Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Przesunięcie kręgów, czyli czym jest kręgozmyk?

Każda próba pochylenia się wywołuje u Ciebie ból kręgosłupa? A może dolegliwości pojawiają się, gdy przez dłuższy czas przebywasz w jednej pozycji? To mogą być objawy kręgozmyku, czyli schorzenia kręgosłupa, które polega na przesunięciu kręgów względem siebie. Co ciekaw dotyka ono zarówno młodych, jak i osoby starsze, choć u każdej z tych grup ma nieco inną przyczynę. Jak wygląda diagnostyka i leczenie kręgozmyku? Przeczytaj!

kręgozmyk

Co to jest kręgozmyk?

W prawidłowo działającym kręgosłupie kręgi dość ściśle do siebie przylegają. Dysponują co prawda pewnym zakresem ruchu, jednak nie przemieszczają się względem siebie – ani do przodu, ani do tyłu. Chyba, że dojdzie do kręgozmyku, czyli przesunięcia w przód jednego kręgów względem kręgu położonego niżej. Stopień tego przesunięcia może być bardzo różny, od kilku milimetrów, do całej szerokości kręgu. Kręgozmyk w ok. 90% przypadków dotyczy lędźwiowego odcinka kręgosłupa, najczęściej poziomów L4 i L5.

Dlaczego kręgi przesuwają się względem siebie? Przyczyny kręgozmyku

Przyczyna kręgozmyku w dużym stopniu zależy od wieku chorego. U osób młodych (ok. 20-30-letnich) za kręgozmykiem najczęściej kryją się uszkodzenia niewielkich struktur kostnych w obrębie kręgu odpowiedzialnych za połączenia pomiędzy sąsiadującymi kręgami. Zastanawiasz się pewnie, skąd u osób młodych kręgozmyk? Najczęściej ma on związek z określoną aktywnością ruchową, np. uprawianiem sportu wymagającego częstego pochylania się i prostowania. Do takich dyscyplin sportowych należy chociażby jazda figurowa na lodzie, podnoszenie ciężarów, wioślarstwo czy niektóre konkurencje lekkoatletyczne, takie jak skok wzwyż, skok o tyczce albo rzut oszczepem. U osób starszych, tj. po 50. roku życia za główną przyczynę uważa się chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.

U około połowy pacjentów z kręgozmykiem dochodzi do przerwania cieśni łuku kręgowego, czyli spondylolizy. Mówimy wtedy o tzw. kręgozmyku prawdziwym. Brak uszkodzenia cieśni łuku oznacza, że mamy do czynienia z kręgozmykiem rzekomym.

Czytaj też: Masz nogi jak z waty? To może być stenoza kanału kręgowego

Ból kręgosłupa nie jest jedynym objawem kręgozmyku!

Jeśli kręgozmyk jest zaawansowany, to u chorego poza bólem kręgosłupa, mogą pojawić także inne objawy, m.in.:

  • ból kręgosłupa promieniujący do nóg
  • uczucie osłabienia nóg podczas poruszania się

Wszelkie dodatkowe objawy towarzyszące kręgozmykowi najczęściej są wynikiem ucisku nieprawidłowo ułożonych kręgów na okoliczne nerwy oraz nerwy znajdujące się w kanale kręgowym.

Kręgozmyk – widać go już w obrazie RTG!

Kręgozmyk najczęściej rozpoznawany jest zupełnie przypadkowo. Pacjent przez dłuższy czas skarży się na bóle kręgosłupa. Nie pomagają mu żadne leki przeciwbólowe, nie pomaga też rehabilitacja. W końcu dostaje skierowanie na zdjęcie rentgenowskie i dopiero wtedy wychodzi na jak, że źródłem bólu jest właśnie kręgozmyk. Niekiedy wykonuje się także rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografię komputerową, które pozwalają zobrazować otaczające kręgosłup tkanki miękkie. Jak już wspomnieliśmy kręgozmyk jest schorzeniem, które może mieć różne stopnie zaawansowania.

Stopień ześlizgu kręgu względem kręgu położonego niżej oceniany jest według 4-stopniowej skali:

Stopień I: 1-25% ześlizgu,
Stopień II: 26-50% ześlizgu,
Stopień III: 51-75% ześlizgu,
Stopień IV: 76-100% ześlizgu,
Stopień V: najrzadszy, charakteryzujący się całkowitym ześlizgiem i utratą styczności kręgów.

Określenie stopnia kręgozmyku jest bardzo ważne z punku widzenia monitorowania postępu choroby. Widząc zdjęcia rentgenowskie wykonywane w pewnych odstępach czasu, ortopeda jest w stanie ocenić, czy kręgi ulegają dalszym przesunięciom czy nie.

Kręgozmyk – leczenie

Przy niezbyt nasilonym kręgozmyku podstawę leczenia stanowi rehabilitacja – systematyczna, długotrwała i prowadzona pod czujnym nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty. Trzeba bowiem pamiętać, że nie wszystkie ćwiczenia dla osób dotkniętych tym schorzeniem będą odpowiednie. Niewłaściwy zestaw ćwiczeń może przynieść odwrotny skutek, tzn. nasilić dolegliwości bólowe. Przy bardziej zaawansowanym kręgozmyku, w którym oprócz bólu kręgosłupa występują także objawy dodatkowe, sama rehabilitacja może nie przynieść dostatecznej ulgi. Wówczas kręgozmyk leczy się już chirurgicznie. No dobrze, a czy kręgozmyku da się w jakikolwiek sposób uniknąć? Co możemy zrobić, by nie narażać swojego kręgosłupa na to schorzenie?

Kręgozmyk – podstawowe zasady profilaktyki

Zasada 1: Nie ignoruj sygnałów, jakie daje Ci Twój organizm! Zwłaszcza jeśli jesteś osobą starszą i już odczuwasz dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa. Udaj się do ortopedy po fachową pomoc.
Zasada 2: Dbaj o to, by nie przeciążać kręgosłupa. Siedź prosto. Staraj się nie przebywać zbyt długo w jednej pozycji. Pamiętaj o umiarkowanej aktywności fizycznej i kontroluj masę ciała.
Zasada 3: Uprawiasz sport? Rób to z głową! Staraj się zachować prawidłową technikę wykonywania ruchów. Nie przeciążaj się. Wzmocnij mięśnie, by lepiej stabilizowały Twój kręgosłup.

Reasumując, kręgozmyk jest schorzeniem kręgosłupa polegającym na przesunięciu kręgu ku przodowi względem kręgu położonego niżej. Podstawową metodą leczenia tego schorzenia jest rehabilitacja, która jednak w zaawanasowanych stadiach choroby nie zawsze pomaga. Na szczęście schorzenie to możemy leczyć również operacyjnie.

Cierpisz z powodu bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym? Rehabilitacja, którą stosujesz nie przynosi Ci żadnej ulgi? Przyczyną Twoich problemów może być kręgozmyk. Już teraz umów się na konsultację do poradni ortopedycznej holsäMED, by uzyskać specjalistyczną pomoc naszych lekarzy.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

 

 

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.