Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Piersi mastopatyczne – co to oznacza?

Mastopatia jest jedną z najczęściej diagnozowanych zmian w obrębie piersi. Pomimo swojego niezłośliwego charakteru budzi ogromny lęk wśród kobiet. Czy słusznie? W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest ta przypadłość i czy piersi mastopatyczne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety.

mastopatia

Czym jest mastopatia?

Mastopatia (inaczej dysplazja sutka) jest ogólną nazwą wszelkich zmian włóknisto-torbielowatych w piersiach. Piersi mastopatyczne to piersi o gęstym utkaniu gruczołowym, z tendencją do tworzenia się cyst i gruczolakowłókniaków oraz poszerzeniem gruczołów mlekowych. Występuje u ok. połowy kobiet w wieku reprodukcyjnym, najczęściej między 20. a 30. rokiem życia, dając uczucie dyskomfortu, ciężkości oraz powodując ból piersi.

Skąd się bierze mastopatia?

Pierś zbudowana jest z dwóch rodzajów tkanek – gruczołów wyścielonych nabłonkiem oraz otaczającej je tkanki łącznej. Gruczoły tworzą odseparowane od siebie płaty, zbudowane z mniejszych podjednostek. Wszystkie elementy tworzące pierś pozostają pod ścisłą kontrolą hormonalną oraz nerwową. Największy wpływ na rozwój mastopatii mają zaburzenia hormonalne. Podwyższony poziom estrogenów w organizmie kobiety oraz niedobór progesteronu skutkują nadmiernym rozrostem tkanki łącznej. To z kolei prowadzi do rozrostu zbudowanych z tkanki nabłonkowej gruczołów.

Torbiele i gruczolakowłókniaki – najczęstsze zmiany pojawiające się w przebiegu mastopatii

Mastopatia wiąże się z powstawaniem łagodnych zmian w piersiach. Najczęściej mają one postać torbieli lub gruczolakowłókniaków. Torbiele (inaczej cysty) to guzy wypełnione płynem. Płaty, z których zbudowany jest gruczoł piersiowy ulegają poszerzeniu i zlaniu ze sobą, czego skutkiem jest powstanie pęcherzyka. Torbiele są gładkie, o okrągłym kształcie i łatwo ulegają przesunięciu. Mogą występować w większej liczbie oraz być różnej wielkości – od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Gdy torbiel pęknie, jej zawartość wylewa się do sąsiadujących struktur, wywołując stan zapalny, a w konsekwencji zwłóknienie tkanek.

Gruczolakowłókniak jest z kolei guzem powstającym z tkanki gruczołowej i włóknistej rozrastających się pod wpływem wysokiego stężenia estrogenów. Gruczolakowłókniak zwykle tworzy się w okolicach brodawki i może być płytko położony. Rośnie relatywnie wolno, osiągając od 1 do 5 cm. Łatwo go przesunąć, jest jędrny i ma gładką powierzchnię. W piersi mastopatycznej może występować nawet po kilka tego typu guzków.

Jak objawia się mastopatia?

Zmiany mastopatyczne przeważnie dotyczą obu piersi. Mają postać zgrubień, dość słabo wyodrębnionych od sąsiadujących tkanek. Pacjentki z mastopatią zgłaszają najczęściej ból i tkliwość piersi oraz okolicy pachy. Dodatkowo może pojawić się wyciek z brodawki sutkowej.

Mastopatia – jakie badania pozwalają ją zdiagnozować?

Mastopatię można wstępnie rozpoznać poprzez badanie palpacyjne. Lekarz (ginekolog lub onkolog) zawsze przeprowadza także wywiad z pacjentką, podczas którego padają pytania dotyczące zażywanych leków, przebytych porodów czy chorób. Następnie pacjentka kierowana jest na badania obrazowe.

Ponieważ z piersiami mastopatycznymi borykają się głównie kobiety młode, najskuteczniejszą metodą monitorowania ich stanu jest badanie USG. Tkanka gruczołowa, która przeważa w piersiach młodych kobiet w mammografii może nie być jeszcze najlepiej widoczna. Dopiero w późniejszych latach życia gruczoł zostaje zastąpiony tkanką tłuszczową i wówczas lepszym badaniem jest już mammografia. USG piersi doskonale nadaje się do monitorowania zmian torbielowatych, mastopatii, brodawczaków oraz wspomnianych gruczolakowłókniaków. Niekiedy dla potwierdzenia charakteru zmiany, poza USG, konieczne może być wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej.

Dowiedz się więcej o USG piersi >> 

Jak radzić sobie z bólem i tkliwością piersi? Sposoby leczenia mastopatii

Ponieważ najczęstszą przyczyną mastopatii są zaburzenia gospodarki hormonalnej, lekarz może zadecydować o włączeniu preparatów hormonalnych, np. w postaci dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej. W złagodzeniu objawów mastopatii, czyli bólu i tkliwości piersi, pomóc mogą natomiast niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Z niezłośliwymi zmianami w piersiach postępuje się na dwa sposoby, a mianowicie można je wyciąć lub pozostawić do obserwacji. Kiedy zmiana powinna zostać usunięta, a kiedy można ją zostawić? Jeśli gruczolakowłókniak – czyli najczęstszy niezłośliwy nowotwór piersi występujący w mastopatii – jest wyczuwalny, jeśli powoduje ból, deformację piersi lub dyskomfort psychiczny u pacjentki, wówczas wymaga chirurgicznego usunięcia. Jeśli guzki w piersiach są mnogie i ich całkowite usunięcie jest niemożliwe, lekarz przeważnie odstępuje od zabiegu. Może zdecydować się na usunięcie jedynie tych największych zmian lub powodujących największy dyskomfort.

Czy mastopatia zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi?

Nie, ryzyko rozwinięcia się nowotworu u kobiety o piersiach mastopatycznych nie jest większe. Zmiany rozrostowe wymagają jednak systematycznej kontroli. Co to oznacza w praktyce? Jeśli wykryte u pacjentki guzki zostały zdiagnozowane jako niezłośliwe, jeśli zmiany te nie powiększają się w czasie, wystarczy je obserwować, wykonując badania obrazowe, w tym USG piersi oraz badania palpacyjne raz na 6 miesięcy.

Zmagasz się z bólem i tkliwością piersi? A może wyczułaś u siebie niepokojący guzek? To mogą być obawy mastopatii. Nie czekaj. Już dziś umów się na konsultację do poradni chorób piersi w centrum medycznym holsäMED!

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.