Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

USG jamy brzusznej – jak przygotować się do badania?

USG jamy brzusznej to podstawowe badanie ultrasonograficzne. Wykonujemy je, gdy występują u nas dolegliwości ze strony jamy brzusznej: bole, nudności, wymioty, biegunki czy krwawienia z przewodu pokarmowego. Jest to badanie bezpieczne i może być wykonywane tak często, jak to konieczne. Jednak aby wynik badania USG był wystarczająco precyzyjny, należy odpowiednio się do niego przygotować. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego jest to takie ważne.

jak przygotować się na usg jamy brzusznej

Spis treści:

Czym jest i kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej?
Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej czy na czczo?
Przed badaniem USG jamy brzusznej zastosuj lekkostrawną dietę
Przed badaniem USG jamy brzusznej odgazuj jelita!
Na badanie przyjdź z pełnym pęcherzem
Podsumowanie

Czym jest i kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej?

USG jest badaniem diagnostycznym wykorzystującym fale ultradźwiękowe do obrazowania poszczególnych struktur ciała. Fale te nie są w żaden sposób szkodliwe dla naszego zdrowia. Za pomocą USG lekarz może ocenić stan takich narządów wewnętrznych, jak:

  • wątroba,
  • śledziona,
  • trzustka,
  • nerki,
  • nadnercza,
  • woreczek żółciowy,
  • przewody żółciowe,
  • narządy miednicy mniejszej, jak pęcherz moczowy i narządy rodne.

Badanie odbywa się w pozycji leżącej. Lekarz nanosi na brzuch pacjenta żel, który ułatwia przewodzenie ultradźwięków oraz przesuwanie głowicy aparatu po skórze. W trakcie badania głowica przylega do skóry, a lekarz porusza nią delikatnie w różnych kierunkach. W tym czasie na ekranie monitora ukazują się obrazy poszczególnych narządów.

Na USG jamy brzusznej kieruje się przede wszystkim pacjentów zgłaszających następujące dolegliwości:

  • bóle w obrębie jamy brzusznej, zwłaszcza długo utrzymujące się lub nawracające;
  • nudności;
  • wymioty;
  • biegunki;
  • obecność krwi w moczu;
  • problemy z oddawaniem moczu;
  • obecność niepokojących zgrubień i guzów w badaniu palpacyjnym.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Przygotowanie do USG brzucha wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jeśli jednak czeka Cię to badanie, powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach. Od tego, czy się do nich zastosujesz, może zależeć wiarygodność wyniku. Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe przygotowanie do USG jamy brzusznej? Już odpowiadamy!

Zobacz jak wygląda USG jamy brzusznej w holsäMED >>

USG jamy brzusznej czy na czczo?

Tak! Pacjent zgłaszający się na USG jamy brzusznej powinien być na czczo. W praktyce oznacza to powstrzymywanie się od jedzenia i picia słodkich oraz gazowanych napojów przez okres ok. 6-8 godzin poprzedzających badanie. Ale o wodzie powiemy nieco więcej w dalszej części artykułu.

przygotowanie do usg jamy brzusznej

Przed badaniem USG jamy brzusznej zastosuj lekkostrawną dietę

Już kilka dni przed badaniem staraj się unikać potraw ciężkostrawnych i produktów wzdymających. Nie jedz fasoli, grochu, bobu, kalafiora, brukselki, kapusty oraz cebuli. Ogranicz też spożycie błonnika. Najwięcej jest go w surowych warzywach, owocach oraz ciemnym pieczywie.  Produkty te powodują wzdęcia brzucha i wzmagają wydzielanie gazów, co może zaburzyć obraz USG i utrudnić oglądanie poszczególnych narządów. Przed badaniem nie pal też papierosów i nie żuj gumy. Pobudzają one bowiem układ pokarmowy, co tak samo może utrudnić prawidłową interpretację wyniku.

Przed badaniem USG jamy brzusznej odgazuj jelita!

W tym celu już 2-3 wcześniej zacznij przyjmować  preparat z symetykonem w składzie, najlepiej 3 razy dziennie po 2. kapsułki. Symetykon likwiduje pęcherzyki gazu gromadzące się w przewodzie pokarmowym, niwelując uczucie wzdęcia. Preparat jest dostępny w każdej aptece bez recepty. No dobrze, wiesz już czego masz nie robić, przygotowując się do USG jamy brzusznej. A czy jest coś, co zrobić powinieneś? Jak przygotować się do USG brzucha jeszcze lepiej?

Na badanie przyjdź z pełnym pęcherzem

Pamiętaj jednak, że to, co wypijesz nie trafi w ciągu sekundy do pęcherza. Płyn przechodzi najpierw przez usta i gardło do przełyku, następnie przedostaje się przez żołądek i jelita do krwi, a na końcu trafia dopiero do nerek i finalnie do pęcherza moczowego. Ten potrzebuje więc czasu, by dobrze się wypełnić. Picie wody, koniecznie czystej, niegazowanej, powinieneś zacząć dużo wcześniej i zakończyć je ok. 1 godziny przed badaniem. Aby pęcherz miał szansę dostatecznie się wypełnić, należy przyjąć ok. 3 szklanki wody. Co daje wypełnienie pęcherza do badania USG? Wówczas poza pęcherzem lekarz może obejrzeć również narządy miednicy mniejszej – jajniki, jajowody i macicę u kobiet, a u mężczyzn prostatę.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak się przygotować do USG jamy brzusznej. Wiesz też, że badanie USG jamy brzusznej nie jest ani bolesne, ani szkodliwe dla zdrowia. Żeby wynik badania ultrasonograficznego był wiarygodny, wcale nie musisz przygotowywać się do niego w szczególny sposób. Wystarczy, że pozostaniesz na czczo, powstrzymasz się od palenia papierosów i żucia gumy, a kilka dni przed badaniem będziesz spożywał lekkostrawne posiłki. Na badanie USG jamy brzusznej dobrze przyjść z wypełnionym pęcherzem. Wtedy lekarz dodatkowo będzie mógł ocenić stan narządów miednicy mniejszej.

Autor: Redakcja holsäMED.
Data ostatniej aktualizacji: 12.12.2023

Artykuły zamieszane na blogu mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.

Zmagasz się z nawracającymi bólami brzucha? Miewasz biegunki, nudności i wymioty? A może pojawiły się u Ciebie problemy z oddawaniem moczu? Sprawdź, co może być tego przyczyną. Już teraz umów się na USG jamy brzusznej do centrum medycznego holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.