Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Poradnia ortopedyczna – czym się zajmuje?

Poradnia ortopedyczna zajmuje się kompleksową diagnostyką oraz leczeniem nabytych i wrodzonych schorzeń narządu ruchu. Lekarze przyjmujący w poradni – ortopedzi, traumatolodzy, ortopedzi dziecięcy, a także specjaliści z zakresu medycyny sportowej, leczą m.in. pacjentów po urazach, z wadami postawy oraz cierpiących na różnego rodzaju zwyrodnienia.

poradnia ortopedyczna

Ortopedia to jedna z podstawowych specjalizacji lekarskich…

…o wyjątkowo szerokim zakresie. Skupia się przede wszystkim na rozpoznawaniu i leczeniu chorób narządu ruchu, a także nieprawidłowości w obrębie mięśni, stawów, więzadeł i ścięgien. W poradni ortopedycznej leczymy schorzenia kręgosłupa, wady postawy (skoliozę, pogłębioną lordozę i kifozę, koślawe kolana czy płaskostopie), stany zapalne w obrębie kości, uszkodzenie nerwów obwodowych czy choroby nowotworowe narządu ruchu. Do poradni ortopedycznej zgłaszamy się również po przebytych urazach, np. złamaniu, skręceniu, zwichnięciu albo naderwaniu ścięgien. Poradnia ortopedyczna często współpracuje również z rehabilitantami i fizjoterapeutami, do których wysyła się pacjentów wymagających dalszego leczenia.

Schorzenia leczone w poradni ortopedycznej:

  • Ból barku, biodra, kolana, kręgosłupa
  • Choroby stawu biodrowego i skokowego
  • Choroby stopy
  • Choroby zwyrodnieniowe
  • Łokieć tenisisty
  • Ograniczenie ruchomości
  • Ostroga piętowa
  • Paluch koślawy tzw. haluksy
  • Torbiel galaretowata
  • Urazy i ich następstwa u dorosłych, dzieci i młodzieży
  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Złamania
  • Wady stóp i postawy u dzieci
  • Bóle kręgosłupa
  • Urazy sportowe
  • Dyskopatie

Jak wygląda diagnostyka w poradni ortopedycznej

Poradnia ortopedyczna korzysta z wielu metod obrazowania, m.in. z USG, RTG, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Dzięki temu proces diagnostyczny przebiega sprawnie, a pacjent szybciej może rozpocząć terapię. Poradnia ortopedyczna może zakwalifikować pacjenta do leczenia zachowawczego lub zaproponować operację. Ponadto wykonuje szereg zabiegów małoinwazyjnych, np. podanie blokady do stawu, osocza bogatopłytkowego, kwasu hialuronowego czy autologicznych komórek macierzystych. Na czym polegają te terapie?

Przeczytaj również: Staw kolanowy – urazy, leczenie, profilaktyka

Podanie blokady do stawu

Blokada ortopedyczna ma formę zastrzyku i stanowi połączenie środka przeciwzapalnego i przeciwbólowego. Choć sama w sobie nie usuwa źródła problemu, przynosi szybką ulgę w bólu, a efekt terapeutyczny może utrzymywać się przez nawet przez wiele miesięcy. Blokadę stosuje się przede wszystkim u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową i reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz po przeciążeniach. Co ważne, środek można wstrzyknąć w dowolny staw – kolanowy, łokciowy, staw nadgarstka czy staw skokowy. Wszystko zależy od tego, który z nich objęty jest procesem chorobowym.

Podanie osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe to nic innego jak koncentrat autologicznych (pochodzących od pacjenta) płytek krwi zatopionych w niewielkiej ilości osocza. Jak działa? Przede wszystkim posiada w sobie naturalne czynniki wzrostu, dzięki czemu po jego wstrzyknięciu uszkodzone tkanki (kości, chrząstka, mięśnie, więzadła i ścięgna) stopniowo zaczynają się regenerować. Osoczem bogatopłytkowym możemy leczyć schorzenia, które już powstały, jak i chronić przed tworzeniem się nowych, np. zapobiegać zwyrodnieniom. Zwyrodnienia powstają na skutek licznych, występujących po sobie mikrourazów. Za sprawą osocza bogatopłytkowego możemy jednak zatrzymać proces zwyrodnieniowy, a nawet doprowadzić do cofnięcia powstałych już zmian.

Dowiedz się więcej: Osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Podanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w ortopedii, jednak najlepiej sprawdza się w leczeniu zmian zwyrodnieniowych. Co ciekawe, każdy z nas ma w swoim organizmie niewielkie ilości kwasu hialuronowego. Znajduje się on w skórze, naskórku, chrząstce maziówce stawów, ścianach naczyń krwionośnych, krążkach międzykręgowych kręgosłupa oraz w ciele szklistym oka. Podany do stawu kwas hialuronowy osłania go warstwą ochronną. Jednocześnie sprawia, że stawy są lepiej „smarowane”, dzięki czemu szybciej się odbudowują i wolniej zużywają.

Podanie autologicznych komórek macierzystych

Ludzki organizm wyposażony jest w biliony komórek. Każda z nich ma określone zadanie do wykonania. Zanim jednak komórka nerwowa zacznie przewodzić impulsy elektryczne, a mięśniowa kurczyć się, występuje postaci pierwotnej (macierzystej). Komórki macierzyste to komórki niewyspecjalizowane, które mogą przekształcić się w dowolny typ komórek.

Choć komórki ciała nieustannie obumierają, to na ich miejscu wciąż pojawiają się nowe. Jednym słowem nasz organizm cały czas podlega procesowi samoregeneracji. I to właśnie z tej niezwykłej właściwości ludzkiego ciała korzysta dziś medycyna regeneracyjna. Najwięcej komórek macierzystych znajdziemy w szpiku kostnym, we krwi obwodowej oraz tkance tłuszczowej. Autologiczne komórki macierzyste pobrane z organizmu pacjenta, a następnie wstrzyknięte do miejsca objętego stanem chorobowym, zaczynają intensywnie się namnażać, co ostatecznie prowadzi do odbudowy uszkodzonych struktur ciała, np. chrząstki stawowej, więzadeł czy ścięgien.

Szukasz dobrego ortopedy? 
Umów się na konsultację do poradni ortopedycznej holsäMED i uzyskaj fachową pomoc!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.