Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Poradnia chirurgii naczyniowej – kiedy się udać?

Niewydolność żylna, żylaki kończyn, zakrzepica, tętniak aorty – to tylko niektóre problemy, z jakimi pacjenci przychodzą do poradni chirurgii naczyniowej. Zadaniem lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie – chirurga naczyniowego – jest postawienie diagnozy i otoczenie pacjenta opieką.

poradnia chirurgii naczyniowej

Czym zajmuje się chirurgia naczyniowa?

Chirurgia naczyniowa zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń w obrębie naczyń obwodowych, a więc zarówno żył, tętnic, jak i naczyń limfatycznych. Naczynia obwodowe pełnią w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Docierają bowiem do każdego z jego zakątków, doprowadzając krew do różnych narządów wewnętrznych lub ją z nich odprowadzając. Chirurg naczyniowy zajmuje się w zasadzie wszystkimi tętnicami w organizmie człowieka za wyjątkiem tętnic sercowych (tymi zajmuje się już kardiolog). W kręgu jego zainteresowań znajdują się więc tętnice kończyn dolnych, tętnice brzuszne, biodrowe czy szyjne.

Najczęściej pacjent jest kierowany do chirurga naczyniowego przez innego specjalistę, np. lekarza rodzinnego, diabetologa czy ortopedę. Bywa też, że pacjent od razu zgłasza się do chirurga naczyniowego z powodu występujących u niego dolegliwości.

Schorzenia leczone w poradni chirurgii naczyniowej:

  • niewydolność żylna
  • żylaki kończyn
  • zakrzepowe zapalenie żył
  • owrzodzenia troficzne kończyn dolnych
  • miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych
  • niedokrwienie mózgu o podłożu naczyniowym
  • tętniaki aorty

Z jakimi obawami należy zgłosić się do poradni chirurgii naczyniowej?

Choroby naczyniowe mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Najczęściej zgłaszanym problemem są bóle kończyn dolnych oraz problemy z poruszaniem się. Tego typu dolegliwości mogą być efektem niedokrwienia tkanek na skutek zwężenia świateł naczyń krwionośnych. Przy bardziej zaawansowanych stanach ból nóg może pojawić się nawet po przejściu kilku- kilkunastu metrów i będzie ustępował dopiero po krótkim odpoczynku. Chromanie przystankowe, bo o nią tutaj chodzi, jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie chirurga naczyniowego. Kolejnym powodem mogą być żylaki kończyn dolnych. Co ważne, nie są one jedynie problemem estetycznym. W zaawansowanym stadium mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Ich obecność świadczy bowiem o niewydolności żylnej, która nieleczona może doprowadzić do stanów zapalnych w żyłach i w konsekwencji do utworzenia się niebezpiecznych zakrzepów.

Chirurga naczyniowego warto odwiedzić również w przypadku:

  • zaburzeń czucia w kończynach dolnych
  • mrowienia i drętwienia kończyn dolnych
  • zaczerwienienia skóry kończyn dolnych
  • puchnięcia kończyn dolnych
  • uczucia ciężkości nóg
  • obecności różnego typu owrzodzeń i trudno gojących się ran

USG Dopplerowskie – podstawowe narzędzie diagnostyczne w rękach chirurga naczyniowego

USG Dopplerowskie jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym. Wykorzystuje się w nim zjawisko Dopplera polegające do odbiciu fal ultradźwiękowych od płynących w naczyniach krwionośnych krwinek czerwonych. Głowicę aparatu przykłada się do badanego miejsca. Następnie wysyła ona falę ultradźwiękową, która przechodząc przez ciało, odbija się od krwinek czerwonych i wraca z powrotem do głowicy. Zetknięcie fali ultradźwiękowej z krwinką powoduje zmianę jej częstotliwości, co zostaje zarejestrowane przez aparat USG. Wynik, w postaci obrazu, wyświetla się na monitorze. W ten sposób możemy ocenić przepływ krwi w żyłach i tętnicach, a także zaobserwować wszelkie zmiany w jej prędkości.

W poradni chirurgii naczyniowej holsäMED pacjent wykona następujące badania:

  • USG dopplerowskie żył kończyn dolnych
  • USG dopplerowskie tętnic kończyn dolnych
  • USG dopplerowskie żył kończyn górnych
  • USG dopplerowskie tętnic kończyn górnych
  • USG dopplerowskie tętnic szyjnych

Jakie metody leczenia może zastosować chirurg naczyniowy?

W zależności od diagnozy chirurg naczyniowy może zaproponować pacjentowi leczenie zachowawcze, leczenie techniką małoinwazyjną lub skierować go na operację. W leczeniu żylaków i pajączków najczęściej stosuję się skleroterapię, która polega na ostrzyknięciu zmian specjalnym preparatem. Przy niedrożności naczyń chirurg naczyniowy może sięgnąć po tzw. angioplastykę balonową – w miejsce, w którym naczynie jest zwężone wprowadza się cewnik zakończony balonem, a następnie rozpręża go. W kolejnym kroku wszczepia się tzw. stent, czyli maleńką sprężynkę, która ma zapobiec ponownemu zwężeniu tętnicy.

Blaszki miażdżycowe, zawężające światło naczynia, usuwa się natomiast przy pomocy aterektomii, czyli małoinwazyjnego zabiegu wewnątrznaczyniowego, wykonywanego przy pomocy specjalnego urządzenia – aterektomu.

Czy do poradni chirurgii naczyniowej potrzebne jest skierowanie?

Nie, jeśli konsultacja ma się odbyć w prywatnej placówce medycznej. Do takiej poradni można oczywiście udać się również w ramach publicznej służby zdrowia (na NFZ). Wtedy konsultacja odbywa się nieodpłatnie, ale skierowanie jest już wymagane. Ponadto pacjent musi się ż uzbroić w cierpliwość, ponieważ czas oczekiwania na wizytę w poradni chirurgii naczyniowej na NFZ może trwać od kilkunastu dni do nawet kilku miesięcy.

Szukasz dobrego chirurga naczyniowego?
Umów się na konsultację do poradni chirurgii naczyniowej holsäMED i uzyskaj fachową pomoc!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.