Zadzwoń 32 506 50 85
Umów wizytę
Koszty leczenia
Poradnie specjalistyczne

POTRZEBUJESZ LEKARZA?Zadzwoń:32 506 50 85

Perymetria (badanie pola widzenia) – co mówi o naszym wzroku?

Zauważyłeś/aś, że ostatnio nie widzisz tak dobrze, jak wcześniej? Żeby zobaczyć obiekty znajdujące się po bokach, musisz odwrócić głowę? Takie objawy mogą świadczyć o ubytkach w polu widzenia, czyli w przestrzeni widzianej przez nieporuszające się oko. Stwierdzić je możemy przy pomocy prostego i bezbolesnego badania wzroku zwanego perymetrią. Na czym ono polega i kiedy się je wykonuje? O tym wszystkim dowiesz się z naszego artykułu.

mężczyzna trzymający w rękach lornetkę

Czym jest pole widzenia?

Pole widzenia to zakres przestrzeni, jaką jesteśmy w stanie objąć wzrokiem, nie poruszając oczami. Prościej mówiąc, jest to wszystko to, co widzimy, gdy patrzymy przed siebie. Prawidłowe pole widzenia wymaga sprawnego działania przewodzących wrażenia wzrokowe włókien nerwowych, a także siatkówki i płatów potylicznych kory mózgowej. Oceniając pole widzenia, jesteśmy w stanie wykryć wiele schorzeń, od jaskry, odwarstwienia siatkówki i zwyrodnienia plamki żółtej, po stwardnienie rozsiane, guzy przysadki mózgowej czy glejaki.

Wielu zada sobie teraz pytanie, kiedy mówimy o prawidłowym polu widzenia, a kiedy o patologii. Otóż prawidłowe pole widzenia obuocznego (będące efektem nałożenia się dwóch obrazów powstałych niezależnie w każdym oku) powinno mieć średnicę ok. 120 stopni. W przypadku widzenia jednoocznego jest ono oczywiście mniejsze, ponieważ od wewnętrznej strony ogranicza je nos, od zewnętrznej skroń, od góry łuk brwiowy, a od dołu policzek. Od strony nosa powinno ono wynosić ~ 55 – 60 stopni, od skroni ~ 85– 100 stopni, od góry ~45– 50 stopni, a od dołu  ~ 65 – 70 stopni.

Perymetria krok po kroku

Badanie pola widzenia wykonuje się przy pomocy specjalnego przyrządu zwanego perymetrem. Jest bezbolesne i w pełni bezpieczne, ale trzeba się przy nim skupić. Dlatego warto przyjść na nie wypoczętym. Pacjent siada wygodnie przed perymetrem, a następnie wkłada głowę w oświetloną czaszę urządzenia, opierając brodę i czoło na podpórce. Ponieważ badanie pola widzenia wykonuje się oddzielnie dla każdego oka, jedno z nich zostaje przysłonięte, a drugie wpatruje się w wyznaczony punkt. Następnie urządzenie generuje bardziej lub mniej intensywne punkty świetlne. Zadaniem badanego jest zasygnalizować ich zobaczenie przy pomocy przycisku (joysticka), który trzyma w ręce. Punkt ten może się przemieszczać lub tylko pojawić się i zniknąć. W pierwszym przypadku mówimy o tzw. perymetrii kinetycznej, w drugim o perymetrii statycznej. Badanie trwa ok. 10 minut, a ponieważ jest całkowicie bezinwazyjne, nie wiąże się z żadnym ryzykiem powikłań. Wynik perymetrii prezentuje się w formie graficznej. Ma on postać mapy, na której ubytki w polu widzenia zaznaczone są różnymi odcieniami szarości, w zależności od tego, jakie jest ich nasilenie.

Zobacz też: Czym jest optyczna koherentna tomografia dna oka?

Ubytki w polu widzenia – są ich różne rodzaje!

Generalnie istnieją cztery podstawowe rodzaje ubytków pola widzenia: 

  • horyzontalne uszkodzenie pola – utrata widzenia występuje powyżej lub poniżej osi poziomej, ten typ ubytku najczęściej wynika z zaburzeń w budowie lub funkcjonowaniu oka.
  • hemianopia heteronomiczna – utrata widzenia występuje w obu bocznych lub obu nosowych połowach pola widzenia.
  • hemianopia homonimiczna – utrata widzenia występuje w obu lewych lub obu prawych połowach pola widzenia, ten typ ubytku najczęściej ma związek z zaburzeniami w nerwach znajdujących się za skrzyżowaniem wzrokowym.
  • mroczek centralny – ubytek występuje w centralnej części pola widzenia.

Czytaj też: Czy wada wzroku jest wskazaniem do cięcia cesarskiego?

Jakie choroby zaburzają pole widzenia – wskazania do perymetrii

Ubytek pola widzenia może świadczyć zarówno o problemach w funkcjonowaniu mózgu jak i narządu wzroku. Perymetrię wykonuje się przy podejrzeniu chorób siatkówki (odwarstwienie siatkówki, retinopatia barwnikowa) oraz nerwu wzrokowego. Sięga się po nią także w diagnostyce jaskry, cukrzycy typu I i II, nadczynności tarczycy, w diagnostyce nadciśnienia tętniczego. Również w przypadku schorzeń neurologicznych – stwardnienia rozsianego, guzów mózgu, chorób przysadki mózgowej czy udaru. Na badanie pola widzenia warto zgłosić ponadto się w przypadku wystąpienia nagłych zaburzeń ostrości wzroku i widzenia barw, mroczków przed oczami, w przypadku braku reakcji źrenic na światło czy bólu gałki ocznej.

Podsumowując, perymetria jest prostym, bezpiecznym i całkowicie bezinwazyjnym badaniem okulistycznym pozwalającym wykryć ubytki w polu widzenia. Stosuje się ją w diagnostyce wielu schorzeń, zarówno dotyczących narządu wzroku jak i neurologicznych. Perymetria pomoże rozpoznać jaskrę i retinopatię barwnikową. Ubytki w polu widzenia mogą występować również w przebiegu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, stwardnienia rozsianego, a nawet guza mózgu.

Nagle zaczęłaś/eś widzieć gorzej? Często masz mroczki przed oczami albo bóle gałki ocznej? Nie czekaj! To mogą być zaburzenia w polu widzenia. Już teraz umów się na perymetrię do poradni okulistycznej holsäMED.

Zadzwoń: 32 506 50 85
Napisz: info@holsaMED.pl

    ZAREZERWUJ TERMIN:

    Polityka prywatności dostępna jest na www.holsamed.pl

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Gyncentrum
    Sp. z o.o. w zakresie niezbędnym do umówienia wizyty lub badania.