Podobarografia – czyli komputerowe badanie stóp?
Cierpisz z powodu bólu kręgosłupa, bioder lub kolan? A może dokuczają Ci napięciowe bóle głowy? Być może to Cię zaskoczy, ale przyczyną tych dolegliwości mogą być problemy ze stopami. Możesz je szybko zdiagnozować, wykonując komputerowe badanie stóp, czyli podobarografię.
Dlaczego warto dbać o stopy?
Stopy są podporą dla naszego ciała. To dzięki nim możemy też sprawnie się przemieszczać. Co więcej, od ich kondycji zależy tak naprawdę kondycja całego naszego organizmu. Bóle kręgosłupa, kolan, bioder, a nawet bóle głowy mogą mieć swoje źródło właśnie w problemach ze stopami. Niestety na co dzień poświęcamy im zdecydowanie za mało uwagi. Tymczasem o zdrowie stóp trzeba dbać, tak samo jak dba się o serce, trzustkę czy wątrobę. Na szczęście istnieją badania pozwalające ocenić ich kondycję. Jednym z takich badań jest podobarografia. Jej początki sięgają lat 80. XX w. Badanie to pozwala wychwycić różne nieprawidłowości w obrębie budowy i funkcjonowania stóp oraz zaproponować skuteczną metodę terapii, np. dobrać odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne. Z podobarografii korzystają dziś zarówno ortopedzi, fizjoterapeuci, jak również podolodzy.
Jak wygląda podobarografia?
Podobarografia (pedobarografia) jest badaniem, do którego nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Ponadto trwa zaledwie kilkanaście minut i jest zupełnie bezbolesne. Pacjent zdejmuje buty, skarpetki i staje gołymi stopami na specjalnym urządzeniu zwanym podobaroskopem. Ma ono formę maty wyposażonej w czujniki i jest podłączone do komputera. Urządzenie tworzy obraz stopy, który następnie wyświetla się na monitorze. Podobaroskop mierzy siłę maksymalnego oraz średniego nacisku na podeszwową stronę stopy – zarówno podczas stania (badanie statyczne) oraz chodzenia (badanie dynamiczne).
Dowiedz się więcej: Podolog – czym zajmuje się specjalista od stóp?
Podobarografia statyczna i dynamiczna – na czym polegają?
Badanie statyczne pozwala zdiagnozować wady stóp, pokazuje rozkład obciążeń oraz ocenia postawę ciała z uwzględnieniem środka ciężkości. Badanie dynamiczne jest komputerowym badaniem chodu pozwalającym ocenić, czy pacjent prawidłowo stawia kroki. Analizuje się je w czasie rzeczywistym od momentu wybicia do postawienia stopy na podłożu i rozpoczęcia kolejnego kroku. Taka szczegółowa analiza jest niezwykle istotna, ponieważ nieprawidłowy wzorzec chodu może powodować poważne obciążenia różnych części ciała, w tym bioder, kolan czy kręgosłupa.
Przeczytaj również: Nieprawidłowa postawa ciała – jakie są jej skutki?
W jakich sytuacjach warto wykonać podobarografię?
Podobarografia znajduje zastosowanie w takich schorzeniach stóp jak haluksy, płaskostopie, metatarsalgia, stopa reumatoidalna czy palce młotkowate. Podobarografię zaleca się również w przypadku bólu kręgosłupa, kolan czy bioder, skoliozie i innych wadach postawy, czy nawracających skręceniach. Podobarografię na pewno warto wykonać również w przypadku niesymetrycznego zdzierania butów oraz częstego potykania się.
Dokucza Ci ból kręgosłupa, bioder lub kolan? Przyczyną mogą być problemy ze stopami!
Umów się na konsultację do poradni podologicznej holsäMED i wykonaj podobarografię.
Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl