścić specjalną taśmę z tworzywa syntetycznego – tzw. taśmę mini sling – w celu podparcia i uniesienia szyi pęcherza moczowego.

Ćwiczenia mięśni Kegla – podstawowa metoda leczenia wysiłkowego nietrzymania moczy

Podstawową metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni Kegla, czyli ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. Jednak, aby przyniosły one pożądany efekt, muszą być wykonywane prawidłowo i regularnie, tj. minimum 3 razy dziennie. Ćwiczenia mięśni Kegla nie należą do najłatwiejszych, dlatego najlepiej wykonywać je w obecności doświadczonego fizjoterapeuty uroginekologicznego, który dokładnie instruuje pacjenta, co i jak ma robić. Jednak nawet wtedy, na efekty możemy czekać miesiącami. Na szczęście istnieją już urządzenia do ćwiczeń mięśni Kegla, które pozwalają ten proces przyspieszyć.

BTL EMSELLA – eliminuje problem nietrzymania moczu w zaledwie 3 tygodnie!

Krzesło EMSELLA generuje mocno skoncentrowane pole elektromagnetyczne (HIFEM, High-Intensity Focused Electromagnetic Technology), które pobudza do pracy mięśnie dna miednicy. Kobieta siada na nim w odzieży, a urządzenie wykonuje za nią ponad 11 tysięcy skurczów. Jest to liczba, której nie osiągnie w trakcie samodzielnych ćwiczeń. Aby pozbyć się problemu wysiłkowego nietrzymania moczu, wystarczy seria 6 zabiegów rozłożonych w czasie 3-tygodniowej terapii. Zabieg trwa ok. pół godziny, jest całkowicie bezpieczny i w pełni komfortowy. W jego trakcie pacjentka może czytać gazetę albo pić kawę.

Więcej o metodach leczenia WNM: Wysiłkowe nietrzymanie moczu – metody leczenia

Reasumując, nietrzymanie moczu jest problemem tak częstym w naszym społeczeństwie, że nosi już miano choroby cywilizacyjnej. Może dotyczyć każdego bez względu na płeć, jednak statystycznie częściej dotyka kobiet. Spośród wszystkich znanych typów nietrzymania moczu najpowszechniejsze jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Leczy się je różnymi metodami, spośród których najbardziej innowacyjne jest obecnie krzesło BTL EMSELLA.

W holsäMED wykorzystujemy nowoczesne, małoinwazyjne metody leczenia nietrzymania moczu. Pacjentki objęte są opieką lekarzy oraz fizjoterapeutów uroginekologicznych. Kompleksowa terapia likwiduje problemy intymne i pozwala odzyskać komfort życia.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.